Pasaulyje

2020.05.18 10:17

LRT trumpai. Europoje toliau švelninamas karantinas: duris atveria verslai, bažnyčios kvies į pamaldas

Vis daugiau valstybių švelnina karantiną ir atveria ekonomikas, didžioji dalis tai daro atsargiai ir palaipsniui – taip bandoma išvengti staigaus susirgimų šuolio ir dar vieno karantino. LRT.lt trumpai apžvelgia, kokios Europos šalys nuo pirmadienio atlaisvina karantino suvaržymus.

Ne visoms valstybėms valdyti COVID-19 protrūkį sekasi vienodai. Lyderių, kurie menkino viruso keliamą grėsmę, vadovaujamose valstybėse, koronaviruso protrūkiai šiuo metu didžiausi. Viena tokių – kaimyninė Baltarusija, kurioje per parą užfiksuoti 969 nauji COVID-19 atvejai.

Ispanija ir Italija

Ispanija ir Italija yra vienos labiausiai nukentėjusių šalių nuo COVID-19 Europoje. Nuo pirmadienio šios šalys, kaip ir daugelis kitų Europos valstybių, siekia dar labiau sušvelninti karantiną.

Po daugiau nei dviejų mėnesių daugelis Italijos verslo įmonių – barai, kirpyklos, muziejai, nemaža dalis parduotuvių – galės laisvai atsidaryti ir vykdyti savo veiklą, skelbia BBC. Tačiau bus griežtai reikalaujama laikytis socialinio atstumo.

Italijoje katalikų bažnyčios ruošiasi atnaujinti Šv. Mišias, tačiau bus griežtai reikalaujama laikytis socialinio atstumo, o tikintieji privalės dėvėti medicinines kaukes. Kitoms religijoms taip pat bus leista rengti religines pamaldas, informuoja BBC. Tačiau sveikatos apsaugos pareigūnai perspėjo apie besitęsiantį didelių socialinių susibūrimų pavojų.

Nuo pirmadienio duris lankytojams taip pat atveria Vatikano Šv. Petro bazilika.

Savo ruožtu Ispanija yra linkusi apribojimus sušvelninti daugiau už Madrido ir Barselonos ribų – čia bus galimi susibūrimai iki 10 žmonių. Vis dėlto, Madride ir Barselonoje bus leista atsidaryti parduotuvėms, kurių plotas yra mažesnis negu 400 kvadratinių metrų. Tačiau klientai turės dėl apsilankymo susitarti iš anksto, rašo „Deutsche Welle“.

Šios priemonės taikomos pastaruoju metu nuolat mažėjant registruojamų mirčių skaičiui. Italijoje fiksuojamas mažiausias nuo karantino pradžios mirčių nuo COVID-19 skaičius. Per praėjusią parą nustatyta 145 mirtys. Bendras mirusiųjų skaičius Italijoje išlieka vienas didžiausių Europoje – beveik 32 tūkstančiai.

Ispanijoje pirmą kartą nuo tada, kai buvo paskelbtas karantinas, sumažėjo mirusių žmonių skaičius per parą. Per pastarąsias 24 valandas nuo koronaviruso mirė 145 žmonės, rašo BBC. Vis dėlto ekspertai perspėja, kad džiaugtis dar nereikėtų – per anksti atleistos apribojimų vadelės gali sukelti antrąją viruso protrūkio bangą.

Kas vyksta pirmadienį?

Belgijai toliau švelninant karantino sąlygas, netrukus svarstoma atsiverti ir turistams. Nuo pirmadienio Belgijoje atidaromos mokyklos, bibliotekos, muziejai, kirpyklos ir sporto klubai. Planuojama, kad kitas karantino priemonių švelninimo etapas prasidės ne anksčiau kaip nuo antros birželio savaitės.

Jeigu visuomenė laikysis saugumo nurodymų, svarstoma atidaryti barus ir kavines ir atverti sienas turizmui – kol kas neleidžiamos net ir dienos išvykos šalies viduje, LRT RADIJUI iš Briuselio praneša Karolina Panto. Šiuo metu Belgijoje koronavirusu užsikrėtė apie 55 tūkstančius žmonių, mirė – daugiau nei 9 tūkstančiai.

Danijoje lankytojams duris atveria restoranai ir kavinės, dauguma mokyklų, Vyriausybei imantis švelninti karantino apribojimus. Pramonės, verslo ir finansinių reikalų ministerija paskelbė virtinę taisyklių kavinėms ir restoranams: vienoje patalpoje negalės būti daugiau nei 10 žmonių, taip pat tarp žmonių grupių turės būti išlaikomas bent 1 metro atstumas. Kavinės ir restoranai taip pat įpareigoti užsidaryti ne vėliau nei vidurnaktis.

Nuo pirmadienio Danijoje atsidaro ir mokyklos 6–10 klasių moksleiviams. Vaikų darželiai ir pradinės mokyklos jau buvo atidarytos balandžio viduryje. Taip pat duris tikintiesiems atveria bažnyčios ir kiti maldos namai.

Portugalija pereina į antrąjį savo plano, skirto sušvelninti apribojimus, etapą. Gyventojai galės vėl pietauti restoranuose ir kavinėse. Taip pat bus atidaryti dienos centrai, o 11 ir 12 klasių mokiniai grįš į mokyklą, rašo „Deutsche Welle“.

Lenkijoje restoranai, kavinės, barai ir grožio salonai vėl atidaromi, laikantis griežtų sveikatos ir socialinio atsiribojimo protokolų. Taip pat bus leidžiama daugiau žmonių naudotis sporto priemonėmis ir viešuoju transportu.

Graikijoje lankytojai galės vėl aplankyti Atėnų Akropolį. Tęsti mokslus taip pat galės vidurinės mokyklos mokiniai.

Lietuvoje nuo pirmadienio švelnėja kai kurios karantino sąlygos. Plečiama restoranų, kavinių bei barų veikla – paslaugos bus teikiamos ir viduje, ribojant darbo laiką. Atnaujinamas ir lošimų namų, sporto klubų, tatuiruočių bei soliariumų darbas, teikiama dar daugiau grožio paslaugų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad atsipalaiduoti nereikėtų, mat jei nebus laikomasi reikalavimų – virusas gali sugrįžti.

Nuo pirmadienio Lietuvos ir Latvijos pasienyje pradeda veikti dar vienas – Kalvių–Meitenės pasienio kontrolės punktas. Nuo praėjusio penktadienio per tris punktus Lietuvos piliečiams leidžiama grįžti iš užsienio, taip pat užsieniečiai gali atvykti į Lietuvą.

Kitur pasaulyje

Remiantis Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, koronavirusu jau užsikrėtę daugiau nei 4,7 mln. žmonių visame pasaulyje. Blogiausia situacija šiuo metu yra JAV – užfiksuota daugiau kaip 1,4 milijono atvejų.

Antroje vietoje atsiduria Rusija su 281 752 atvejais, o vėliau seka Jungtinė Karalystė – čia užregistruoti 244 995 koronaviruso atvejai.

Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, Brazilija pagal aukų skaičių yra šešta pasaulyje, o pagal užsikrėtusiųjų skaičių – ketvirta. COVID-19 mirčių Brazilijoje padaugėjo iki daugiau kaip 16 tūkst. Infekcijų ir mirčių smarkiai daugėja ir kitose Lotynų Amerikos šalyse.

Indija pratęsė karantiną iki gegužės 31 d., nors saugumo priemonės ir toliau švelninamos.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo