Pasaulyje

2020.05.17 14:59

Afganistano prezidentas ir jo oponentas pasirašė susitarimą dėl valdžios pasidalijimo

BNS 2020.05.17 14:59

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani ir jo politinis oponentas Abdullah Abdullah sekmadienį pasirašė susitarimą dėl valdžios pasidalijimo, užbaigę ne vieną mėnesį trukusią nesantaiką, kuri šalį nugramzdino į politinę krizę.

„Daktaras Abdullah vadovaus aukščiausiajai nacionalinio susitaikymo komisijai, o jo komandos nariai bus įtraukti į ministrų kabinetą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Ghani atstovas spaudai Sediqas Sediqqi.

Proveržis įvyko tuo metu, kai Afganistanui tenka atlaikyti virtinę krizių, įskaitant spartų mirtino koronaviruso plitimą ir kovotojų smurtą, kurio mastas vis didėja.

Politinė krizė Afganistane kilo po rugsėjį įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju antros kadencijos siekęs dabartinis prezidentas A. Ghani buvo paskelbtas tik vasarį, po kelių atidėjimų ir kaltinimų klastojimu. Tai išprovokavo piktą buvusio faktinio premjero Abdullah Abdullah atsaką – jis pažadėjo suformuoti savo paties vyriausybę.

A. Ghani inauguracija įvyko Kabule kovo 9 dieną. Tą pačią dieną savo prezidentinę inauguraciją surengė ir Abdullah Abdullah.

Sekmadienį du politiniai oponentai sutarė dėl naujo susitarimo dėl valdžios pasidalijimo, kuris, ekspertų nuomone, galėtų padėti padaryti galą šiai politinei krizei.

Pagal susitarimą Abdullah Abdullah vadovaus būsimoms taikos deryboms su Talibanu, kuris jau pasirašė su JAV istorinį susitarimą, skirtą paruošti dirvą amerikiečių karių išvedimui iš karo draskomos šalies ir taikos deryboms su Kabulu.