Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.17 08:53

Naujausia informacija. Kinijos vyriausiasis epidemiologas: Uhano valdžia slėpė koronaviruso protrūkio mastą

BNS, ELTA, LRT.lt 2020.05.17 08:53

Kinijos Uhano miesto, kur praėjusių metų pabaigoje pirmą kartą buvo aptiktas naujojo koronaviruso užkratas, iš pradžių bandė nuslėpti infekcijos plitimo mastą, interviu JAV transliuotojui CNN sekmadienį pareiškė Kinijos vyriausybės vyriausiasis patarėjas dėl COVID-19.

„Vietos (Uhano – red.) valdžia tuo metu nenorėjo atskleisti tiesos. Pačioje pradžioje jie tylėjo ir sakyčiau, kad galbūt tikrasis užsikrėtusiųjų skaičius buvo didesnis už deklaruotąjį“, – sakė Zhongas Nanshanas.

Kinijos vyriausiasis epidemiologas teigė, jog jam kilo įtarimų, kai buvo oficialiai skelbiama, kad Uhane nustatytų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius nekinta 10 dienų, tuo tarpu infekcija jau buvo pradėjusi plisti už Kinijos ribų. Be to jis sakė, kad sausio 18-ąją jam atvykus į Uhaną tirti ligos protrūkio, daugelis vietos gydytojų jį įspėjo, kad padėtis yra daug rimtesnė nei teigiama oficialiuose vietos valdžios institucijų pranešimuose.

„Netikėjau šiais [oficialiais] rezultatais, todėl toliau reikalavau [valdžios institucijų] pateikti man tikrus skaičius. Jie labai nenoriai reagavo į mano reikalavimą“, – sakė Z. Nanshanas.

CNN duomenimis, būtent Z. Nanshanas sausio 20-ją vienas pirmųjų per Kinijos centrinę televiziją (CCTV) pranešė, kad naujasis koronavirusas persiduoda iš žmogaus į žmogų, nors Uhano valdžios institucijos iki tol tai neigė.

Atnaujinta 21.46

Didėjant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, Indija pratęsė karantiną iki mėnesio pabaigos

Indija sekmadienį pranešė apie didžiausią paros užsikrėtimų koronavirusu skaičiaus šuolį ir pratęsė dėl pandemijos įvestą karantiną iki gegužės pabaigos.

Visgi kai kuriems sektoriams bus leista atsidaryti siekiant palengvinti spaudimą ekonomikai.

Karantinas, kuriam turi paklusti 1,3 mlrd. žmonių, įvestas kovo pabaigoje. Nuo jo labai smarkiai nukentėjo vargingiausias gyventojų sluoksnis ir migrantai darbininkai, kurie prarado darbą.

„Kovos su COVID-19 plitimu ribojimo priemonės bus tęsiamos“ bent jau iki gegužės 31 dienos, sakoma Vidaus reikalų ministerijos pranešime.

Atnaujinta 19.30

Ispanijoje pirmą kartą per du mėnesius nuo koronaviruso mirė mažiau nei 100 žmonių

Ispanija sekmadienį pranešė, kad per praėjusią parą šalyje nuo koronaviruso mirė 87 žmonės. Tai buvo pirmas kartas per du mėnesius, kai aukų skaičius buvo mažesnis už šimtą.

Toks rezultatas paskelbtas šalyje pirmadienį rengiantis dar labiau švelninti karantiną. Tiesa, tai nebus daroma Madride ir Barselonoje.

„Pirmą kartą per ilgą laiką turime mažiau nei 100 mirčių, kas yra gera žinia“, – pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos ekstremalių situacijų koordinatorius Fernando Simonas. Dabartinio protrūkio piko metu balandžio pradžioje Ispanijoje per dieną mirė 950 žmonių.

Ispanija išlieka viena iš labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusių pasaulio šalių: iš viso šalyje virusas nusinešė 27 650 gyvybių, sekmadienį nurodė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

Bendras patvirtintų atvejų skaičius viršija 231 tūkst.

Atnaujinta 17.01

PSO: purkšti gatves dezinfekantais gali būti kenksminga

Kai kuriose šalyje atliekamas gatvių purškimas dezinfekantais nepadeda sunaikinti naujojo koronaviruso ir net kelia riziką sveikatai, perspėja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Šeštadienį paskelbtame dokumente dėl paviršių valymo ir dezinfekavimo kovojant su virusu PSO teigia, jog gatvių purškimas gali būti neefektyvus.

„Siekiant sunaikinti COVID-19 virusą ar kitus patogenus, purkšti ar dezinfekuoti atvirų erdvių, tokių kaip gatvės ar turgavietės, ... nerekomenduojama, nes dezinfekantą gali neutralizuoti purvas ir apnašos, – paaiškino PSO. – Net ir nesant organinių medžiagų, mažai tikėtina, jog išpurkšti chemikalai padengs visus paviršius reikalingam kontakto laikotarpiui, kad būtų deaktyvuoti patogenai.“

PSO pažymėjo, jog gatvės ir šaligatviai nėra laikomi COVID-19 „infekcijos rezervuarais“, ir pridūrė, jog chemikalų purškimas, net ir lauke, gali būti „pavojingas žmonių sveikatai“.

Dokumente taip pat pabrėžiama, jog žmonių purškimas dezinfekantais „nėra rekomenduojamas jokiomis aplinkybėmis“.

„Tai gali būti fiziškai ir psichologiškai kenksminga ir nesumažins užsikrėtusio žmogaus galimybės platinti virusą oro lašeliniu būdu ar kontakto metu“, – nurodoma dokumente.

Atnaujinta 16.19

Rusijoje – 9,7 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 94 žmonės

Naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius Rusijoje dvi dienas iš eilės laikosi žemiau 10 tūkst. ribos, o naujų mirčių nuo COVID-19 skaičius per praėjusią parą sumažėjo iki 94, sekmadienį pranešė operatyvinis štabas, koordinuojantis šalies atsaką į pandemiją.

„Per pastarąją parą Rusijoje buvo patvirtinti 9 709 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai 85 regionuose“, – pažymima štabo paskelbtame pranešime.

Gegužės 16-ąją buvo patvirtinta 9 200 naujų užsikrėtimo atvejų ir šis skaičius buvo mažiausias nuo gegužės 2 dienos.

Iš viso Rusijoje užregistruoti 281 752 užsikrėtimo COVID-19 atvejai ir, Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, šalis pagal šį rodiklį užima antrą vietą pasaulyje, nusileisdama tik Jungtinėms Valstijoms.

Vien Maskvoje per pastarąją parą buvo patvirtinti 3 855 nauji užsikrėtimo atvejai, o jų bendras skaičius padidėjo iki 142 824.

Atnaujinta 15.25

COVID-19 aukų skaičius pasaulyje viršijo 311 tūkst., užsikrėtusiųjų – per 4,6 mln.

Nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 pasaulyje mirusių žmonių skaičius iki sekmadienio 11 val. 30 min. Lietuvos laiku pasiekė 311 843, parodė Johnso Hopkinso universiteto renkami duomenys. Per pastarąją parą koronavirusas pasiglemžė dar 4 147 gyvybes. Pasveiko beveik 1,7 mln. žmonių.

Tuo tarpu koronaviruso statistiką skelbiantis portalas „Worldometer“ nurodo, jog koronavirusu nuo jo plitimo pradžios pasaulyje užsikrėtė 4 734 378 žmonės, mirė – 313 459 žmonės, o pasveiko – daugiau nei 1,8 milijono. Daugiausia užsikrėtusiųjų, universiteto duomenimis, yra Jungtinėse Valstijose – 1 467 884 žmonės (mirė – 88 754), Didžiojoje Britanijoje – 241 461 (mirė – 34 546) ir Brazilijoje – 233 511 (mirė – 15 662).

„Worldometer“ skaičiavimais, vidutinis mirtingumas nuo koronaviruso pasaulyje sudaro 40,2 žmogaus 1 mln. gyventojų. Tačiau Jungtinėse Valstijose šis rodiklis pasiekė 272 žmones, Ispanijoje – 590, Didžiojoje Britanijoje – 508, Italijoje – 525, Brazilijoje – 74, Prancūzijoje – 423, Vokietijoje – 96, Turkijoje – 49, o Irane – 83.

Atnaujinta 15.17

Madagaskare – pirmoji COVID-19 auka

Madagaskare užregistruotas pirmasis mirties nuo COVID-19 atvejis. „Reuters“ praneša, kad miręs asmuo – 57 metų medicinos darbuotojas, sirgęs diabetu ir kentėjęs nuo padidėjusio kraujospūdžio, sekmadienį pranešė nacionalinė COVID-19 darbo grupė.

Atnaujinta 15.07

Tailande po ilgo laiko vėl atidaryti dideli prekybos centrai

Dėl karantino neveikusiose parduotuvėse lankytojai privalės laikytis griežtos fizinės distancijos, o kai kuriuose centruose žmonių temperatūrą matuos robotai. Prie įėjimo lankytojams telefonu reikia nuskaityti specialų kodą. Taip siekiama fiksuoti, kas lankosi parduotuvėje ir įspėti, jeigu nustatomas kontaktas su sergančiu žmogumi. Tailande pastarąją parą nustatyti 3viruso atvejai, viso jų šalyje – 3 tūkstančiai.

Atnaujinta 13.58

Kinų pulmonologas perspėja dėl galimos antrosios koronaviruso bangos

Kinija susiduria su antrąja COVID-19 banga dėl trūkstamo populiacijos imuniteto, perspėjo vyriausiasis Kinijos Vyriausybės patarėjas koronaviruso pandemijos klausimais, garsus pulmonologas Zhong Nanshanas. Po kelis mėnesius trukusio karantino ir kelionių apribojimų Kinijai iš esmės pavyko suvaldyti koronaviruso plitimą, tačiau baiminamasi antros COVID-19 bangos šalies šiaurės rytuose.

„Dauguma kinų šiuo metu vis dar yra pažeidžiami COVID-19 infekcijos dėl imuniteto trūkumo“, – CNN sakė Kinijos reakciją į pandemiją padedantis koordinuoti gydytojas.

„Susiduriame su dideliu iššūkiu. Manau, dabar pas mus nėra geriau nei užsienio šalyse“, – pareiškė Zhong Nanshanas.

Pulmonologas, padėjęs atskleisti 2003-ųjų sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SARS) mastą, taip pat pripažino, kad Uhano, kuriame prasidėjo COVID-19 protrūkis, miesto valdžia slėpė informaciją apie pirmuosius susirgimų atvejus.

Atnaujinta 13.34

Nuo pirmadienio Estijoje atšaukiama nepaprastoji padėtis

Estijoje dėl koronaviruso protrūkio įvesta nepaprastoji padėtis nebus pratęsiama, jos galiojimas baigsis sekmadienio vidurnaktį, pranešė Estijos Vyriausybė. Fizinio atstumo reikalavimai, įvesti kovo viduryje paskelbto karantino metu, bus palaipsniui švelninami ir keičiami rekomendacijomis.

Atnaujinta 12.45

Rusijoje per parą nustatyta beveik 10 tūkst. naujų COVID-19 atvejų

Rusija sekmadienį paskelbė jau trečią dieną šią savaitę užfiksavusi mažiau nei 10 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, tačiau nuo gegužės pradžios svyruojantys užsikrėtimo atvejų skaičiai neleidžia daryti išvados, kad protrūkio mastas mažėja.

Rusija pagal COVID-19 atvejų skaičių pasaulyje yra antra po JAV, šalyje užfiksuoti 281 752 COVID-19 atvejai. Sekmadienį Rusijos sveikatos apsaugos institucijos patvirtino dar 9 709 atvejus. Anksčiau šią savaitę dvi paras buvo fiksuota mažiau nei 10 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų. Sekmadienį patvirtintos 94 mirtys nuo COVID-19. Tai yra kiek mažiau mirčių nei šeštadienį, kuomet šis skaičius siekė 119. Oficialiais duomenimis, iš viso Rusijoje nuo COVID-19 mirė 2 631 žmogus.

Atnaujinta 12.08

Izraelyje švelninamas karantinas, atidaromos visos mokyklos

Izraelyje nuo sekmadienio atidarytos visos mokyklos, o šalis nutraukė beveik visus karantino apribojimus. Prieš išleisdami vaikus į mokyklas, tėvai turės pamatuoti jų temperatūrą ir pasirašyti privalomą svaeikatos deklaraciją. Nuo ketvirtos klasės moksleiviai turės dėvėti veido kaukes. Tiesa, kelios mokyklos ypač koronaviruso paveiktose teritorijose liko uždarytos. Mokyklos visiškai atidarytos sekmadienį – pirmąją savaitės dieną Izraelyje – praėjus dviem savaitėms po to, kai į mokyklas sugrįžo 1–3 ir egzaminams besiruošiančių paskutinių klasių moksleiviai.

Atnaujinta 11.06

Situacija Baltijos šalyse

Lietuvoje patvirtinti 7 nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius – 1541. Šiuo metu koronavirusu vis dar serga 482 žmonės, o 997 laikomi pasveikusiais. Izoliacijoje šiuo metu yra 294 asmenys. Nuo koronaviruso mirė 56 žmonės, šeši koronavirusu užsikrėtę žmonės mirė dėl kitų priežasčių.

Latvijoje per parą patvirtinta 11 naujų COVID-19 atvejų. Šeši iš šių atvejų nustatyti vienoje Rygos benamių prieglaudoje. Latvijoje dėl koronaviruso infekcijos per pastarąją parą į ligoninę buvo paguldytas vienas pacientas ir bendras ligoninėse šiuo metu gydomų COVID-19 užsikrėtusių žmonių skaičius padidėjo iki 24. Iš ligoninių iki šiol buvo išrašyti 128 pacientai. Gegužės 15-osios duomenimis, nuo COVID-19 šalyje pasveiko 662 žmonės.

Estijoje per parą patvirtinti 4 nauji COVID-19 atvejai. Pastarąją parą su koronavirusu susijusių mirčių Estijoje neužregistruota. Iš viso šalyje mirė 63 koronavirusu infekuoti žmonės. Estijos ligoninėse gydomi 43 COVID-19 užsikrėtę asmenys, 4 iš jų – reanimacijoje su dirbtine plaučių ventiliavimo įranga. Iš gydymo įstaigų išrašyti 289 pacientai. Pasveikusiais nuo COVID-19 iš viso pripažinti 1 442 žmonės.

Atnaujinta 10.29

Prancūzijoje COVID-19 aukų paros skaičius smuko žemiau 100

Prancūzija šeštadienį pranešė apie 96 naujus mirties nuo koronaviruso atvejus. Aukų skaičius buvo mažesnis negu ankstesnėmis dienomis, visgi bendras mirusiųjų dėl koronaviruso skaičius pasiekė 27 625. Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, jog kelios kitos pastaruoju metu stebėtos teigiamos tendencijos taip pat tęsėsi, pavyzdžiui, intensyviosios terapijos skyriuose gydoma 71 asmeniu mažiau. Ministerijos duomenimis, dėl COVID-19 Prancūzijos ligoninėse šiuo metu gydomi 19 432 pacientai, o savaitę anksčiau jų buvo 22 614. Šeštadienis buvo jau šeštoji diena, kai Prancūzijoje buvo sušvelnintas kovo 17 dieną įvestas karantinas.

Atnaujinta 10.03

Ukrainoje per parą nustatyti 433 nauji COVID-19 atvejai

Ukrainoje per pastarąją parą nustatyti 433 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, o nuo šios ligos mirė 17 žmonių, rodo Koronaviruso epidemijos plitimo stebėsenos sistemos svetainėje sekmadienį paskelbti duomenys.

Nuo pandemijos pradžios iki gegužės 17-osios ryto Ukrainoje patvirtintas 18 291 užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Šalyje nuo COVID-19 mirė iš viso 514 žmonių, o 5 116 asmenų pasveiko. Šiuo metu Ukrainoje COVID-19 serga 12 661 žmogus – 206 daugiau nei ankstesnę parą. Nuo pirmadienio Ukrainoje pradėta švelninti karantino priemones, įvestas dėl COVID-19 epidemijos.

Atnaujinta 09.53

Prancūzija: ES vidaus sienų atvėrimas turi būti suderintas

Dėl COVID-19 pandemijos uždarytų vidaus sienų Šengeno zonoje atvėrimas turi būti derinamas Europos Sąjungos (ES) lygmeniu, pareiškė Prancūzijos vidaus reikalų ministras Christophe`as Castaneras. „Svarbu, kad mes galėtume priimti koordinuotą sprendimą Europos lygmeniu, ypač dėl Šengeno vidaus sienų. Tačiau šiandien tai vyksta ne taip“, – pažymėjo jis.

Atnaujinta 08.51

Brazilijoje COVID-19 aukų skaičius perkopė 15 tūkst. ribą

Brazilijoje nuo COVID-19 mirė jau daugiau nei 15 tūkst. žmonių, o užsikrėtusiųjų skaičius viršijo 230 tūkst. Taigi, ši Pietų Amerikos šalis yra penkta pagal COVID-19 atvejų skaičių. Nors Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro COVID-19 vadino „mažuoju gripu“, ši šalis su 15 633 mirtimis ir 233 142 patvirtintais ligos atvejais tapo COVID-19 židiniu Pietų Amerikoje.

Ekspertų teigimu, kadangi neatliekama pakankamai tyrimų dėl koronaviruso, tikrieji aukų ir užsikrėtusiųjų skaičiai gali būti net 15 kartų didesni už oficialiuosius, todėl blogiausia esą dar prieš akis. Per pastarąsias 24 val. Brazilijoje užregistruota 816 mirčių nuo COVID-19 ir 14 919 naujų ligos atvejų.

Atnaujinta 08.48

B. Obama: lyderiai net neapsimeta, kad valdo padėtį

Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama netiesiogiai sukritikavo dabartinį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, komentuodamas šalies valdžios reakciją į COVID-19 protrūkį. B. Obama situaciją pakomentavo dviejose virtualiose išleistuvių ceremonijose, skirtose vidurinių mokyklų ir universitetų moksleiviams ir studentams, kurios kiekvieną pavasarį būna svarbus įvykis amerikiečių jaunuolių gyvenime.

„Ši pandemija, labiau nei bet kas kita, pagaliau nutraukė užsklandas ir atidengė tiesą apie tai, ar daugelis valdančiųjų žino, ką jie daro“, – kelių dešimčių koledžų ir universitetų, kuriuose istoriškai mokosi daugiausia juodaodžiai, studentams pirmoje ceremonijoje sakė B. Obama.

„Daugelis jų net neapsimeta, kad valdo padėtį“, – neminėdamas konkrečių lyderių, pandemijos padarinius komentavo B. Obama.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi