Pasaulyje

2020.05.16 21:18

Įtampa tarp Kinijos ir Vakarų pasaulio: Europa žada nenusileisti cenzūrai, Pekinas atsako grasinimais

Augustinas Šemelis, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.16 21:18

Dėl koronaviruso kilmės ir atsakomybės už pasaulinės pandemijos protrūkį tarp Kinijos ir viso pasaulio įsiplieskė diplomatinis šaltasis karas. Kinija atmeta raginimus pradėti tarptautinį tyrimą dėl pandemijos ištakų ir neigia versiją, kad pandemija prasidėjo Uhane. Įtampa tarp Pekino ir Europos kyla nepaisant europiečių diplomatinių pastangų: šios virsta Pekino akibrokštais.

Laboratorija Uhane Kinijoje – dėmesio centre pasaulinės sąmokslo teorijos, kuri Kinijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų santykius padarė atvirai priešiškus.

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike`as Pompeo sakė turintis įrodymų, kad naujasis koronavirusas po pasaulį pasklido būtent iš šios laboratorijos. Nors pati amerikiečių žvalgyba skelbė tokių duomenų neturinti.

Žinios. Sergantiems nepagydomomis ligomis trūksta ir specialistų, ir finansavimo

Kinija atsako kaltindama amerikiečius melu, M. Pompeo pavadino išprotėjusiu. Amerikiečiai taip pat paskelbė įtariantys, kad Kinijos programišiai bandė pavogti amerikiečių tyrimų, skirtų vakcinai sukurti, duomenis.

„Noriu pabrėžti: šmeižtas ir kaltinimai nesunaikins viruso ir nesustabdys pandemijos“, – sako Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

Europos Sąjunga, atvirkščiai, bando gerinti santykius su Kinija. Tačiau Pekino atsakas ne toks, kokio laukta.

Visų Europos Sąjungos šalių ambasadoriai parašė bendrą laišką, kviečiantį su Pekinu glaudžiau bendradarbiauti. Kinija laišką išcenzūravo, o tada paskelbė. Išmetė sakinį, kad virusas kilo Kinijoje ir iš ten paplito po pasaulį. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako: tai nepagarba ne tik Europos Sąjungai, bet ir pačios Kinijos piliečiams.

„Neigiamai vertinu, taip neturėtų būti. Jeigu tai yra įprasta praktika Kinijoj... Mums tai nėra įprasta praktika“, – teigia L. Linkevičius.

Europos diplomatijos vadovas pareiškė, kad Europa Kinijos cenzūrai nenusileis. Tačiau Kinijos atstovybės pastaruoju metu skandalingai garsėja visame žemyne. Prancūzijoje Kinijos diplomatai išjuokė demokratinių šalių pastangas kovoti su virusu ir iškėlė versiją, kad virusas kilo Italijoje.

Vokietijoje Kinijos ambasadorius užsipuolė bulvarinę vietos spaudą, pareikalavusią reparacijų iš Kinijos už ekonominę viruso žalą.

Pasak amerikiečių ambasadoriaus Varšuvoje, Kinija spaudė Lenkijos prezidentą telefonu padėkoti Kinijos vadovui už humanitarinę pagalbą. Be padėkos esą nebūtų ir pagalbos. Lenkijos prezidentui padėkojus, Kinijos valstybinė žiniasklaida padėką paviešino. Čekija ir Nyderlandai sulaukė Kinijos grasinimų, kad nukentės jų ekonomika, jei šios demokratinio Taivano atžvilgiu nesielgs taip, kaip nori Pekinas.

Vis daugiau Vakarų valstybių reikalauja Pekino leisti tarptautinį tyrimą dėl pandemijos ištakų. Kinija su tyrimu sutinka tik su išlygomis, ir tik vėliau, kai pasibaigs pandemija. Garsiausiai tarptautinio tyrimo reikalauja Australija. Atsakydama Kinija prieš kelias dienas uždraudė australiškos jautienos importą.

„Kinija galbūt tikrai turi ką slėpti ir tokio tipo tyrimas gali išryškinti kertines klaidas, kurias Kinija padarė, ir kas privedė prie to, kad lokalus užkrato židinys virto pasauline pandemija, kurios mes daugiau nei šimtą metų nematėme. Akivaizdu, kad jeigu Kinijos kaltė būtų įrodyta tokiame kontekste, jos įvaizdžiui būtų suduotas masinis smūgis“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Konstantinas Andrijauskas.

Pačiame Hune mirusių artimųjų gedi tūkstančiai šeimų, tačiau policija baugina turinčius klausimų valdžiai. Oficialus naratyvas – virusas nugalėtas dėl vienpartinės sistemos, pranašiausios pasaulyje.

Kaip praneša „New York Times“, Uhane policija grasina artimųjų netekusiems žmonėms, norintiems paduoti valdžią į teismą dėl tikrosios padėties slėpimo pirmosiomis protrūkio savaitėmis. Valdžia iš interneto trina pirminius spaudos pranešimus apie epidemijos Uhane pradžią. Trys juos archyvavę ir internete skelbę žmonės dingo be žinios, manoma, kad jie yra suimti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.