Pasaulyje

2020.05.17 11:11

Pareigūnai perspėja – Kinijos šnipai nusitaikė į Europos biologinių ginklų ir vakcinų ekspertus

euobserver, LRT.lt 2020.05.17 11:11

Kaip įtaria Belgijos saugumo tarnyba, Kinijos šnipai nusitaikė į šalies biologinio ginklo ir vakcinų ekspertus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUObserver“ originalus kūrinys.

Belgijos žvalgyba taip pat nuogąstauja, kad jų taikinyje atsidūrė ir britų farmacijos giganto bei vakcinų gamintojo „GlaxoSmithKline“ (GSK) padalinys Belgijoje bei šalies aukštųjų technologijų įmonės.

Šie įtarimai buvo išdėstyti konfidencialiose 2010–2016 metų ataskaitose, nutekintose leidiniui „EUObserver“.

Šių ataskaitų tikslas buvo įspėti Belgijos valdžios institucijas apie Kinijos karinio, mokslinio ir medicininio šnipinėjimo keliamą grėsmę. Tačiau belgų įtarimai nėra tiesiogiai siejami su šiuo metu besitęsiančia koronaviruso, kurio protrūkis, mokslininkų teigimu, 2019 m. gruodį natūraliai prasidėjo Kinijoje, pandemija.

Belgijos nacionalinės saugumo tarnybos Veiligheid van de Staat (VSSE) ataskaitose neminima, kad Kinija būtų vykdžiusi kokią nors slaptą biologinio ginklo programą.

Iš savo pusės Kinijos misija ES paneigė bet kokius neteisėtus veiksmus Belgijoje ir patikino „EUObserver“, kad Kinija visuomet veikia „pagal vietos įstatymus“.

Tačiau vienoje 2016 m. pateiktoje konfidencialioje Belgijos tarnybų ataskaitoje rašoma: „Ši sritis (biologinis ginklas ir vakcinos) ypatingai domina Kinijos (žvalgybos) tarnybas. Tiek gynybos požiūriu, nes dėl didelio gyventojų skaičiaus Kinija yra labai pažeidžiama epidemijos atveju, tiek ir puolamuoju požiūriu, nes Kinija jau yra analizavusi ebolą kaip puolimo platformą.“

VSSE ataskaitos grindžiamos įvairių informatorių pateikiamais duomenimis. Jose taip pat nurodoma, kad Kinijos šnipai nebuvo vieninteliai, rodę „susidomėjimą“ šia sritimi. Kaip pastebi VSSE, aukščiausio lygio Belgijos bioginklų ekspertas Jeanas-Lucas Gala turėjo įtartiną asistentę rusę.

„Esu buvęs JAV, Rusijos, Kinijos ir net Afrikos šalių taikiniu,“ – šiam tinklalapiui sakė dar vienas buvęs Belgijos biologinio ginklo ekspertas Martinas Zizi.

Zizi ir Gala

Biologinis ginklas buvo uždraustas 1975 m. daugelio pasaulio valstybių pasirašyta „Biologinio ginklo konvencija“. Tačiau daugelis šalių, siekdamos užsitikrinti papildomą apsaugą šalia minėtos konvencijos, kartu su medicininiais virusologijos ir epidemiologijos tyrimais atlieka ir bioginklų tyrimus.

„(Galimo) biologinio konflikto atveju skiepai būtų pirminė gynybos linija,“ – „EUobserver“ sakė su Belgijos saugumo tarnyba susijęs šaltinis.

Proveržiai vakcinų srityje krizės atveju gali tapti valstybės ar bendrovės aukso kasykla. Apie Kinijos vykdomą biožvalgybą VSSE buvo įspėjusi jau prieš dešimtmetį.

Kinijos šnipai buvo nusitaikę į M. Zizi, buvusį Belgijos karinių pajėgų bioginklų inspektorių, kuris 2010 m. dirbo profesoriumi Briuselio laisvajame universitete (Vrije Universiteit Brussel (VUB)), rašoma tų pačių metų vasarį paskelbtoje VSSE ataskaitoje.

M. Zizi atrimai bendravo su kinų mokslininke, kurią, VSSE teigimu, „supažindino su Belgijos mokslo ir medicinos aplinka“.

Tačiau anksčiau, kaip pastebi VSSE, ši kinų mokslininkė dirbo karo medicinos gydytoja Kinijos kariuomenėje ir „gali būti, kad palaiko glaudžius ryšius su savo šalimi ir, pirmiausia, su buvusiu darbdaviu.“

„Be jokios abejonės ji priklausė MSS,“ – „EUObserver“ sakė su Belgijos saugumo tarnyba susijęs šaltinis, turėdamas omenyje Kinijos valstybės saugumo ministeriją (MSS).

Kaip rašoma VSSE ataskaitose, Kinijos taikiniu buvo tapęs ir Jeanas-Lucas Gala, dar vienas Belgijos biologinio ginklo specialistas.

J. L. Gala vadovauja bioginklų tyrimus vykdančiai Belgijos kariuomenei ir privatiems asmenims priklausančiai bendrovei „Centre de Technologies Moléculaires Appliquées“ (CTMA).

Jis yra atsargos pulkininkas, prieš šešerius metus dalyvavęs ES finansuotoje kovos su ebola misijoje Afrikoje.

2014 m. paskelbtame VSSE dokumente rašoma, kad mokslininkas naudojasi CTMA sukurtomis mobiliosiomis laboratorijomis ir dalį laiko praleidžia atokiose Gvinėjos vietose, bandydamas „Aviganą“ – japoniškus antivirusinius vaistus, kurie šiuo metu taip pat tiriami, ar nebūtų tinkami kovoje su koronavirusu.

CTMA ataskaitose apibūdinama kaip „kovoje su bioterorizmu laiką pralenkusi“ bendrovė.

Jos pagrindinė būstinė įsikūrusi Leveno katalikiškojo universiteto (Université catholique de Louvain (UCL)) teritorijoje. Tačiau, kaip pastebi VSSE, prieš keletą metų dvi įtarimą keliančios kinų bendrovės atidarė savo biurus tame pačiame universiteto pastate, kur įsikūręs Belgijos biologinio ginklo institutas, tik kitame aukšte.

Pirmoji yra 2018 m. įsteigta „Beijing ZGC Science Park“, Belgijos nacionalinio banko duomenų bazėje įregistruota kaip „nespecializuota didmeninės prekybos“ įmonė.

Antroji – „Shenzhen European Office“ – yra Kinijos regioninės plėtros agentūros padalinys, kuris ir šiandien veikia tuo pačiu UCL adresu. Tačiau VSSE 2016 m. liepos ataskaitoje rašoma, kad vienas iš pagrindinių šios įmonės darbuotojų, Kinijos pareigūnas, sukėlė įtarimą, nes penkerius metus nuo tada, kai atvyko į Belgiją, „mažai kuo užsiėmė“.

„Akivaizdžiai MSS,“ – sako šaltinis Belgijos saugumo tarnyboje.

Tuo metu, kai „Beijing ZGC Science Park“ ir „Shenzhen European Office“ veikia MSS Trojos arklio UCL teritorijoje principu, labai galimas dalykas, kad už universiteto teritorijos tvoros formuojasi kur kas rimtesnis pavojaus židinys.

Dovanos iš Kinijos

Kinijos ir Belgijos technologijos centras (CBTC) – Leveno mieste įsikūręs kinų finansuojamas „technologijų slėnis“. Valonijos plėtros agentūros „l`Awex“ duomenimis, šiuo metu centrui priklauso 23 kinų ir belgų bendrovės, dirbančios gyvybės mokslų, IT ir aukštųjų technologijų kūrimo sektoriuose.

Planuojama, kad 2021 m. pabaigoje užbaigus centro plėtrą, jame bus įdarbinta iki 800 kinų aukštųjų technologijų specialistų ir verslininkų, nors šiuo metu statybos darbai dėl koronaviruso pandemijos sustojo.

Tai yra pirmas tokio pobūdžio projektas ir, kaip rašoma CBTC tinklalapyje, įsikūręs „pačioje Europos širdyje“ – Belgija taip vadinama dėl to, kad Briuselyje veikia pagrindinės ES institucijos. CBTC įsikūręs prie pat UCL, kurio teritorijoje veikia CTMA ir dar keletas Belgijos aukštųjų technologijų startuolių.

Kinijos mokslo parko kaimynystėje veikia net du vakcinų tyrimais užsiimantys GSK padaliniai: „GlaxoSmithKline Biologicals“ Vavre ir „GlaxoSmithKline Biologicals“ Riksansare, o tai kelia nerimą VSSE.

Dėl CBTC steigimo buvo sutarta skambant fanfaroms, kai 2014 m. Belgijoje apsilankė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.

„l`Awex“ teigimu, bendra investicijų į centrą, kuris turėtų Valonijoje sukurti beveik 800 darbo vietų, suma siekia 700 mln. eurų. Tačiau 2017 m. sausio mėnesio VSSE ataskaitoje rašoma, kad Xi Jinpingo dovana „kelia rimtą ekonominio šnipinėjimo pavojų universitetui [UCL]... ir jį supančioms technologinėms bendrovėms.“ Net jei pats CBTC nėra Kinijos žvalgybos forpostas, MSS bet kada prireikus gali jį tokiu paversti, įspėja VSSE.

2014 m. vasarį VSSE rašė, kad CBTC ateityje gali tapti „žvalgybos agentų platforma, kurios užduotis bus šnipinėti visas šalia UCL ir jo teritorijoje įsikūrusias aukštųjų technologijų įmones.“

2016 m. rugsėjį VSEE dar kartą įspėjo, kad CBTC statyba „vienoje labiausiai išsivysčiusių Valonijos sričių ateityje gali kelti su ekonominiu šnipinėjimu susijusių problemų“.

„Nėra galimybių patikrinti šimtus į šį centrą atvykstančių ir iš jo išvykstančių Kinijos piliečių,“ – aiškina šaltinis Belgijos saugumo tarnyboje.

„EUObserver“ matytuose VSSE dokumentuose GSK minima nebuvo. Tačiau, remiantis šiam tinklalapiui nutekintu 2010 metų GSK vyresniojo IT rizikos valdymo pareigūno ir VSSE susirašinėjimu, Belgijos žvalgybos agentūra palaiko ryšius su Belgijoje veikiančia „GlaxoSmithKline Biologicals“.

„EUObserver“ taip pat pavyko sužinoti, kad GSK vadovai ne kartą buvo atvykę iš Londono į Belgiją ir dalyvavo VSSE rengiamuose saugumo instruktažuose dėl Kinijos keliamos grėsmės.

Dar vienas įrodymas, kad MSS domisi GSK veikla yra tai, kad šiuo metu JAV teisiamas kinų biochemikas, šnipinėjęs Didžiosios Britanijos bendrovės padalinyje Šveicarijoje.

„GSK yra svarbus (Kinijos)taikinys“, – sako šaltinis Belgijos saugumo tarnyboje.

„Pradėjusi bendradarbiauti su „Sanofi“, bendrovė tapo dar labiau pažeidžiama,“ – priduria šaltinis, turėdamas omenyje pastarojo meto GSK ir prancūzų farmacijos giganto bendras pastangas sukurti vakciną nuo koronaviruso.

MSS gyvenimo būdas

2019 m. spalį Belgija paskelbė tarptautinių ryšių profesorių iš Kinijos Xinningą Songą persona non grata. Xinningas Songas Briuselyje vadovavo Konfucijaus institutui – Kinijos švietimo ministerijos padaliniui užsienyje. Jis net 10 metų dirbo VUB ir gyveno Kinijoje, megzdamas glaudžius socialinius kontaktus šalies akademinio elito sluoksniuose ir tuo pačiu, VSSE įsitikinimu, šnipinėdamas Kinijai.

Konfidencialiuose dokumentuose, su kuriais „EUObserver“ turėjo galimybę susipažinti, piešiamas klestinčios MSS bendruomenės ES „širdyje“ vaizdas.

Kinų mokslininkė, kuri, kaip įtariama, 2010 m. šnipinėjo M. Zizi, vis dar gyvena Belgijoje ir, kaip rašoma jos „Linkedin“ paskyroje, dirba farmacijos bendrovėje.

Jos taip pat kinų kilmės vyras dirbo Kinijos specialistų asociacijoje – Levene įsikūrusiame verslo klube.

Kinų pareigūnas, šnipinėjęs J. L. Galą ir CTMA, kaip rašoma jo „Linkedin“ paskyroje, vis dar dirba UCL teritorijoje įsikūrusioje bendrovėje „Shenzhen European Office“.

VSSE teigimu, jis baigė prestižinį universitetą Didžiojoje Britanijoje ir kurį laiką migravo tarp Belgijos ir Danijos, kur taip pat dirbo biotechnologijų įmonėje.

Dar vienas kinas, VSSE identifikuotas kaip galimai keliantis grėsmę, taip pat vis dar gyvena Belgijoje. Kaip rašoma „LinkedIn“ paskyroje, jis dirba regionų plėtros agentūroje ir yra Levene įsikūrusios viešųjų ryšių bendrovės savininkas.

Ketvirtas kinas, 2016 m. rugsėjo VSSE ataskaitoje minimas kaip „gerai žinomas mūsų tarnybai“, anksčiau dirbo Kinijos verslo konsultacinėje įmonėje Briuselio priemiestyje.

Iš savo pusės Kinijos misija ES jokių pažeidimų šioje vietoje neįžvelgia.

„Kinijos Vyriausybė skatina Kinijos įmonių bendradarbiavimą su užsienio verslo subjektais pagal tų šalių įstatymus, rinkos principus ir tarptautines taisykles,“ – „EUObserver“ sakė misijos atstovas spaudai Liu Hui.

VSSE atsisakė pakomentuoti šiame straipsnyje minimose slaptose ataskaitose pateiktą informaciją.

Visgi nepaisant Kinijos misijos ES neigimo, Belgijos žvalgybos agentūra bendresnio pobūdžio pareiškime tiesiai šviesiai apkaltino Kiniją „ekonominiu šnipinėjimu“.

„Įgyvendinant plataus užmojo projektą „Pagaminta Kinijoje 2025“, kuris numato spartų technologinių naujovių diegimą pačioje Kinijoje, turi būti imtasi visų įmanomų priemonių, kad būtų galima į Kiniją importuoti kuo daugiau žinių, – „EUObserver“ aiškino VSSE. – Tai apima oficialias žinių perdavimo programas, pavyzdžiui, mainus tarp tyrėjų, bendras įmones ir bendrovių perėmimą, tačiau kai kuriais atvejais Kinija taip pat vykdo ir ekonominį šnipinėjimą. Mūsų šalis privalo pasirūpinti, kad būtų išlaikyta strateginė nepriklausomybė nuo užsienio žaidėjų, tokių kaip Kinija.“

VSSE teigia, kad Belgijos žvalgybininkai padeda jautrioms šalies įmonėms apsisaugoti.

„Politiniuose ir ekonominiuose ratuose žmonės vis geriau suvokia augančią šnipinėjimo ir Kinijos kišimosi riziką, – aiškina jie. – Tačiau toms įmonėms, kurios gali tapti Kinijos kišimosi ir šnipinėjimo taikiniais, VSSE taip pat organizuoja informuotumo kampanijas.“

GSK atsisakė pakomentuoti, ar VSSE buvo surengusi aukščiausiems bendrovės vadovams instruktažą dėl Kinijos. Tačiau, kaip teigia GSK atstovas spaudai Simonas Moore, britų bendrovė turi „griežtus ir veiksmingus svetainių ir sistemų saugumo protokolus, kurie yra reguliariai peržiūrimi ir atnaujinami“.

„Shenzhen European Office“ ir CBTC situaciją pakomentuoti atsisakė.

Tačiau „Shenzhen European Office“ ar bet kokie kiti pašaliniai darbuotojai „be jokios abejonės negali patekti į skirtinguose universiteto pastatuose esančius CTMA biurus,“ – šiam tinklalapiui paaiškino UCL prorektorius Jeanas-Christophe`as Renauld.

CBTC mokslo parkas „palengvins Kinijos bendrovių ir mūsų universiteto bendradarbiavimą,“ – sakė jis, tačiau taip pat pridūrė, kad „mūsų tyrėjų sukurtos intelektinės nuosavybės apsauga visuomet yra neginčytinas prioritetas“.

Pavojingos žinios

J. L. Gala į „EUObserver“ žinutę neatsakė.

Tačiau M. Zizi teigė nesutinkantis su VSSE pateiktu jo VUB laikų draugės – kinų mokslininkės ir, kaip įtariama, MSS šnipės – vertinimu.

„Niekuomet jos nepristačiau medicininei šalies aplinkai... Tai nėra tiesa. Ji buvo mano laboratorijoje dirbusi doktorantė,“ – „EUobserver“ paaiškino M. Zizi, kuris šiuo metu gyvena Kalifornijoje, kur vadovauja biometrinių technologijų bendrovei „Aerendir“.

Ji „neslėpė“, kad anksčiau dirbo Kinijos kariuomenėje ir „aš jos elgesyje niekada nieko įtartino nepastebėjau, – teigė M. Zizi. – Bioginklai ir biogynyba nėra ta veikla, kuria užsiiminėjama universiteto laboratorijoje kartu su studentais. Ji padalinama per skirtingas vietas, skirtingiems žmonėms atliekant skirtingas užduotis.“

Šaltinis Belgijos saugumo tarnyboje „EUObserver“ teigė, kad Belgijoje „tik Kinija užsiima tokiu aukštos specializacijos šnipinėjimu [bioginklais ir vakcinomis]“.

Tačiau M. Zizi ir su tuo buvo linkęs nesutikti.

Biošnipinėjimu „užsiima ne tik Kinija, – teigė jis. – Esu buvęs JAV, Rusijos, Kinijos ir net Afrikos šalių taikiniu.“

VSSE pastebi, kad prieš išvykdamas į kovos su ebola misiją Afrikoje, tuo metu UCL dirbęs J. L. Gala, kuris dabar vadovauja CTMA, taip pat yra turėjęs įtartiną „asistentę“ rusę.

„Šios moters [J. L. Galos asistentės] anketa įtartina dėl to, kad ji yra bendradarbiavusi su žvalgybos tarnybomis savo šalyje [Rusijoje],“ – rašoma VSSE 2014 m. lapkričio dokumente.

Kaip rodo moteris „LinkedIn“ paskyra, ji vis dar dirba UCL.

M. Zizi šiek tiek paatviravo apie tai, ką reiškia dirbti pavojingiausioje pasaulyje mokslo sferoje. Jo vykdomi biologinio ginklo tyrimai, suteikė jam „unikalių žinių“, teigė jis.

Tačiau turint tokių žinių, atsiranda šalių, „kur negaliu ir neketinu vykti,“ – pridūrė jis, nurodydamas kaip pavyzdį Rusiją.

„Manau, kad jei peržengčiau tą nematomą liniją ir nuvykčiau ten, kur neturėčiau vykti, gali įvykti koks nelaimingas atsitikimas, nes yra tokių, kurie verčiau matytų mane mirusį nei dirbantį ne tiems kam reikia,“ – aiškino M. Zizi.

Įspėjimai dėl Kinijos mokslinio ir ekonominio šnipinėjimo Belgijoje pasigirdo kaip tik tuomet, kai vis garsiau visoje ES kalbama apie šios šalies keliamas grėsmes.

Pavyzdžiui, Europos Komisija kaip tik šiuo metu rengia gaires, kurios turėtų padėti Europos universitetams stabdyti „prievartinį, slaptą, apgaulingą ir korupcinio pobūdžio“ Kinijos „kišimąsi“.

„Tokia veikla stebima visoje ES,“ – neseniai šiam tinklalapiui sakė ES šaltinis.

Tačiau tokiems mokslininkams kaip M. Zizi, mokslinis bendradarbiavimas, kad ir kaip jis būtų vykdomas, visuomet kels grėsmę.

„Turite suprasti, kad visas biologines ir molekulines technologijas galima panaudoti dvejopai... Tai reiškia, kad tos pačios medžiagos gali būti pritaikytos ligoninėse naudojamiems diagnostikos metodams arba įtrauktos į ginkluotės kūrimo programas,“ – aiškina M. Zizi.