Pasaulyje

2020.05.16 12:32

Rusijos laivų statykla Arktyje tapo koronaviruso židiniu: užsikrečia šimtai, bet žmonės toliau dirba

Dar visai neseniai Kolos laivų statyklos plėtros projektas vakarinėje Kolos pusiasalio pakrantėje įsikūrusiame Belokamenkos mieste buvo puikus Rusijos pastangų įsisavinti Tolimąją Šiaurę ir atverti Arkties vandenyną ekonominiam naudojimui pavyzdys.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Jau šešerius metus gamtinių dujų bendrovės „Novatek“ plėtojamo projekto metu planuojama pastatyti dujų platformas, kurios galėtų būti išplukdytos į palyginti negilius Rusijos Arkties vandenyno pakrantės vandenis.

Projekto tikslas – padidinti „Novatek“ suskystintų gamtinių dujų (SGD), kurių didesnė dalis Šiaurės jūrų keliu eksportuojama klientams Rytų Azijoje, gamybą iki maždaug 34 mln. tonų per metus.

Tačiau pastarosiomis savaitėmis Belokamenka, kurioje pagal 2010 m. vykusio gyventojų surašymo duomenis gyvena vos 84 žmonės, tapo Rusijoje besitęsiančios COVID-19 krizės židiniu.

Statybvietėje, kur dirba nuo 9 tūkst. iki 11 tūkst. darbininkų iš visos Rusijos ir buvusių Sovietų Sąjungos respublikų, užregistruota daugiau kaip 2 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų. Ir šis skaičius auga maždaug 100 naujų atvejų per dieną greičiu.

Gegužės 11 d. Murmansko srityje oficialiai buvo užregistruota 2416 užsikrėtimų, iš kurių 2045 fiksuoti Belokamenkoje. Regione pranešama apie 5 mirtis nuo COVID-19, tačiau yra pagrindas tikėti, kad oficialūs koronaviruso aukų skaičiai Rusijoje yra gerokai mažesni nei faktinis mirštamumas nuo šios infekcijos.

Tą pačią dieną prezidentas Vladimiras Putinas nurodė Nepaprastųjų situacijų ministerijai iki gegužės 20 d. į Belokamenką nusiųsti antrą mobilią ligoninę.

Belokamenka yra tik viena iš daugelio atokių Murmansko regiono gyvenviečių, bandančių suvaldyti koronaviruso krizę tokiomis sąlygomis, kai politinė, ekonominė ir socialinė infrastruktūra yra vieno darbdavio rankose, kurio prioritetai net ir geriausiais laikais ne visuomet sutampa su vietos gyventojų interesais.

Be komentarų

Informacijos apie „Novatek“ vykdomą projektą rasti sunku, pati bendrovė situaciją pakomentuoti atsisakė.

„Mano vyrui buvo išduotas respiratorius, – telefonu iš pietuose esančio Rusijos miesto Krymsko RFE / RL sakė Tatjana, dėl galimų nemalonumų nepanorusi prisistatyti pavarde. – Tačiau toli gražu ne visi ten dirbantys juos turi. Kiek žinau, jokių dezinfekcijos priemonių nėra, o fizinį atstumą nuo kitų žmonių išlaikyti praktiškai neįmanoma. Nėra nei dezinfekantų, nei pirštinių. Darbininkai testuojami atsitiktine tvarka, bet iš mano vyro brigados testas nebuvo atliktas nė vienam.“

Tatjanos teigimu, jos vyro dviejų mėnesių pamaina objekte jau baigėsi, tačiau ji nežinanti, kada jam bus leista grįžti pas šeimą. Šiose statybose darbininkai paprastai dirba vieno ar dviejų mėnesių trukmės pamainomis, o tada mėnesiui grįžta namo pailsėti.

„Mano vyras jau turėjo būti evakuotas iš to objekto, – aiškina moteris. – Iš viso buvo 38 darbininkai, pasiruošę grįžti namo. Jie susikrovė daiktus ir susėdo į autobusą, tačiau prie vartų buvo apgręžti. Jie manė, kad galės išvykti kitą dieną, bet irgi neleido. Nerimauju, kad jei sveikieji nebus evakuoti, užsikrės visi. O kas žino, kaip ta liga pasireikš.“

Dauguma Kolos laivų statyklos darbininkų gyvena modifikuotuose jūriniuose konteineriuose, kur 8 žmonėms skiriama 2,5 m x 8 m gyvenamojo ploto.

„Kokių atsargumo priemonių tokiomis sąlygomis galima laikytis?“ – klausia Nikolajumi prisistatęs darbininkas.

Mobili ligoninė

Manoma, kad viruso protrūkis Belokamenkoje prasidėjo nuo darbininko iš Kirgizijos, kuris į objektą atvyko vasario pabaigoje ir netrukus paaiškėjo, kad yra užsikrėtęs. Kur ir kaip jis užsikrėtė, nežinoma.

Kovo 31 d. valdžia Belokamenkoje paskelbė karantiną, nors darbai statomame objekte buvo tęsiami. Balandžio 1 d. opoziciją atstovaujančio politiko Aleksejaus Navalno Murmansko biuras išplatino darbininkų patvirtinimą, kad naujai į Kolos laivų statyklą dirbti atvykstantiems asmenims taikomas karantinas, tačiau jie paleidžiami jau po 5–6 dienų.

Pirmasis oficialus pranešimas apie koronaviruso infekciją Kolos laivų statykloje pasirodė balandžio 12 d., tačiau jokių skaičių ar detalesnės informacijos pateikta nebuvo.

Balandžio 15 d. pasirodžiusiame vaizdo įraše akivaizdžiai matyti prie kiosko išsirikiavę darbininkai be jokių asmens apsaugos priemonių ir nesilaikantys reikalaujamo atstumo.

Tą pačią dieną Murmansko srities gubernatorius Andrejus Čibis paskelbė, kad šalia statomo objekto įrengta mobili 500 vietų ligoninė.

Gegužės 1 d. vietos informacijos apie koronavirusą portalas paskelbė, kad mirė objekte dirbusi moteris, kurios COVID-19 testas buvo teigiamas. Vėliau pirminė žinutė buvo pašalinta, nurodant, kad moters testas buvo neigiamas.

Gegužės 9 d. valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Belokamenkoje nuo abipusio plaučių uždegimo mirė 55 metų vairuotojas, kuris taip pat buvo užsikrėtęs koronavirusu.

Pagrindinis objekto rangovas „Velesstroi“ balandžio 23 d. pranešė, kad dėl viruso protrūkio iš objekto evakuoja dalį savo darbininkų. Žiniasklaida praneša, kad evakuoti darbininkai kelioms dienoms buvo apgyvendinti viešbutyje Murmanske, o tada susodinti į užsakomaisiais reisais į Maskvą, Samarą ir Jekaterinburgą skrendančius lėktuvus.

Plinta į pietus

Sveikatos priežiūros ekspertai baiminasi, kad Belokamenka ne tik yra infekcijos židinys – iš jos virusas pasklido po visą šalį.

Gegužės 11 d. vietos žiniasklaida informavo, kad bent keturių Jekaterinburgą pasiekusių darbininkų iš Belokamenkos koronaviruso testai buvo teigiami. Prieš tai, balandžio pabaigoje, buvo pranešta apie dar bent 11 iš Kolos laivų statyklos grįžusius koronavirusu užsikrėtusius žmones.

Nepaisant to, oficialūs asmenys Murmanske tvirtina, kad visi darbininkai yra karantinuojami, iš objekto jiems leidžiama išvykti tik tuomet, kai jų koronaviruso testas yra neigiamas.

Leidinio „Novaja gazeta“ teigimu, balandžio 24 d. darbininkui vardu Vitalijus, kurio koronaviruso testas buvo teigiamas, bet ligos simptomai nepasireiškė, buvo pasakyta, kad jis gali toliau dirbti objekte „savanoriškais pagrindais“.

Interviu RFE / RL „Velesstroi“ žmogiškųjų išteklių skyriaus direktorius Maksimas Glotovas teigė, kad darbininkai patys prašosi leidžiami dirbti.

„Pas mus kartu gyvena ir teigiamą, ir neigiamą tyrimų atsakymą gavę asmenys, – aiškino M. Glotovas. – Tai jų darbui nekenkia. Tokioje situacijoje tai gal net dar geriau nei būti uždarytam ankštoje patalpoje. O iniciatyvą parodė patys žmonės, klausinėdami, ar galima neatšaukti pamainos. Svarbiausia, kad jie nekarščiuotų, kad nebūtų kitų simptomų. Prieš pradedant darbą, visiems pamatuojama temperatūra.“

Nikolajumi prisistatęs darbininkas RFE / RL sakė, kad darbininkai į objekto valgyklą įleidžiami tik grupelėmis po 10. Tačiau, jo teigimu, kol viena grupelė valgo, visa minia darbininkų savo eilės laukia už durų.

„Iš tų dviejų ar trijų pavalgymui skirtų valandų žmonės po 30–40 minučių prastovi eilėje“, – pasakojo Nikolajus.

Balandžio 28 d. kalbėdamas su V. Putinu srities gubernatorius A. Čibis teigė, kad „viruso protrūkis Belokamenkoje lokalizuotas“, t. y. buvo suvaldytas ir yra kontroliuojamas. Tuo metu gyvenvietėje buvo užregistruoti 922 užsikrėtimo atvejai.