Pasaulyje

2020.05.17 18:50

Baltarusijos valdžia persekioja tikrąją COVID-19 padėtį ir korupciją atskleidžiančius reporterius

LRT.lt 2020.05.17 18:50

Sergejus Sazukas yra šių metų „Deutsche Welle“ žodžio laisvės apdovanojimo laureatas. Baltarusijos valdžia ėmėsi prieš žurnalistą veiksmų. Jis „Deutsche Welle“ papasakojo, kodėl mano, kad yra persekiojamas. 

„Žinia apie pelnytą apdovanojimą man buvo visiška staigmena.“ – sako S. Sazukas. Jis yra vienas iš šių metų Žodžio laisvės apdovanojimo, kurį „Deutsche Welle“ įsteigė 2015 m., norėdama pagerbti už žmogaus teises ar žodžio laisvę kovojančius asmenis ar iniciatyvas, laureatų.

Šiais metais viso pasaulio kolegų vardu pagerbta 17 žurnalistų iš 14 šalių, kurie dingo, buvo įkalinti ar kuriems buvo grasinta dėl to, kad nušviečia informaciją apie COVID-19 pandemiją.

„Pripažinimas, be abejo, visuomet malonu. Kai buvau paleistas iš įkalinimo įstaigos, malonu buvo matyti, kiek žmonių mane visą tą laiką rėmė,“ – prisimena 10 dienų kalėjime praleidęs Baltarusijos naujienų portalo „Ježednevnik“ vyriausiasis redaktorius.

S. Sazukas buvo sulaikytas kovo 25 d., pateikus įtarimus kyšių ėmimu. Visgi tikrasis suėmimo motyvas greičiausiai buvo jo straipsnis, pavadintas „Kas sėja paniką dėl koronaviruso – prezidentas ar tinklalapiai ir televizija?“

Šiame straipsnyje S. Sazukas suabejojo oficialiais Baltarusijoje pateikiamais koronaviruso skaičiais. Skirtingai nuo kaimyninių valstybių, Minskas beveik nieko nedaro, kad užkirstų kelią infekcijos plitimui, rašo „Deutsche Welle“.

Tyrimai dėl korupcijos valdžios institucijose

Praėjus kelioms dienoms po S. Sazuko sulaikymo ir kratos „Ježednevnik“ redakcijoje, tyrimą atliekančios institucijos pareiškė, kad žurnalistas neva gavo 5 tūkst. JAV dolerių kyšį, kad parengtų straipsnį, kuriame būtų pateikta vienos medicininės bendrovės konkurentus inkriminuojanti medžiaga.

Balandžio 4 d. Baltarusijos prokuratūra panaikino suėmimo nurodymą, tačiau kaltinimai S. Sazukui liko. S. Sazukas įsitikinęs, kad valdžia tiesiog nori pasinaudoti susidariusia situacija dėl koronaviruso pandemijos, kad galėtų jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn už „Ježednevnik“ publikuotus jo tiriamuosius straipsnius.

Šiuose straipsniuose pandemijos kontekste taip pat kritikuojamos ir už sveikatos priežiūrą atsakingos institucijos. S. Sazukas „Deutsche Welle“ minėjo, kad per pastaruosius dvejus metus dėl profesinės veiklos yra sulaukęs net grasinimų mirtimi.

Kritika dėl vienpusiškos informacijos politikos

S. Sazuko teigimu, pagrindinis iššūkis skelbiant naujienas apie pandemijos eigą Baltarusijoje yra informacijos gavimas. „Aukščiausiu lygiu buvo nuspręsta, kad tik Sveikatos apsaugos ministerija turi patikimos informacijos apie koronavirusą, visa kita neva yra melas,“ – sako žurnalistas.

Viena vertus, prezidentas Aliaksandras Lukašenka neįvedė šalyje karantino, versdamas žmones pačius nuspręsti, pavyzdžiui, ar vesti vaikus į mokyklą. Kita vertus, valstybės vadovas riboja informacijos sklaidą ir siūlo remtis vien tik Sveikatos ministerijos pateikiamais skaičiais, kuriuos žurnalistas mano esant suklastotus.

„Jei planuoji perkelti atsakomybę ant žmonių pečių, tai bent jau leisk jiems gauti visą susijusią informaciją, o ne tik valdžios pateiktą,“ – pabrėžia S. Sazukas ir priduria, kad tokiu būdu žmonės patys galėtų priimti pasvertą atsakingą sprendimą. Jo nuomone, Sveikatos ministerija yra labiausiai neprieinama institucija šalyje.

„Ši problema atsirado ne dabar. Epidemija tik iškėlė ją į paviršių,“ – sako S. Sazukas.

Apdovanojimas ir parama, ir paskata

Daugelis Baltarusijos žurnalistų sutinka, kad S. Sazukas nusipelnė „Deutsche Welle“ žodžio laisvės apdovanojimo. Nepriklausomos žurnalistų asociacijos pirmininkas Andrejus Bastunecas teigia, kad S. Sazuko pripažinimas yra puiki paskata toliau atkakliai dirbti šiuo žurnalistams itin sunkiu laikotarpiu.

Jis tvirtina buvęs tikras, kad S. Sazukas sulauks teisėsaugos dėmesio dėl korupcijos Sveikatos ministerijoje tyrimo. „Tie, kas stovi už Sergejui iškeltos baudžiamosios bylos, tiesiog pasinaudojo situacija su koronavirusu, kad imtųsi prieš jį veiksmų,“ – aiškina A. Bastunecas.

Didžiausio nepriklausomo Baltarusijos internetinio portalo „tut.by“ vyriausioji redaktorė Marina Zolotova taip pat laiko „Deutsche Welle“ apdovanojimą didžiule parama, ypač dabar.

„Net neabejoju, kad Sergejus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, gavus nurodymą, – sako žurnalistė, kuri neseniai taip pat figūravo vienoje baudžiamojoje byloje. – Jis iš tiesų yra nepriklausomas žurnalistas“.

M. Zolotova teigė esanti įsitikinusi, kad S. Sazukui sukurpta byla žlugs ir kad viskas baigsis gerai. „Tikiuosi, jis ras jėgų ir toliau dirbti portale „Ježedvennik“ ir mes dar daug įdomių dalykų sužinosime,“ – sako ji.