Pasaulyje

2020.05.15 13:30

Honkongas primena brutaliai malšintus protestus – siūlo paragauti ašarinių dujų skonio ledų

LRT.lt 2020.05.15 13:30

Honkongo ledų parduotuvė siūlo paragauti naujo skonio ledų – „ašarinių dujų“, rašo AP.

Pagrindinė šių ledų sudedamoji dalis yra juodųjų pipirų grūdeliai, primenantys pipirinius balionėlius su ypač stipriu pipirų užtaisu, iš kurių šaudė policijos pareigūnai pusiau autonominio Kinijos miesto gatvėse per praėjusių metų demonstracijas.

„Skonis kaip ašarinių dujų. Iš pradžių sunku kvėpuoti, skonis aštrus ir erzinantis. Tai verčia iškart gerti daug vandens. Manau, kad tai priminimas, koks skaudus buvo judėjimas, kurio neturėčiau pamiršti“, – sako ledų paragavusi Anita Wong, kuri pati dalyvavo prodemokratiškuose Honkongo protestuose.

Šių ledų skonis yra paramos ženklas demokratiniam judėjimui, siekiančiam vėl atgauti pagreitį pandemijos metu, AP sakė parduotuvės savininkas. Jis kalbėjo su naujienų agentūra su sąlyga, kad jo tapatybė bus neįvardinta, siekiant išvengti Pekiną palaikančios Vyriausybės spaudimo.

„Norėjome išgauti skonį, kuris primintų žmonėms, kad jie vis dar turi atkakliai dalyvauti judėjime ir neprarasti užsidegimo“, – sakė jis.

Jis bandė įvairius ingredientus, įskaitant Japoninį pipirkrienį – wasabi – ir garstyčias, stengdamasis atkartoti ašarinių dujų skonį. Juodieji pipirai, pasak jo, buvo arčiausiai ašarinių dujų efekto, kuomet sudirginama gerklė.

Remdamasi principu „viena šalis, dvi sistemos“, Kinijos valdžia buvo suteikusi Honkongui tam tiktų laisvių, kurių neturi kiti šalies gyventojai. Tarp šių laisvių – saviraiškos laisvė, nevaržoma prieiga prie interneto ir nepriklausoma teismų sistema.

Tačiau 2047 metais šis susitarimas neteks galios, ir daugelis jau dabar kaltina Pekiną pastaraisiais metais ėmus riboti kai kurias laisves.

Pirmuosius protestus išprovokavęs ekstradicijos įstatymo projektas buvo atšauktas, tačiau protestuotojai dabar reikalauja pradėti nepriklausomą policijos veiksmų tyrimą, suteikti amnestiją suimtiesiems ir teisės rinkti savo lyderius. Pekinas ir Honkongo lyderė Carrie Lam tokius reikalavimus ne kartą atmetė.

Baltijos kelias – taip pat buvo vienas iš įkvėpimo šaltinių gyventojams, siekiantiems demokratinių teisių pusiau autonominiame mieste, spaudžiamame Pekino gniaužtų. Praėjusių metų rugpjūtį tūkstančiai už rankų susikibusių žmonių suformavo įspūdingą neoninių šviesų nutviekstą gyvą grandinę, taip atkartodami prieš tris dešimtmečius surengtą Baltijos kelio protesto akciją.

Kai kurie susibūrimo dalyviai laikė ir plakatus su Baltijos šalių trispalvėmis, ant vieno iš jų užfiksuotas ir toks užrašas lietuvių kalba: „Lietuva, ačiū, kad palaikote laisvę ir demokratiją. Honkongiečiai“.