Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.15 12:42

Italai sprendžia dilemą, kaip išgyventi: renkasi į protestus, šeimos brangenybes keičia į grynuosius

Ilgai lauktas Europos ekonomikos gaivinimo plano rengimas Briuselyje įstrigo. Nors iš pradžių jį žadėta pristatyti dar gegužės pradžioje, dabar terminas nukeltas į gegužės pabaigą. Bendrijos lyderiai pavedė Europos Komisijai (EK) parengti planą, kuris tenkintų tiek taupias šiaurines valstybes, tiek daugiau pinigų norinčias leisti pietines šalis.  

Pinigai tampa vis aktualesni Europoje, kai koronaviruso pandemiją pavyko suvaldyti. Dilemą, kaip išgyventi sprendžia italai, labiausiai Europoje nukentėję nuo koronaviruso.

Neseniai supilti beveik vienodi kapai. Ir mirties datos – beveik vienodos – kovas ir balandis. Mažame Šiaurės Italijos miestelyje netoli Bergamo, kovą laidotuvių buvo tūkstančiu procentų daugiau nei pernai ir tik dabar artimiesiems leista lankyti kapus.

„Liko nežmoniškas skausmas ir labai sudėtinga situacija“, – sako Nembro gyventojas Livio Giovanelli.

Bergame kone kiekvienas susidūrė su koronavirusu arba neteko artimojo. Vietoj įprastų 20 pranešimų – 120, taip piko metu atrodė vietos laikraščio nekrologų puslapiai. Laikraščio redaktoriaus pavaduotojas pats neteko trijų artimųjų.

Žinios. Alytuje suspindo daugiau nei 500 žiburėlių: aktyvūs tėvai surengė akciją prieš mokyklų naikinimą

„Manau, mums liks labai gilus randas. Virusas pasiekė mus visus ir pateko į mūsų namus. Tikiuosi, kad atsivėrusi praraja netaps neįveikiama, sugebėsime įveikti sunkumus, kurių dar bus ir ateityje, mes tapome stipresni“, – įsitikinės vietos laikraščio redaktoriaus pavaduotojas Bruno Bonassi.

Baiminamasi, kad visoje Italijoje koronaviruso aukų gali būti ne 31 tūkstantis, o gerokai daugiau. Dabar Bergamo ligoninėse jau yra ir tuščių palatų. Ir gyvenimas jau kiek laisvesnis.

„Norime, kad Bergamas pasaulyje būtų atgimimo simbolis, o ne epidemijos“, – tvirtina Bergamo meras Giorgio Gori.

Išgyvenus viruso piką, Italijai dabar tenka įveikti ekonomikos sukrėtimo piką. Lombardai Romoje sako sulaukiantys trečdaliu daugiau klientų nei iki krizės, norinčių šeimos brangenybes iškeisti į grynuosius.

„Turiu mokėti už būstą, gyvenu su žmona. Sūnūs gyvena atskirai, bet pragyvenimas brangus. Paskolų įmokos didelės, ką mums daugiau daryti?“ – klausia Romos gyventojas Nazareno Bucchi.

Ir į lauką išleisti italai jau renkasi į protestus. Dar praėjusį mėnesį žadėjusi ekonomikos gaivinimo planą, jį valdžia pristatė tik dabar.

„Negavau pinigų už prastovas. Negavau nė cento ir nežinau, kas bus toliau. Pradedu jaustis beviltiškai, kyla pyktis“, – sako protestuotoja Sara Galasso.

Beveik 500 puslapių ekonomikos gaivinimo plane papildomos dotacijos verslui, mokesčių lengvatos, parama šeimoms, auginančioms vaikus. Vyriausybė skaičiuoja, kad tai 55 milijardų eurų vertės parama.

„Rengėme dekretą žinodami, kad šalis išgyvena didelius sunkumus, bendruomenės, vyrai ir moterys, labai kenčia. Šis dekretas, skirtas įveikti ekstremaliąją situaciją, leis jau dabar pradėti atkurti ekonominį ir socialinį gyvenimą“, – ramina Italijos premjeras Giuseppe Conte.

O atkurti reikės daug. Prognozuojama, kad ekonomika smuks dešimtadaliu. Kada į Romos gatves grįš turistai, taip pat neaišku. Be to, žmonėms teks įprasti laikytis atstumo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi