Pasaulyje

2020.05.14 12:29

Baltijos šalys atvers sienas keliautojams: judėjimas bus kitoks, nei iki karantino

Lietuviai, latviai ir estai nuo penktadienio galės laisvai keliauti po visas tris Baltijos šalis. Kertant valstybės sieną nereikės pagrįsti savo kelionės tikslo, o Baltijos šalių piliečiams nebus taikomas 14 dienų saviizoliacijos reikalavimas. Tačiau judėjimas tarp valstybių dar nebus toks, kaip iki pandemijos.

Nuo penktadienio kelionėms bus atveriami dar 2 punktai pasienyje su Latvija ties Būtinge ir Smėlyne. Jei pasienio tikrinimo metu bus nustatyta, kad užsienio valstybės pilietis turi koronaviruso infekcijos simptomų, į šalį jam nebus leidžiama atvykti.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prevencijos skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis LRT RADIJUI sako, kad nauja tvarka nereikalauja specialaus pasienio pareigūnų pasirengimo.

„Nuo rytojaus Lietuvos piliečiai, vykdami į Latviją ir Estiją, ir grįžę iš jų neturės izoliuotis 14 dienų. Tas pats palengvinimas galios ir Latvijos bei Estijos piliečiams, atvykstantiems iš savo šalių per Latvijos pasienį į Lietuvą“, – teigia G. Mišutis.

Dabar išvykti iš Lietuvos į Latviją galima per tris pasienio kontrolės punktus: Būtingę, Saločius ir Salynę. Grįžimas į Lietuvą buvo įmanomas tik Saločių punkte, o nuo penktadienio judėjimas į abi puses bus įmanomas ir per Būtingės pasienio kontrolės punktą, ir per Saločių, ir per Smėlynės punktus.

Nuo pirmadienio bus atidaromas dar vienas Kalvių punktas Joniškio rajone, todėl judėjimas tarp trijų Baltijos valstybių jų piliečiams bus įmanomas jau per 4 punktus.

Penktadienį Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vyksta į Rygą, kur kartu su Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrais pasirašys susitarimo memorandumą dėl kelionių apribojimų atšaukimo tarp Estijos, Latvijos ir Lietuvos.

Memorandumas apims apribojimų atšaukimą kelių, geležinkelių, oro ir jūrų transportu. Atverti sienas tarp trijų Baltijos šalių buvo sutarta praėjusią savaitę. Tai pirmas toks šalių bendradarbiavimo pavyzdys visoje Europos Sąjungoje (ES), pranešime žiniasklaidai nurodo Užsienio reikalų ministerija (URM).

Tačiau G. Mišutis pabrėžia, kad judėjimas tarp valstybių nebus toks, koks vyko iki karantino paskelbimo kovą, kai piliečiai Šengeno erdvėje judėjo be patikrinimų.

„Tai netgi Lietuvos piliečiams išvykstantiems, taip pat Latvijos, Estijos piliečiams, bus vykdoma dokumentų kontrolė ir tuose patikros punktuose sveikatos priežiūros specialistai bus, kurie irgi atliks savo funkcijas“, – nurodo G. Mišutis.

Visuomenės sveikatos centro specialistai, dirbantys pasienio kontrolės punktuose, rinks sieną kertančių asmenų užpildytas anketas, vertins jų būklę. „Ta kontrolė išlieka. Asmenys, kurie turės kažkokių požymių, greičiausiai nebus įleidžiami į Lietuvą“, – sako G. Mišutis.

Papildomų dokumentų Baltijos šalių piliečiams nereikės, tačiau su savimi būtina turėti asmens tapatybės kortelės ar paso.

„Vidaus sienų kontrolės atstatymas prie Lenkijos ir Latvijos sienų išlieka“, – pabrėžia VSAT atstovas.