Pasaulyje

2020.05.14 11:04

Eksperimentas parodė, kaip restorane plistų COVID-19 tipo virusas

LRT.lt 2020.05.14 11:04

Internete nuvilnijo vaizdo įrašas iš Japonijos, kuriuo siekiama parodyti, kaip lengvai bakterijos ir virusai gali plisti restoranuose, kai vos vienas žmogus yra užsikrėtęs, skelbia CNN.

Eksperimento metu simuliuojama situacija savitarnos restorane arba kruiziniame laive. Jį vykdė visuomeninio transliavimo organizacija NHK kartu su sveikatos ekspertais.

Vaizdo įraše matyti, kaip 10 žmonių įeina į restoraną, vienas iš jų yra išskiriamas kaip „užsikrėtęs asmuo“. Kiekvienas dalyvis eina prie švediško stalo, negalvojant apie galimą užsikrėtimą. Įrašo pabaigoje dalyviai yra apšviečiami „juoda šviesa“ ir išryškėja vietos, kur išplito infekcija. Medžiaga, naudojama mikrobams pažymėti, matoma ant maisto, ant indų ir lėkščių, net ant kai kurių dalyvių veidų.

Nors tokie eksperimentai nėra naujiena, Honkongo universiteto klinikinės patologijos klinikos profesorius Johnas Nichollsas teigė, kad jie parodo, kaip greitai virusas gali plisti, ypač kai neplaunamos rankos.

„Vaizdo įrašas parodė, kad jis (virusas) labai efektyviai pasiskirsto paviršiuose ir ant žmonių“, – CNN sakė J. Nichollsas.

„Ir aš manau, kad tai iš tikrųjų pabrėžia, jog žmonėms reikia priminti apie higienos svarbą, norint sustabdyti ligos plitimą“, – pridėjo jis.

Tačiau J. Nichollsas teigė, kad situacija yra „dirbtinė“, nes tiek daug dėmesio skiriama vien prisilietimui. Su tuo sutiko ir Kobe universiteto infekcinių ligų specialistas Kentaro Iwata.

„Eksperimentas tik atskleidė tai, kaip virusas galėtų plisti per kontaktą, tačiau nėra įrodymų, kad taip ir nutiktų. Reikia aiškiai atskirti tarp to kas galėtų nutikti ir nutiko iš tikrųjų“, – CNN sakė K. Iwata.

Tačiau abu ekspertai teigė, kad eksperimentas yra geras būdas parodyti rankų plovimo svarbą. J. Nichollsas sako, kad dėl mokslinio tikslumo būtų įdomu atlikti eksperimentą po to, kai „užsikrėtęs asmuo“ rankas plauna 5, vėliau ir 10 sekundžių.

„Taigi plačioji visuomenė suvoktų tam tikrą mechanizmą, kaip plaunant rankas galima potencialiai sumažinti užkrečiamos medžiagos plitimą“, – teigė J. Nichollsas.