Pasaulyje

2020.05.14 09:44

EP pritarė vizų susitarimui su Baltarusija, kuris palengvins gyventojų judėjimą

ELTA 2020.05.14 09:44

Europos Parlamentas (EP) trečiadienio vakarą patvirtino ES ir Baltarusijos susitarimus dėl nelegaliai atvykusių ar gyvenančių asmenų grąžinimo, taip pat dėl paprastesnio vizų išdavimo, sakoma EP biuro ryšių su žiniasklaida pranešime.

Readmisijos susitarimu Baltarusija įsipareigoja priimti atgal savo piliečius, kurie nelegaliai atvyko į ES šalis ar jose gyvena, taip pat kitų šalių piliečius, nelegaliai atvykusius iš Baltarusijos ar nebeturinčius teisės būti ES.

Susitarimas dėl vizų leis sumažinti jų kainą į Baltarusiją keliaujantiems ES piliečiams ir į ES vykstantiems baltarusiams. Viza trumpesniam nei 90 dienų laikotarpiui kainuos 35 eurus, o kai kuriems keliautojams – vaikams iki 12 metų, neįgaliesiems, artimiems giminaičiams – visai nekainuos. Konsulatai ir vizų išdavimo centrai turės pateikti atsakymą dėl vizos per 10 dienų, o išimtiniais atvejais – per mėnesį.

Baltarusijos žurnalistai, studentai ar oficialių delegacijų nariai turės galimybę gauti daugkartines vizas, pažymima EP biuro pranešime. Jos galios ilgesnį laiką, taip pat reikės mažiau dokumentų vizito tikslui įrodyti.

ES piliečiai jau gali mėnesiui atvykti į Baltarusiją be vizos per Minsko tarptautinį oro uostą. Be vizos su išankstiniu 15 dienų leidimu turistai taip pat gali atvykti į dalį Gardino ir Bresto sričių.

Europarlamentarai pabrėžia, kad Baltarusija pastaruoju metu ėmė labiau gerbti teisinės valstybės principus ir žmogaus teises, įskaitant žodžio, saviraiškos ir žiniasklaidos laisvę bei darbuotojų teises. Jų įsitikinimu, tai turėtų išlikti pagrindiniu ES santykių su Baltarusija kriterijumi, todėl pažeidus žmogaus teisių ir demokratijos principus susitarimo galiojimas galėtų būti sustabdytas.

Susitarimui dėl readmisijos pritarė 560 EP narių, nepritarė – 117, o susilaikė – 13. Susitarimui dėl vizų pritarė 634 EP nariai, nepritarė – 48, o susilaikė – 4.

Dėl abiejų susitarimų buvo deramasi daugiau nei penkerius metus. Jie negalios Danijai ir Airijai. Jų ratifikavimą dar turės užbaigti ES Taryba ir Baltarusija. Susitarimai įsigalios praėjus mėnesiui po jų ratifikavimo.