Pasaulyje

2020.05.14 06:20

Naujausia informacija. PSO ragina Europą neatsipalaiduoti, ruoštis antrai COVID-19 bangai

Trumpas: JAV atliko „beprecedenčius“ 10 mln. tyrimų dėl COVID-19
BNS, ELTA, LRT.lt 2020.05.14 06:20

Koronavirusas gali niekada nepasitraukti, ir pasaulis turės išmokti su juo gyventi, kaip išmoko gyventi su ŽIV, perspėjo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), mirusiųjų nuo šios infekcijos skaičiui pasaulyje artėjant prie 300 tūkstančių.

Vakcina nuo COVID-19 leistų šalims ir ekonomikoms visiškai panaikinti karantiną ir galbūt uždirbtų milijonus dolerių savo išradėjams. Tačiau, pasak PSO, virusas gali niekada ir nedingti.

„Šis virusas gali tapti dar vienu epidemijas mūsų bendruomenėse keliančiu virusu ir šis virusas gali niekada nepasitraukti“, – sakė PSO Ekstremaliųjų padėčių programai vadovaujantis Mike'as Ryanas (Maikas Rajanas).

„ŽIV niekur nedingo, bet mes susitaikėme su šiuo virusu“, – kalbėjo jis.

Dėl tokių perspektyvų pasaulio vyriausybės yra priverstos priiminėti atsargius sprendimus, kad išlaikytų pusiausvyrą tarp užkrato plitimo užkardymo ir sąlygų ekonomikų atsigavimui sudarymo.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Per parą nuo COVID-19 Ispanijoje mirusių žmonių skaičius ketvirtadienį išaugo iki didžiausio per savaitę, o sveikatos apsaugos tarnybos perspėjo dėl galimos antros protrūkio bangos, praneša „Reuters“.

Aatnaujinta 23.54

PSO ragina Europą neatsipalaiduoti, ruoštis antrai COVID-19 bangai

Europos valstybės turėtų ruoštis antrai SARS-CoV-2 sukeliamos COVID-19 ligos baigai ir atsargiai bei apdairiai švelninti dėl pandemijos įvestas ribojančias priemones, pareiškė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos biuro direktorius Hansas Kluge.

„Tikėtina antroji COVID-19 banga labai neramina – ji galima rudenį su sezoniniu gripu ir, galbūt, tymais“ – sakė jis interviu britų leidiniui „The Independent“.

H. Kluge priminė, kad koronaviruso pandemija nesibaigė, o 32 iš 43 Europos šalių, kurios anksčiau nustatė ribojančias priemones dėl COVID-19, dabar jas švelnina. Anot jo, jų panaikinimas turėtų vykti palaipsniui, tikslingai ir apdairiai.

„Žmonės mano, kad saviizoliacija baigiasi. Niekas nepasikeitė. Turėtų likti visos priemonės sergamumui kontroliuoti. Tai yra esminis dalykas“, – pabrėžė jis.

Tuo pačiu metu PSO atstovas pripažino, kad „saviizoliacija nepakeitė situacijos dėl COVID-19, nes nėra nei skiepų, nei efektyvių vaistų šiai ligai gydyti“.

Jis priminė, kad žmonija privalės gyventi kartu su šiuo naujuoju koronavirusu, pabrėždamas, jog jis mutuoja, o tai smarkiai apsunkina kovą su šiuo virusu-žudiku.

„Tikėkimės geriausio ir pasiruoškim blogiausiam“, – sakė H. Kluge.

Atnaujinta 23.23

Trumpas: JAV atliko „beprecedenčius“ 10 mln. tyrimų dėl COVID-19

Jungtinėse Valstijose atlikti jau 10 mln. tyrimų dėl naujojo koronaviruso, ketvirtadienį pareiškė prezidentas Donaldas Trumpas, pristatydamas „beprecedenčius“ skaičius.

„Amerikoje atliktas dešimtmilijoninis testas – vakar popiet. Atlikome 10 mln. testų“, – pažymėjo valstybės vadovas.

Prezidentas paminėjo, kad iki gegužės pabaigos vaistinių tinklas „CVS Health“ įrengs 1 000 papildomų COVID-19 patikros punktų.

Jungtinėse Valstijose šiuo metu fiksuojami rekordiniai užsikrėtimo ir mirties atvejų skaičiai. Nuo pandemijos pradžios ten buvo aptikta per 1,4 mln. infekuotųjų, o daugiau nei 85 tūkst. užsikrėtusiųjų mirė.

D. Trumpas paaiškino, kad JAV fiksuojama daugiausiai pasaulyje užsikrėtimo koronavirusu atvejų, nes amerikiečiai testuojami itin plačiu mastu. Baltųjų rūmų vadovo teigimu, jo šalyje atliekama daugiau COVID-19 tyrimų negu likusiose pasaulio šalyse kartu sudėjus.

Atnaujinta 21.48

Eliziejaus rūmai: vakcina nuo koronaviruso turi būti „pasaulinis viešas gėris“

Bet kokia vakcina nuo koronaviruso turi būti prieinama pasauliui kaip įmanoma greičiau, o platinti ją būtina „sąžiningai ir teisingai“, ketvirtadienį Eliziejaus rūmus citavo Prancūzijos žiniasklaida.

„Pastarosiomis savaitėmis ir mėnesiais dedamos pastangos rodo, kad vakcina turi būti pasaulinis viešas gėris – tai yra, atskirta nuo rinkos įstatymų“, – nurodė prancūzų prezidento kanceliarija.

Ji pabrėžė, jog vakcina turėtų būti „prieinama visur, visiems ir tuo pačiu metu“.

Taip prezidentūra sureagavo į pasipiktinimą šalyje sukėlusį prancūzų farmacijos milžinės „Sanofi“ pareiškimą, kad ji pirmąsias bet kokios vakcinos nuo COVID-19 siuntas rezervuos Jungtinėms Valstijoms, nes ši šalis „prisiėmė riziką“ investuodama į atitinkamus tyrimus.

Bendrovės Prancūzijos skyriaus vadovas Olivier Bogillot (Olivjė Bogijo) vėliau pamėgino sušvelninti tokį „Sanofi“ vadovo brito Paulo Hudsonopasisakymą, tikindamas, kad vakcina būtų „prieinama visiems“ ir kad „europiečiai ir amerikiečiai gaus ją vienu metu“.

Anot jo, P. Hudsonas buvo neteisingai suprastas – esą jis tenorėjo paskatinti Europos Sąjungą veikti efektyviau.

Pati ES ketvirtadienį tvirtino, kad bet kokia vakcina nuo koronaviruso turi būti sąžiningai prieinama visoms šalims.

„Mums viename pasaulyje labai svarbu, kad dėl to dirbtume pasauliniu mastu, nes šis virusas yra pasaulinis virusas“, – pareiškė Europos Komisijos atstovas Stefanas De Keersmaeckeris.

Atnaujinta 19.01

Maskva pradės masiškai vykdyti koronaviruso antikūnių tyrimus

COVID-19 epicentru Rusijoje tapusios Maskvos klinikos penktadienį pradės masiškai testuoti gyventojus dėl koronaviruso antikūnių, pranešė Maskvos meras.

Nemokamų savanoriškų tyrimų atsakymai „parodys tikrąją situaciją“, šalį apėmus epidemijai. Daugelis žmonių jau persirgo virusu to net nežinodami, valstybinės televizijos transliacijos metu sakė Sergejus Sobianinas.

„Kas tris dienas Maskvos gyventojams siųsime po 70 tūkst. kvietimų“ klinikose pasidaryti kraujo tyrimą, teigė jis.

Oficialiame Maskvos mero tinklapyje teigiama, jog masinis testavimas svarbus tuo atveju, jei norima nustatyti, kada saugiausia imtis tolimesnio priemonių švelninimo. Karantino apribojimai Rusijos sostinėje buvo įvesti kovo gale, jie galios iki šio mėnesio pabaigos.

Loterijos būdu išrinkus Maskvos gyventojus, jiems bus pasiųsta žinutė arba elektroninis laiškas, kviečiantis apsilankyti vienoje iš 30 numatytų Maskvos klinikų. Gydymo įstaigoje bus paimtas kraujas ir patikrinti koronaviruso antikūniai.

Rezultatai valdžiai leis „tiksliai išsiaiškinti, kiek maskviečių jau persirgo COVID-19 liga ir įgavo imunitetą, kiek žmonių iš tikrųjų yra užsikrėtę šia liga“, tvirtino meras.

Atnaujinta 18.16

Slovakijos Vyriausybė pritarė planams diegti COVID-19 sekimo programėlę

Slovakijos vyriausybė pritarė siūlymu diegti sekimo programėlę, skirtą įspėti valdžios institucijas apie saviizoliacijos taisyklių pažeidimus koronaviruso pandemijos metu.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Mareko Krajči (Mareko Kraičio), iš užsienio sugrįšiantiems slovakams nebereikės izoliuotis valstybiniuose karantino centruose, jei sutiks parsisiųsti šią programėlę ir kurį laiką nepalikti namų.

Tokio karantino režimo pažeidėjams grės iki 1 650 eurų bauda. Jei šiai iniciatyvai pritars parlamentas, programėlės vartotojams bus leidžiama karantinuotis namuose jau nuo kitos savaitės.

Pagal dabartinę tvarką, iš kitų valstybių atvykstantys slovakai kartais priversti kelias dienas karantinuotis ne namuose ir laukti tyrimų dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 rezultatų. Tokią praktiką kritikuoja tiek visuomenė, tiek šalies žmogaus teisių kontrolierius.

Remiantis ketvirtadienį paskelbtais vyriausybės duomenimis, Slovakijoje nustatyta iš viso 1 500 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, o 27 užsikrėtę žmonės mirė.

Atnaujinta 17.05

Rusijoje mokslo ministras tapo penktuoju koronavirusu užsikrėtusiu aukšto rango pareigūnu

Rusijos mokslo ir aukštojo išsilavinimo ministras Valerijus Falkovas pasveiko, jis buvo užsikrėtęs naujuoju koronavirusu, ketvirtadienį pranešė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Atnaujinta 16.43

Uhano miestas pradėjo visų gyventojų testavimą dėl koronaviruso

Milijoninis Kinijos Uhano miestas ketvirtadienį pradėjo visų 11 mln. gyventojų testavimą dėl koronaviruso. Prie laikinų testavimo punktų nusidriekė ilgos eilės. Automobilių stovėjimo aikštelėse, parkuose ir gyvenamuosiuose rajonuose buvo pastatytos palapinės, kur apsauginius kostiumus vilkintys sveikatos sistemos darbuotojau ėmė tepinėlius.

Atnaujinta 16.15

Brazilijoje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius toliau sparčiai auga

Brazilijoje per parą nustatyta maždaug 4 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, bendras užsikrėtusiųjų skaičius šalyje viršijo 192 tūkst., praneša Brazilijos žiniasklaida, remdamasi Sveikatos ministerijos duomenimis. Bendras mirčių skaičius šalyje dabar viršija 13 tūkstančių, o pasveiko 57,4 tūkst. brazilų. Pagal patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičių Brazilija lenkia Prancūziją, Vokietiją bei Turkiją ir užima šeštą vietą pasaulyje.

Atnaujinta 16.14

Iranas perspėja apie naują koronaviruso židinį

Iranas ketvirtadienį perspėjo apie dar vienoje provincijoje galimai atsiradusį koronaviruso židinį, taip pat panešė, kad šalyje per užfiksuota dar 71 paciento mirtis ir daugiau kaip 1 800 užsikrėtimo atvejų.

Atnaujinta 14.09

Baltarusijoje per parą nustatyti 947 nauji COVID-19 atvejai

Baltarusijoje per praėjusią parą nustatyti 947 nauji koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejai, o bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 26 772, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Per praėjusią parą nuo COVID-19 Baltarusijoje mirė šeši žmonės.

Atnaujinta 14.08

Kaip Honkongas tikrina ir seka atskrendančius žmones

Fotografė Laurel Chor tviteryje nupasakojo procesą, kurį jai teko atlikti atvykus į Honkongo oro uostą. Ji rašo, kad buvo privaloma atlikti koronaviruso testą. Rezultatų laukiama keletą valandų didelėje salėje. Vėliau turima užsisegti sekimo apyrankę, įdiegti programą į savo telefoną, kad būtų pradėtas sekimo procesas.

Atnaujinta 12.57

Suomijoje nepaisant mokytojų profsąjungos įspėjimų vėl atsidarė mokyklos

Suomijos moksleiviai ketvirtadienį sugrįžo į klases po aštuonias savaites trukusio karantino, nors mokytojų profesinė sąjunga įspėjo, kad mokyklų darbuotojams ir vaikams tai gali būti nesaugu. Moksleiviai į klases sugrįžo likus kiek daugiau nei dviem savaitėms iki mokslo metų pabaigos birželio pradžioje. Mokyklos turi užtikrinti, kad jose būtų griežtai laikomasi socialinio atstumo taisyklių.

Atnaujinta 12.16

Europos vaistų agentūra: vakcina nuo COVID-19 gali būti patvirtinta po metų

Europos vaistų agentūra ketvirtadienį pareiškė, kad, remiantis vykdomais bandymais, vakcina nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 gali būti patvirtinta po metų, jei viskas klostysis pagal „optimistinį scenarijų“.

„Matome galimybę, kad, jei viskas vyks taip, kaip planuota, kai kurios iš jų (vakcinos) galėtų būti parengtos patvirtinimui per metus nuo dabar“, – vaizdo konferencijoje sakė Europos vaistų agentūros biologinių grėsmių sveikatai ir vakcinų strategijos skyriaus vadovas Marco Cavaleris.

Atnaujinta 12.10

Rusijoje per parą užregistruota mažiau nei 10 tūkst. COVID-19 atvejų

Rusijoje pirmą kartą nuo gegužės 2-osios per parą užregistruota mažiau nei 10 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų, ketvirtadienį pranešė operatyvinis štabas, koordinuojantis šalies atsaką į pandemiją.

Nuo COVID-19 protrūkio pradžios Rusijoje iš viso užregistruoti 252 245 užsikrėtimo koronaviruso infekcija atvejai. JAV įsikūrusio Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, pagal užsikrėtimo atvejų skaičių Rusija tebėra antroje vietoje pasaulyje ir atsilieka tik nuo Jungtinių Valstijų, kur užregistruota 1,39 mln. užsikrėtimo atvejų.

Atnaujinta 11.49

Testas, kuriuo nustatoma, ar žmogus anksčiau buvo užsikrėtęs koronavirusu

Anglijoje patvirtintas testas, kuriuo nustatoma, ar žmogus anksčiau buvo užsikrėtęs koronavirusu, praneša LRT RADIJAS. Šveicarijos farmacinės kompanijos sukurtas testas parodys žmogaus kraujyje esančius antikūnus, kuriuos imuninė sistema sukuria užsikrėtus virusu. Tokie antikūnai įprastai kuriam laikui suteikia imunitetą nuo persirgtos ligos. Iki šiol sukurti panašūs testai laikyti nepakankamai patikimais.

Atnaujinta 11.46

Latvijoje per parą nustatyta 11 naujų COVID-19 atvejų

Latvijoje per praėjusią buvo atlikti 2 029 testai dėl koronaviruso infekcijos COVID-19, iš kurių vienuolikos rezultatai buvo teigiami, ketvirtadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras. Tuo tarpu Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba informavo, kad praėjusią parą dėl COVID-19 buvo hospitalizuoti trys asmenys. Iš šiuo metu ligoninėse gydomų 27 COVID-19 sergančių asmenų 25 būklė yra vidutinio sunkumo, o dviejų – sunki.

Iš ligoninių iš viso jau išrašyta 118 nuo COVID-19 pasveikusių žmonių. Bendras Latvijoje atliktų COVID-19 testų skaičius padidėjo iki 83 275, o patvirtintų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius – iki 962. Nuo epidemijos pradžios šalyje nuo šios ligos mirė 19 asmenų. Gegužės 12 dienos duomenimis, nuo epidemijos pradžios šalyje nuo COVID-19 pasveiko 627 žmonės.

Atnaujinta 10.59

Daugelyje Japonijos prefektūrų bus atšaukta nepaprastoji padėtis

Japonijos kovos su koronaviruso epidemija darbo grupės ekspertai ketvirtadienį pritarė vyriausybės planui anksčiau laiko atšaukti nepaprastąją padėtį beveik visoje šalyje, išskyrus Tokiją ir dar kelis didesnės grėsmės rajonus.

Atnaujinta 10.58

JAV ir Kanada ketina pratęsti bendros sienos uždarymą iki birželio 21 d.

Tikėtina, kad bendra JAV ir Kanados siena nebūtinoms kelionėms bus uždaryta iki birželio 21 dienos, skelbia agentūra „Reuters“. Pasak Kanados Vyriausybės šaltinio ir aukšto rango JAV pareigūno, tikėtina, kad JAV ir Kanada pratęs sienos uždarymą dar mėnesiui.

Atnaujinta 10.35

Latvijoje patvirtinta 11 naujų COVID-19 atvejų

Latvijoje per praėjusią parą patvirtinta dar 11 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Bendras patvirtintų infekcijos atvejų skaičius šalyje ketvirtadienį išaugo iki 962, praneša Latvijos visuomeninis transliuotojas LSM. Naujų mirties atvejų neužfiksuota. Nuo ligos Latvijoje iki šios dienos iš viso mirė 19 žmonių, 627 pacientai pasveiko.

Atnaujinta 10.06

Indijoje nustatytų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius viršijo 78 tūkst.

Indijoje pastarąją parą nustatytų užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų skaičius padidėjo 3 722 ir ketvirtadienio rytą pasiekė 78 003. Tai pranešė šalies Sveikatos apsaugos ir šeimos gerovės ministerija. Žinybos duomenimis, nuo infekcijos mirusių žmonių skaičius per 24 valandas išaugo 134 ir dabar sudaro 2 549. Šalies ligoninėse šiuo metu gydoma 49 219 pacientų, kuriems diagnozuotas koronavirusas, 26 235 žmonės pasveiko. Daugiausia užsikrėtusiųjų nustatyta Maharaštros (25 922), Gudžarato (9 267) ir Tamilnado (9 227) valstijose.

Atnaujinta 10.02

Ukrainoje nustatyti 422 nauji COVID-19 atvejai, 17 žmonių mirė

Ukrainoje per praėjusią parą nustatyti 422 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, o nuo šios ligos mirė 17 asmenų, rašoma ketvirtadienį Koronaviruso epidemijos plitimo stebėsenos sistemos tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Diena anksčiau šalyje buvo nustatyti 402 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Duomenų apie praėjusią parą pasveikusius asmenis neskelbiama. Nuo epidemijos pradžios Ukrainoje patvirtinti 16 847 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Šalyje nuo COVID-19 mirė iš viso 456 žmonės, 3 716 asmenų pasveiko. Šiuo metu Ukrainoje COVID-19 serga 12 675 žmonės – 405 daugiau nei ankstesnę parą.

Atnaujinta 09.57

Į Graikijos Lesbo salą atvykusiems dviem migrantams nustatytas koronavirusas

Graikijos Lesbo saloje dviem iš Turkijos neseniai atvykusiems migrantams testais nustatytas naujasis koronavirusas, trečiadienį pranešė pareigūnai. Graikų pareigūnai jau bando suvaldyti koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkius vienoje Atėnų ligoninėje ir romų bendruomenėje.

Užsikrėtę migrantai – kaip pranešama, afrikiečiai, kuriems jokie simptomai nepasireiškia – uždaryti į karantiną palapinėse pajūrio rajone toli nuo perpildytų salos migrantų stovyklų, sakė pareigūnai. Minimi du migrantai buvo tarp 51 prieglobsčio prašytojo iš Afganistano ir Afrikos šalių, pasiekusio salą gegužės 6 dieną, sakė šaltinis vietos policijoje.

Atnaujinta 09.36

Norvegijoje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius padidėjo iki 8 175

Norvegijoje pastarąją parą naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius padidėjo 17 – iki 8 175. Tai ketvirtadienį pranešė šalies Visuomenės sveikatos institutas. Dvi pastarąsias savaites užsikrėtusiųjų skaičiaus prieaugis Norvegijoje buvo stabilus ir nesiekė 50 infekuotųjų per parą. Naujausiais duomenimis, šalyje nuo koronaviruso padarinių mirė 229 žmonės, šiuo metu ligoninėse gydomas 61 pacientas.

Atnaujinta 08.25

Vokietijoje patvirtinti 933 nauji COVID-19 atvejai

Vokietijoje patvirtinus 933 naujus koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejus, bendras užsikrėtusiųjų skaičius šalyje išaugo iki 172 239, rodo Roberto Kocho instituto (RKI) duomenys, praneša agentūra „Reuters“. Aukų nuo infekcijos skaičius padidėjo iki 7 723, užregistravus dar 89 mirtis. Maždaug 150 300 susirgusių žmonių Vokietijoje jau laikomi pasveikusiais nuo šios ligos.

Atnaujinta 08.06

JAV – daugiau kaip 1 800 naujų mirčių nuo COVID-19

Jungtinėse Valstijose per praėjusią parą buvo užregistruota 1 813 naujų mirties nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, o bendras jų skaičius pasiekė 84 059, rodo trečiadienį 20 val. 30 min. vietos (ketvirtadienį 3 val. 30 min. Lietuvos) laiku paskelbti Johnso Hopkinso universiteto renkami duomenys. JAV, kuri pirmauja pasaulyje pagal mirčių nuo koronaviruso skaičių, užregistruoti 1 389 935 užsikrėtimo atvejai, rodo Baltimorėje įsikūrusio universiteto renkami duomenys.

Atnaujinta 07.53

Prezidentas: Peru pasiektas koronaviruso protrūkio pikas

Peru pasiekė koronaviruso protrūkio piką. Tai trečiadienį pareiškė šalies prezidentas Martinas Vizcarra. „Analitinis darbas, kurį atliko tiek vyriausybė, tiek privatūs nepriklausomi šalies ir užsienio specialistai, leidžia daryti išvadą, kad Peru pasiekė piką, ir dabar prasideda lėtas žemėjimas“, – sakė jis per spaudos konferenciją.

Politiko nuomone, prie to prisidėjo bendros piliečių pastangos. Prezidentas informavo, kad testai dėl koronaviruso atlikti daugiau kaip pusei milijono Peru gyventojų.

Kovo viduryje M. Vizcarra dėl pandemijos paskelbė šalyje nepaprastąją padėtį ir įvedė griežtą karantiną. Vėliau Peru vyriausybė nusprendė įvesti komendanto valandą visoje jos teritorijoje ir pratęsė nepaprastąją padėtį iki gegužės 24 d. Iki šiol šalyje patvirtinti 76 306 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, mirė 2 169 infekuotieji.