Pasaulyje

2020.05.13 16:45

ES antiterorizmo koordinatorius perspėja, kad ekstremistai naudojasi COVID-19 protrūkiu

BNS2020.05.13 16:45

Už kovą su terorizmu atsakingas Europos Sąjungos pareigūnas perspėja, kad ekstremistai naudojasi koronaviruso pandemija kaip galimybe skleisti savo žinią ir planuoti potencialius išpuolius.

Trečiadienį naujienų agentūros AP gautame konfidencialiame pranešime valstybėms narėms kovos su terorizmu koordinatorius Gilles`is de Kerchove`as įspėja, jog dešinieji ekstremistai ir islamistų kovotojai „gali palaikyti išpuolius prieš medicinos darbuotojus ir įstaigas labai veiksmingais, nes jie smarkiai sukrėstų visuomenę“.

Jis pažymėjo, jog kovo mėnesį Jungtinėse Valstijose pareigūnai nušovė vieną baltųjų viršenybės šalininką, kurį mėgino suimti dėl sąmokslo surengti sprogdinimą COVID-19 pacientus gydančioje įstaigoje. Įtariama, kad užpuolikas iš pradžių planavo įvykdyti išpuolį prieš kurią nors afroamerikiečių mokyklą, mečetę ar sinagogą.

Anot G. de Kerchove'o, ankstesnė patirtis rodo, kad „teroristai ir smurtingi ekstremistai, norintys smurtu pakeisti visuomenę ir vyriausybės sistemas, siekia išnaudoti rimtas krizes savo tikslams pasiekti“.

Kaip pavyzdį ES pareigūnas įvardijo džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS), susikūrusį po JAV vadovaujamos koalicijos įsiveržimo į Iraką ir vėliau sustiprėjusį per vadinamojo „Arabų pavasario“ sukilimus.

Europoje ultrakairieji ekstremistai skiria „ypatingą dėmesį“ pandemijai, dėl kurios kaltina vyriausybes ir „visą kapitalistinę sistemą“, teigdami, jog politikai nepakankamai finansavo sveikatos apsaugos tarnybas, rašo G. de Kerchove gegužės 7 dieną ES valstybėms narėms pateiktoje analizėje. Pirmasis apie ją trečiadienį pranešė Vokietijos laikraščio „Die Zeit“ internetinis leidinys.

IS „skatina savo šalininkus Vakaruose pasinaudoti dabartine krize ir rengti išpuolius“, nors kol kas neužfiksuota jokių smurto pliūpsnių, pareiškė jis.

Atrodo, kad dauguma ekstremistų šiuo metu išnaudoja krizę propagandos tikslais, atsižvelgdami į faktą, kad dėl karantino priemonių žmonės praleidžia daugiau laiko naršydami internete nei įprasta.

„Siekdami išplėsti savo rėmėjų bazę, smurtingi ekstremistai naudojasi žmonių nesaugumu, pažeidžiamumu ir nuoskaudomis, sukurdami paprastą naratyvą, „paaiškinantį“ problemas kaltinant aplinkinius“, – rašo G. de Kerchove.

„Džihadistams atpirkimo ožiais tampa „bedieviai“ ar „atskalūnai“, dešiniesiems ekstremistams – etninių ir religinių mažumų nariai, o kairiesiems ekstremistams – „klasiniai priešai“ ir „kapitalistai“, – pažymi jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt