Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.13 15:41

Putiną iš valdžios norėjęs išstumti Sibiro šamanas vėl areštuotas

Rusijos specialiosios pajėgos sulaikė Jakutijos šamaną Aleksandrą Gabyševą, kuris 2019 m. pagarsėjo paskelbęs, kad nori išstumti prezidentą Vladimirą Putiną iš valdžios.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty“ (RFE/RL) originalus kūrinys.

Žmogaus teisių gynimo organizacijos „Pravozaščita Otkrytki“ koordinatorius Aleksejus Prianišnikovas RFE/RL sakė, kad mažiausiai 20 nacionalinės gvardijos specialiojo policijos padalinio karininkai įsibrovė į A. Gabyševo namus Jakutsko mieste. Jis taip pat pasakojo, kad A. Gabyševas buvo suimtas basomis ir išvestas su antrankiais, nors sulaikymo priežastis nėra aiški.

Pasak A. Prianišnikovo, gegužės 12 d. keli žmonės lankėsi A. Gabyševo namuose, prisistatę gydytojais, norintys jį ištirti dėl koronaviruso.

A. Gabyševo advokatė Olga Timofejeva RFE/RL sakė, kad policija pranešė jai, jog jis buvo išvežtas į psichiatrijos kliniką. Anot jos, Rusijoje niekas negali būti išsiųstas į įstaigą be teismo įsakymo.

Praėjusią savaitę A. Gabyševas „Youtube“ kanale paskelbė vaizdo įrašą, kuriame parodė, kaip jis atlieka tradicinį Jakuto šamanų šokį, sakydamas: „Netrukus jūs visi būsite laisvi“.

„Po dviejų mėnesių jūs neatpažinsite pasaulio, įskaitant ir Rusiją. Niekas nesulaikys žmonių galios. Liaudies galia kyla iš prigimties, iš Dievo. Ir viskas bus nušluota per du mėnesius. Apsvarstykite, tai mano prognozė, mano pranašystė. Jūs patys pasirūpinsite savo likimais, jūs patys pasiimsite laisvę į savo rankas“, – dėstė jis „Youtube“ kanale.

A. Gabyševas buvo plačiai nušviestas žiniasklaidoje 2019 m. po to, kai V. Putiną pavadino „blogiu“ ir paskelbė, kad žygiuos į Maskvą, bandydamas išstumti Rusijos prezidentą iš Kremliaus.

2019 m. kovo mėnesį A. Gabyševas pradėjo kelionę ir nuėjo daugiau nei 2000 kilometrų, pakeliui pasikalbėjęs su šimtais rusų. Didėjant žinomumui, jo pokalbių su žmonėmis vaizdo įrašai buvo paviešinti socialiniuose tinkluose ir sulaukė milijonų peržiūrų.

Liepos mėnesį, kai A. Gabyševas pasiekė Čitos miestą, jį apsupo apie 700 žmonių, surengdami mitingą ir šaukdami „Rusija be Putino“.

Tuo metu A. Gabyševas sakė: „Dievas man sakė, kad Putinas yra ne žmogus, o demonas, ir liepė man jį išvaryti“.

Jo žygis buvo sustabdytas, kai rugsėjį jis buvo sulaikytas Buriatijos regione. Valdžia jį perkėlė į Jakutiją, kur jis buvo išsiųstas į psichiatrijos kliniką, o po to paleistas.

Spalio mėnesį Jakutsko psichiatrai teigė, kad A. Gabyševas yra psichiškai nestabilus. Tačiau šamano advokatų pasamdyti nepriklausomi ekspertai padarė išvadą, kad A. Gabyševas yra sveikas, jam nereikia priverstinio gydymo psichiatrijos įstaigoje ir jis nekelia pavojaus visuomenei.

Gruodį A. Gabyševas ir du jo rėmėjai mėgino atnaujinti žygį į Maksvą, ignoruodami žemą lauko temperatūrą. Bet juos vėl sustabdė policija ir jie buvo priversti grįžti namo.

Sibire šamanai šimtmečius tarnavo kaip gydytojai ir malšintojai. Sovietmečiu jie buvo griežtai represuojami. Tačiau dabar izoliuotose Sibiro vietose jie tampa vis svarbesni.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi