Pasaulyje

2020.05.13 10:42

ES diplomatijos vadovas: daugiau nenusilenksime Kinijos cenzūrai

LRT.lt2020.05.13 10:42

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis teigia, kad jis ir toliau pasitiki Bendrijos ambasadoriumi, kuris leido Kinijos valstybinėje žiniasklaidoje publikuoti Pekino cenzūros redaguotą ES diplomatų laišką. Bet šį sprendimą J. Borrellis pavadino neteisingu, rašo „Politico“.

J. Borrellis pažadėjo, kad ES daugiau niekada nenusilenks Kinijos cenzūrai.

Praėjusą savaitę ES Išorės veiksmų tarnyba (EEAS) pripažino, kad ES narių ambasadorių laiškas, kuriame kviečiama glaudžiau bendradarbiauti su Kinija, šios komunistinės šalies valstybinėje žiniasklaidoje buvo išspausdintas su Pekino cenzūros atliktais pakeitimais. Jame nebeliko sakinio dalies „susijusios su koronaviruso pradžia ir išplitimu“ Kinijoje, o J. Borrellis pripažino, kad pakeitimai buvo atlikti su diplomatinės atstovybės leidimu.

Tai sukėlė dalies ES valstybių pasipiktinimą ir savo tinklalapiuose šalių ambasados patalpino originalią neredaguotą atviro laiško tekstą. Lietuvos užsienio reikalų ministras L. Linkevičius pripažino, kad iš pradžių Lietuvos ambasada Pekine buvo publikavusi redaguotą laiško versiją, tačiau vėliau jis buvo pakeistas į pilną formą.

Antradienį J. Borrellis po virtualaus susitikimo su ES gynybos ministrais pakartojo, kad sprendimą publikuoti redaguotą laišką priėmė ES delegacija Pekine, nepasikonsultavusi su vadovybe Briuselyje. Jis pažadėjo, kad daugiau niekada ES nenusilenks Kinijos cenzūrai , rašo „Politico“.

„Ambasadorius turėjo priimti sprendimą perduoti 99 proc. Europos Sąjungos žinios, o galų gale tai net nebuvo įmanoma, nes atviro laiško versija kinų kalba nebuvo išspausdinta“, – sakė J. Borrellis, įvardindamas ES delegacijos Pekine vadovą prancūzų diplomatą Nicolas Chapuis.

„Ir sprendimas, priimtas itin spaudžiant laikui, (...) nebuvo teisingas“, – sakė ES diplomatijos vadovas.

„Tokiais atvejais būtų geriau pasikonsultuoti su vadovybe“, – teigė J. Borrellis bei pridėjo, kad ir toliau pasitiki ambasadoriumi N. Chapuis.