Pasaulyje

2020.05.12 13:56

Perkrautos Ukrainos ligoninės atvėrė duris: pamatykite, kaip atrodo medikų darbas

nuotraukų galerija
LRT.lt 2020.05.12 13:56

Ukrainos Černovicų miesto ligoninėje gydomi COVID-19 užsikrėtę žmonės, bet čia dirbantiems medikams trūksta būtiniausių apsaugos priemonių – kaukių ir specialių kostiumų. Ant batų jie dėvi paprastus plastikinius maišelius. Nors Ukrainoje užfiksuota palyginus nedaug užsikrėtimų koronavirusu, šalies sveikatos sistema yra perkrauta, rašo AP.

Černovicų ligoninė įprastai talpina iki 150 pacientų, bet dabar joje yra hospitalizuota 250 žmonių. Trūkstant tinkamų sistemų, mirusiųjų skrodimai yra atliekami medžių paunksmėje lauke, o ne ligoninės morge. Tai tik vienas iš AP žurnalistų užfiksuotų epizodų.

Beveik 42 mln. gyventojų turinti Ukraina užfiksavo virš 16 tūkst. užsikrėtimų koronavirusu, nuo infekcijos mirė 425 žmonės. Tačiau šalies sveikatos apsaugos sistema yra visiškai perkrauta.

Vakaruose esatis Černovicų miestas ir aplinkinis regionas yra laikomi koronaviruso židiniu, čia užsikrėtimų skaičius viršija 2,3 tūkst., rašo AP. Virusas itin paplitęs ir už 100 km esančiame Ivano-Frankivske bei sostinėje Kijeve.

Į gimtuosius namus Ukrainoje yra grįžę tūkstančiai užsienyje dirbančių ukrainiečių. Dabar jie susiduria su finansiniais sunkumais – valdžios ekonomikos skatinimo priemonės yra nepakankamos, o Vyriausybė neleidžia išvykti dirbti į užsienį, nepaisant Vakarų Europos valstybių nusiskundimų, kad laukuose gali pražūti šiųmetis derlius.

Trūkstant tinkamų apsauginių priemonių, infekcija plinta tarp medikų ir kitų gydymo įstaigų darbuotojų – medikai sudaro apie penktadalį visų užsikrėtusiųjų. Todėl dalis gydytojų ir slaugos darbuotojų patys perka apsauginius reikmenis sau, rašo AP.

Černovicų ligoninėje, kur gydoma 250 pacientų, nėra nė vieno plaučių vėdinimo ventiliatoriaus.

„Nemanau, kad bent viena ligoninė Ukrainoje turi viską, ko jai reikia. Mums trūksta visko“, – AP sakė ligoninės intensyvios terapijos skyriaus vadovas Kostyantynas Dronykas.

Koronaviruso krizė smogė ir taip daug sunkumų turinčiai Ukrainai – šalies rytuose jau 6 metus tęsiasi karas su Rusijos vadovaujamais ir remiamais separatistais, šalies valdžia stengiasi kovoti su įsisenėjusia korupcija, o prezidento Volodymyro Zelenskio iš pirmtako paveldėtos sveikatos sektoriaus reformos vis dar vyksta. Dėl jų buvo sumažintos subsidijos ligoninėms, tad jų darbuotojai nesulaukia atlyginimų ir tinkamų medicininių reikmenų.

Dėl to dalis medikų išėjo iš darbo, o ligoninės tapo itin nepasiruošusios susitvarkyti su užsikrėtusiųjų antplūdžiu.

„Koronavirusas parodė, kokia tai buvo medicininė reforma – ligoninės yra nepasiruošusios, trūksta lovų užsikrėtusiesiems, atlyginimai yra maži, trūksta medicininės infrastruktūros. 40 mln. gyventojų šalyje mes neturėjome nė tūkstančio veikiančių ventiliatorių“, – sakė Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.

Počajevo miesto ligoninėje nebėra infekcinių ligų gydytojo: vienas dėl reformos išėjo iš darbo, o kitas dabar yra užsikrėtęs COVID-19.

Šalies valdžia kovo 12-ąją įvedė griežtą karantiną, gatvėse patruliuoja policija. Ūkininkai ir verslininkai skatina valdžią sušvelninti ribojimus, tačiau Vyriausybė tokių žingsnių dar nesiima. Medikai yra susirūpinę, kad tai galėtų sukelti naują užsikrėtimų bangą, rašo AP.

Nuotraukų galerijoje – Ukrainos medikų darbas kovojant su COVID-19 pandemija šalyje.