Pasaulyje

2020.05.12 10:18

LRT iš Švedijos. Apsaugoti senjorų nepavyko – slaugos namai tapo COVID-19 židiniais

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.05.12 10:18

Kitokią nei dauguma Europos valstybių strategiją kovoje su COVID-19 pasirinkusi Švedija kritikuojama ir ten dirbančių slaugytojų. LRT bendradarbės Stokholme Vaidos Meidutės-Strazdauskienės teigimu, trūksta reikalingų apsaugos priemonių, slaugytojams prioriteto tvarka neatliekami koronaviruso testai.

„Išskiriant slaugytojus, ypač tuos, kurie dirba su senjorais, tai jų apsaugos priemonės yra iš tikrųjų nepakankamos. Nesiskiria, kaip buvo prieš pandemiją ir kaip yra šiandien. Dauguma net neturi kaukių, pirštines naudoja tik įprastuose iki pandemijos darbo momentuose. Slaugytojų situacija pandemijos metu Švedijoje, lyginant su kitomis šalimis, yra tikrai nekokia“, – pasakoja LRT bendradarbė.

V. Meidutė-Strazdauskienė pasakoja, kad slaugytojams taip pat neatliekami koronaviruso testai. Ji sako, kad ši problema plačiai nušviečiama žiniasklaidoje, diskutuojama visuomenėje, todėl politikams ir savivaldybių vadovams – didžiulis spaudimas. „Tačiau kažkokių greitų veiksmų, kurių reikalavo ši situacija, kol kas nėraׅ“, – sako ji.

Moteris pasakoja, kad bandė pasikalbėti su drauge, kuri dirba slaugytoja, tačiau ši atsisakė kalbėti, bijodama atskleisti jautrią informaciją. Vis dėlto ji prasitarė nenorinti pasakoti, „kokia apgailėtina situacija yra“.

Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas teigia esantis tikras, kad pasirinkta strategija yra teisinga. Tačiau jis vis dėlto pripažino, kad apsaugoti senjorų nepavyko. V. Meidutė-Strazdauskienė pasakoja, kad šalies senjorų slaugos namai tapo COVID-19 židiniais, čia užsikrėtusiųjų daugiausia, mirčių skaičius kasdien auga.

„Premjeras vardija priežastis: nepakankama personalo kompetencija, blogas darbo organizavimas, saugos priemonių stoka. O opozicinės partijos pabrėžia privačių slaugos įmonių trūkumus saugant senjorus nuo užkrato. Senjorai liudija, jog kasdien juos lanko keletas skirtingų žmonių, niekas iš jų nedėvi apsauginių kaukių, eina iš vienų namų į kitus. Iki šiol nuo COVID-19 Švedijoje mirė 3 256 asmenys, didesnė dalis jų – senelių namų gyventojai. Patvirtinta užsikrėtusiųjų – beveik 27 tūkst.“, – informacija dalijasi Švedijoje gyvenanti LRT bendradarbė.

Tiesa, anot jos, ligoninės darbuotojams – visiškai kita situacija: tiek gydytojai, tiek seselės turi pakankamai apsaugos priemonių.

Šiandien, antradienį, minima Tarptautinė slaugytojų diena. Šiuolaikiniame pasaulyje tai yra viena didžiausių sveikatos priežiūros specialistų grupių.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.