Pasaulyje

2020.05.11 15:05

Rusijos ambasadorius Europos spaudoje kratosi kaltinimų: tai Kremlius yra dezinformacijos auka

LRT.lt 2020.05.11 15:05

Antrojo pasaulinio karo pabaigos Vakarų Europoje minėjimas vėl privertė atnaujinti diskusijas apie Kremliaus bandymus suklastoti istoriją. Ekspertai primena, kad 1945-ieji nebuvo Vidurio ir Rytų Europos išsilaisvinimas, kaip vaizduoja Maskva. Tačiau Rusijos ambasadorius Europos Sąjungoje (ES) Europos žiniasklaidoje nušvietė Rusijos kuriamą poziciją. 

Rusijos ambasadorius ES Vladimiras Čižovas teigia, kad šiuo metu yra bandoma sumenkinti Sovietų Sąjungos vaidmenį kare. Tai daroma esą neteisingai komunizmą prilyginant nacizmui, be to, kaltinant sovietus „pasibaisėtina 20 amžiaus tragedija“, diplomatas rašo savo nuomonėje, kurią publikavo „EUObserver“.

Europos Parlamentas (EP) rugsėjį priėmė rezoliuciją, kuria ragino Komisiją reaguoti į Rusijos pastangas teisinti sovietų režimo vykdomus nusikaltimus, Maskvos pastangas iškreipti istorinius faktus" ir juos pavadino informacinio karo prieš demokratišką Europą dalimi.

Anot Rusijos diplomato V. Čižovo, šiandien Vakarų pasaulis į Rusiją žvelgia per buvusio Jungtinės Karalystės premjero Winstono Churchillio 1946 m. pasakytos Fultono kalbos prizmę, kurioje Sovietų Sąjunga buvo įvardyta pagrindiniu tarptautinių sunkumų šaltiniu.

Ambasadorius kaltinimus, kad Rusija 2014 m. aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį, vėliau kišosi į rinkimus JAV ir Europoje, pavadino dezinformacijos kampanija. Anot jo, Rusija esą išmoko būtinų pamokų iš savo istorijos laikotarpio ir tokiu būdu vėl sugeba veikti kaip pagrindinė pasaulio galia.

„Rusija neveikia prieš nieką tarptautinėje arenoje. Mano šalis gina savo suverenitetą ir interesus, kurdama patikimus abipusės pagarbos santykius su savo partneriais“, – rašoma „EUObserver“ paskelbtoje ambasadoriaus nuomonėje.

Tačiau JAV valdžia yra paviešinusi įrodymus, kad Rusija kišosi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus ir pateikusi kaltinimus su tuo susijusiems Rusijos piliečiams. Vakarų žiniasklaida taip pat ne kartą pranešė apie Rusijos kišimąsi į politinius procesus ir rinkimus JK, Prancūzijoje, Nyderlanduose ir kitur.

Tačiau ES Išorės veiksmų tarnybos analitikai neseniai paskelbė ataskaitas, kuriose Kremlius kaltinamas vykdantis dezinformacinę kampaniją, susijusią su koronavirusu – jos tikslas pakirsti pasitikėjimą Vyriausybių gebėjimais susitvarkyti su padėtimi.

Lenkija kaltina V. Putiną melu

Dar šių metų pradžioje skaitydamas metinį pranešimą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ragino „apginti teisybę apie pergalę Antrajame pasauliniame kare“ ir teigė, kad Rusijoje bus įkurtas šiam istoriniam įvykiui skirtas didžiausias archyvinių dokumentų bei vaizdo medžiagos kompleksas.

Į šiuos pareiškimus sureaguota iškart – Maskvą Lenkijos ir Baltijos šalių vadovai ir parlamentai apkaltino bandymu neigti kaltę dėl Molotovo–Ribentropo pakto pasirašymo ir Lenkijos užpuolimo.

Lenkijoje aukštieji parlamento rūmai vienbalsiai priėmė rezoliuciją su griežtu protestu prieš V. Putino melagingus kaltinimus Lenkijai kolaboravus su naciais ir prisidėjus prie Antrojo pasaulinio karo pradžios. Paramą Lenkijai išreiškė ir Europos Komisija, teigdama, kad istorijos iškraipymas bei melas kelia grėsmę demokratinėms visuomenėms.