Pasaulyje

2020.05.11 11:13

Nebe pasaulio fabrikas? JAV stiprina siekį iškeldinti tiekimo grandines iš Kinijos

LRT.lt2020.05.11 11:13

JAV ketina intensyviau siekti, kad pasaulinės gamybos tiekimo grandinės būtų iškeldinamos iš Kinijos. Svarstomi įvairūs metodai, kaip tai pasiekti – nuo mokestinių lengvatų ir tarifų taikymo iki gamybos grąžinimo (en. „reshoring“) subsidijų.

Kiek neįprastai Donaldo Trumpo administracijai, diskusijos apie tiekimo grandinių perkėlimą vykdomos daugiašaliu pagrindu, savo naujienlaiškyje rašo Rytų Europos studijų centras (RESC) Vilniuje.

JAV siekia sukurti „patikimų partnerių“ aljansą, kuris būtų vadinamas „Ekonominio klestėjimo tinklu“ (en. „Economic Prosperity Network“). Šis tinklas skatintų bendradarbiavimą taikant suvienodintus standartus srityse nuo skaitmeninio verslo, energetikos ir infrastruktūros iki tyrimų ir švietimo.

Jau vyksta diskusijos su Australija, Indija, Japonija, Naująja Zelandija, Pietų Korėja ir Vietnamu.

Svarstoma įtraukti ir Pietų Amerikos valstybes – praėjusį mėnesį Kolumbijos Ambasadorius JAV Francisco Santos dalyvavo diskusijose su įvairiais JAV atstovais šia tema. Taip pat galimai bus vykdomas intensyvesnis bendradarbiavimas su Taivanu.

Nepaisant administracijos iniciatyvos, daug JAV įmonių turi didelių investicijų į gamybinius pajėgumus Kinijoje ir pasikliauna pardavimais milžiniškoje šios šalies 1,4 milijardo gyventojų rinkoje. Verslo atstovai pripažįsta diversifikavimo svarbą, bet jiems kyla abejonių dėl tokių tendencijų aprėpties – pavyzdžiui, atskirose srityse atsisakius gamybinių pajėgumų Kinijoje juos kompensuoti gali užtrukti penkeriusaštuonerius metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt