Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.11 10:57

Prasideda naujas ES ir britų derybų etapas – temdo ir nesutarimai, ir sumaištis dėl koronaviruso

Sausio 31-ąją Europos Sąjungą (ES) palikusi Didžioji Britanija ir Briuselis iki metų pabaigos turi pasiekti susitarimą dėl ateities prekybos santykių. Pirmadienį derybos bus atnaujintos, tačiau po paskutinio derybų raundo balandžio 24-ąją abi pusės pareiškė – pažangos nedaug.

Yra šis tas bendra – ir ES, ir Didžiosios Britanijos vyriausieji derybininkai Michelis Barnieris ir Davidas Frostas pasveiko nuo COVID 19. Pandemija keičia ir derybų pobūdį – jos vyksta ne prie bendro stalo, o per vaizdo ryšį. Iš pradžių „nuotoliniu būdu“ derėsis delegacijų vadovai. Po to visą savaitę vyks šimtų pareigūnų ir ekspertų vaizdo konferencijos. ES pareigūnai sako – ir šįkart didelio proveržio nesitiki, koronavirusas dar pridėjo sumaišties.

„Laikrodis kaip niekada skubina. O mums reikia vienu metu įgyvendinti tris projektus – užtikrinti, kad pasitraukimo dokumentas būtų deramai įgyvendinamas, pasirengti ekonomikos padariniams po pereinamojo laikotarpio, taip pat vesti derybas dėl būsimos partnerytės ir pasiekti susitarimą“, – sako ES vyriausiasis derybininkas M. Barnieris.

Žinios. Nuo šiandien vėl švelnėja karantino sąlygos – leidžiama organizuoti vairavimo ir kalbų egzaminus

Briuselis kaltina Londoną aplenkiant dalykus, kurie svarbūs ES – žvejybą, sveikatos apsaugos, gamtosaugos standartus – ir kreipia dėmesį tik į sau svarbius klausimus.

„Jungtinė Karalystė ir toliau siekia kelių atskirų susitarimų, bet tai veda prie dubliavimo ir neveiksmingumo, skaidrumo stokos“, – teigia M. Barnieris.

Be to, britai esą neskuba įgyvendinti kai kurių jau pasiekto skyrybų su ES susitarimo sąlygų – Londonas iki šiol nepaaiškino, kaip steigs muitų kontrolės postus Šiaurės jūroje, tik kartoja, kad tai padarys per artimiausias savaites.

ES diplomatai perspėja – jeigu Londonas nesutiks pratęsti pereinamojo laikotarpio, kuris baigiasi metų pabaigoje. Jeigu susitarti nepavyktų, tektų paklusti Pasaulio prekybos organizacijos taisyklėms. Tarp Jungtinės Karalystės ir ES įsigaliotų dideli tarifai ir muitų mokesčiai. Tai nieko gero nežada, kai Europa ir taip išgyvena didžiulį ekonomikos nuosmukį.

ES diplomatai spėja, kad pažangos galima tikėtis jau baigiantis pereinamajam laikotarpiui, o Britanijos premjeras Borisas Johnsonas kaltę dėl staigaus pozicijų keitimo „suvers“ koronavirusui. Tačiau dabar britų Vyriausybės pareiškimai ambicingai karingi – Londonas siekia tokios pat prekybos sutarties, kokias ES turi su kitomis šalimis. Londonas įpykęs, nes Briuselis siekia prekybos sutartyje įtvirtinti ES taisykles ir palikti galimybę žvejoti Britanijos vandenyse.

„Jokios pažangos derybose dėl žvejybos, nepaisant politinių pareiškimų, jog turėtume dėti visas pastangas, kad susitarimas būtų pasiektas iki liepos. O aiškumas būtinas ir Europos Sąjungos, ir Jungtinės Karalystės žvejams, visam su žvejyba susijusiam verslui“, – tikina M. Barnieris.

Praėjusią savaitę Londonas pradėjo derybas su Vašingtonu dėl laisvosios prekybos sutarties.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi