Pasaulyje

2020.05.11 10:10

LRT trumpai. Pasaulyje švelninant karantiną, užsikrėtimų skaičius vėl auga

LRT.lt, BNS, ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS2020.05.11 10:10

Praėjo du mėnesiai, kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso pandemiją. Dabar valstybės pamažu ima švelninti karantino priemones, bet kartu su šiuo žingsniu fiksuojamas ir naujų užsikrėtimų skaičiaus augimas.

Sukanka du mėnesiai, kai PSO pasaulinį koronaviruso protrūkį pripažino pandemija. Manoma, kad virusas dar praėjusį lapkritį prasidėjo Kinijos miesto Uhano turguje. Pirmadienį pasaulyje užfiksuota virš 4 mln. užsikrėtimų, su infekcija siejama per 284 tūkst. žmonių mirčių.

Tačiau užsikrėtimų padėčiai stabilizuojantis, įvairiose pasaulio valstybėse toliau po truputį švelninami karantino apribojimai.

Prancūzijoje šią savaitę atsidaro daugiau parduotuvių, o gyventojams bus leidžiama laisviau keliauti, Ispanijoje pradės veikti barų ir restoranų terasos, Čekijoje duris atvers kino teatrai. Įvairūs karantino švelninimai šiandien taip pat turėtų įsigalioti Jungtinėje Karalystėje, Ukrainoje, Nyderlanduose, Graikijoje bei kitose šalyse.

Bet kartu su tuo, pastebimas naujų užsikrėtimų skaičiaus augimas, o infekcija vėl įvežama į vietas, kur jau, atrodo, buvo suvaldyta.

Karantiną švelninanti Pietų Korėja pirmadienį pranešė apie didžiausią naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičių per daugiau nei mėnesį, atsiradus naujam židiniui viename Seulo barų ir klubų rajone.

Ši Rytų Azijos valstybė dar neseniai pasaulyje buvo laikoma kovos su virusu pavyzdžiu. Tačiau dėl užsikrėtimų pliūpsnio savaitgalį jos sostinė, taip pat kaimyninė Gjongio provincija ir netoliese esantis Inčono miestas liepė visiems klubams bei barams užsidaryti, siekiant išvengti potencialios antros susirgimų bangos.

Tokia žinia paskelbta kai kurioms Europos šalims pradedant atsargiai švelninti karantino režimą, nors medicinos ekspertai perspėja, kad per greitai naikinant suvaržymus gali padaugėti infekuotųjų.

Kinijoje dėl naujų įvežtinių koronaviruso infekcijos atvejų uždaromas šalies šiaurės rytų Šulano miestas. Jame viena niekur nekeliavusi moteris užkrėtė 10. kitų žmonių. Gyventojų skaičiumi Vilnių lenkiančiame mieste uždarytos visos viešosios vietos, nevažiuoja viešasis transportas, gyventojai turi likti namuose.

Kinijos valdžia pirmadienį praneša apie 17 naujų COVID-19 atvejų, iš kurių 5 – įvežtiniai. Penki susirgimai patvirtinti viruso židinio Uhano mieste. Tai didžiausias skaičius per du mėnesius.

Pirmadienį pusė Ispanijos teritorijos pereina į antrą karantino švelninimo etapą. Dalyje šalies vietovių žmonės galės kviestis svečius, bet ne daugiau dešimties žmonių vienoje patalpoje, mėgautis barų ar restoranų terasomis. Duris atvers ir nedidelės ne maisto prekių parduotuvės. Kol kas karantinas nebus švelninamas nei Barselonoje, nei Madride. Pasak Ispanijos Vyriausybės, šie didmiesčiai vis dar neatitinka sąlygų, kurių reikia pereiti į antrąją fazę.

Norvegija, kaip ir kitos Europos šalys, po truputį atsiveria viešajam gyvenimui, po beveik dviejų mėnesių karantino apribojimų. Norvegijoje pastarąją parą naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius padidėjo 7 – iki 8 106. Tai pirmadienį pranešė šalies Visuomenės sveikatos institutas.

Dvi pastarąsias savaites užsikrėtusiųjų skaičiaus prieaugis Norvegijoje buvo stabilus ir nesiekė 100 infekuotųjų per parą, bet pirmadienio rodiklis – žemiausias per beveik du mėnesius. Šalyje nuo koronaviruso padarinių mirė 219 žmonių, šiuo metu ligoninėse gydomi 59 pacientai.

Po pusantro mėnesio trukusių griežtų suvaržymų Prancūzijos gyventojai taip pat gali lengviau atsikvėpti. Nuo šiandien laisvai galima vaikščioti lauke, atidaromos parduotuvės, tačiau barai, kavinės, restoranai lieka uždaryti, taip pat ir tokios Paryžiaus įžymybės kaip Eifelio bokštas. Gyventojams apsauginės veido kaukės, kurios viešumoje privalomos, dalijamos.

Nuo pirmadienio mažiau suvaržymų ir Turkijoje, čia atidaromi prekybos centrai, kirpyklos. Turkijoje asmenims, vyresniems nei 65-erių, lauke leidžiama būti ryte keturias valandas. Panašūs apribojimai galioja ir vaikams iki 15-kos metų. Turkija teigia suvaldžiusi koronaviruso pandemiją, oficialiais valdžios duomenimis, šalyje buvo užfiksuota virš 138 tūkst. užsikrėtimų, nuo infekcijos mirė virš 3,7 tūkst. žmonių, pasveiko – virš 92 tūkstančių.

Berlynas skelbia, kad užkrato plitimas gerokai paspartėjo, ir ekspertai sako, kad epidemija gali atsinaujinti. Restoranus pirmoji atidarė viena šiaurinė Vokietijos žemė, kur užsikrėtimų mažiausia – ji pasinaudojo teise spręsti pati. Bet šalyje užkrečiamumo rodiklis nuo žemumų pašoko kone dvigubai – virusas vėl plinta. Pasak kritikų, kanclerės ir žemių vadovų susitarimas ydingas, gresia nauja banga. Mat vėl įvesti karantiną paliekama vietos valdžiai, o ji nebūtinai pajėgi aptikti protrūkius.

Tuo metu kitokią strategiją pasirinkusi Švedija pripažino, kad nesugebėjo laikytis svarbiausio prioriteto – apsaugoti senjorų. Šalyje viruso aukų jau per 3200, bet valdžia tikina, kad mirčių ima mažėti. Švedijos ministrė pripažino, kad neapsaugojo senelių – tai rimtas fiasko ir pamoka. Šalis pasirinko leisti virusui plisti tarp jaunesnių, bet saugoti pažeidžiamiausius. Tačiau 90 proc. mirusiųjų yra senjorai, pusė – slaugos namuose. Kai kuriuose mirė kas trečias.

Jungtinėje Karalystėje (JK) karantinas nebus atšauktas mažiausiai iki birželio 1 d., sekmadienio vakarą per televiziją transliuotoje kalboje paskelbė britų premjeras Borisas Johnsonas, pristatęs atsargius planus švelninti prieš 7 savaites įvestus apribojimus. JK Vyriausybė yra vis labiau spaudžiama pristatyti savo karantino užbaigimo strategiją. JK nuo COVID-19 mirė beveik 32 tūkst. žmonių. Tai yra didžiausias aukų skaičius Europoje ir antras pasaulyje po Jungtinių Valstijų.

Nepaisant praėjusio epidemijos piko, B. Johnsonas pabrėžė, kad dabar būtų „beprotiška“ paleisti vėjais viską, ką visuomenė pasiekė nuo karantino pradžios.

Dalis Irano uždaroma antrąkart po naujo atvejų ir mirčių šuolio. Pakistanas atsidaro virusui plintant, nes nebeatlaiko smūgio ekonomikai.

Kanadoje Monrealis antrąkart atideda atsivėrimo datą. Premjeras sako, kad per spartus švelninimas gali baigtis nauju užsidarymu dar vasarą.

Kai kuriose JAV valstijose taip pat buvo imta švelninti karantino ribojimus. Floridoje, nuo praėjusį pirmadienį atlaisvintų suvaržymų, buvo užfiksuota virš 2,5 tūkst. naujų užsikrėtimų COVID-19 ir 316 mirčių. Tačiau bendras užsikrėtimų skaičius JAV ir toliau auga, šalis yra labiausiai koronaviruso paveikta valstybė pasaulyje.

COVID-19 plitimą sėkmingai suvaldžiusi Naujoji Zelandija per ateinančias 10 dienų atsisakys karantino priemonių, nors kai kurie apribojimai ir toliau galios, pirmadienį pranešė šalies premjerė Jacinda Ardern. Premjerė teigė, kad nuo ketvirtadienio veiklą atnaujins prekybos centrai, restoranai, kino teatrai, bus atidarytos vaikų žaidimų aikštelės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt