Pasaulyje

2020.05.10 21:40

Vokietijos ukrainiečiai, lietuviai ir kartvelai kreipėsi į kanclerę prašydami nedalyvauti karo pabaigos minėjime Maskvoje

LRT.lt2020.05.10 21:40

Vokietijos Ukrainiečių bendruomenė, Lietuvių bendruomenės taryba ir Sakarvelo bendruomenė kreipėsi į Vokietijos kanclerę Angelą Merkel prašydami, kad ji nedalyvautų Antrojo pasaulinio karo pabaigos Vakarų Europoje minėjimo renginiuose Maskvoje.

LRT.lt pateikia pilną kreipimosi tekstą lietuvių kalba:

„Dalyvavimas Antrojo pasaulinio karo pergalės dienos minėjimo šventėje Maskvoje - tai Rusijos agresyvios okupacinės ir ekspansinės politikos Europoje ir visame pasaulyje palaikymas.

Gerbiama Bundeskanclere, gerbiamas Prezidente, gerbiami Frakcijų pirmininkai, šiais metais sukanka 75 metinės nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Sąjungininkų pergalė Vakarų Europoje reiškė džiaugsmingą akimirką ir išsilaisvinimo pradžią. Tačiau Vidurio ir Rytų Europos šalys atsidūrė „tautų kalėjime“, TSRS, kuriame milijonai nekaltų žmonių buvo ištremti į koncentracijos stovyklas, bet koks politinis pasipriešinimas buvo slopinamas, o nacionalinės kultūros buvo pasmerktos sistematiškam naikinimui.

Tokiu būdu vieną totalitarinė santvarka buvo pakeista kita. Nacionalinių socialistų padarytus nusikaltimus nagrinėjo teismai ir paskyrė bausmes. Tai sudarė sąlygas Vakarų Europos šalyse laisvos demokratinės visuomenės
vystymuisi.

Tačiau Rytų Europos, Baltijos ir Kaukazo šalių išsilaisvinimas prasidėjo tik po Sovietų Sąjungos žlugimo paskutiniame šimtmetyje. Lemiamą reikšmę tam turėjo oficialus Sovietų Sąjungos komunistinės santvarkos ir nacionalinio socializmo pasmerkimas. Šio sėkmingo vadavimosi iš komunizmo iniciatorės buvo Baltijos šalys Lietuva, Latvija, Estija ir Sakartvelas Kaukaze.

Rusija, perimdama teisinį TSRS statusą, tęsė tą pačią agresijos politiką prieš kaimynines šalis, siekdama teroristiniais išpuoliais ir propagandistinėmis priemonėmis pakeisti nusistovėjusią pasaulio tvarką. Vakarų demokratinėse visuomenėse Rusijos ambasados kasmet rengia akcijas „Nemirtingasis pulkas“ su šūkiu „Tai mes galime pakartoti“.

Vokietijos Lietuvių Bendruomenė, Vokietijos Ukrainiečių Bendruomenės centro valdyba, Vokietijos Sarkatvelo Bendruomenė primygtinai primena, kad 50 tarybinės okupacijos metų ir masiniai trėmimai Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Sarkatvele ne tik kardinaliai pakeitė gyventojų sudėties struktūrą, bet ir paliko fizines bei dvasines traumas kelioms katoms.

2019 metų rugsėjo 19 d. Europos Parlamentas nutarime „Europos istorijos sąmoningumo reikšmė Europos ateičiai“ smerkia „visu griežtumu bet kurį agresijos ir nusikaltimų prieš žmoniją aktą ir masinius žmogaus teisių pažeidimų atvejus, kuriuos įvykdė nacionaliniai socialistai, komunistai ir kitos totalitarinės santvarkos bei išreiškia savo susirūpinimą dėl „dabartinės Rusijos vadovybės pastangų klastoti istorinius faktus ir pagražintai pateikti Tarybų Sąjungos totalitarinės santvarkos įvykdytus nusikaltimus.“

Šiuo kreipimusi norime priminti, kad tiek tarybų Sąjungos ir Rusijos įvykdyti nusikaltimai paskutiniame šimtmetyje, tiek iki šios dienos kritiško požiūrio į savo istoriją nebuvimas, o taip pat Vakarų šalių abejingumas šiuo klausimu, veikia, kaip paskata politinei Kremliaus vadovybei toliau destabilizuoti demokratijas ir įgyvendinti planus, siekiant susigrąžinti „prarastas“ teritorijas: Transnistija (Moldova), Pietų Osetija (Činvali regionas), Abchazija (Sarkatvelas), o taip pat Donbasas ir Krymo pussiasalis (Ukraina).

Todėl kreipiamės į Jus su prašymu nepalaikyti Maskvos ekspansinės politikos ir nedalyvauti Pergalės dienos minėjime, nes Jūsų dalyvavimas reikštų agresoriaus pagerbimą.

Vokietijos Ukrainiečių Bendruomenė, Rostyslav Sukennyk, Valdybos pirmininkas

Vokietijos Lietuvių Bendruomenės Taryba, Martin Lipschis, Prezidiumo pirmininkas

Vokietijos Sarkatvelo Bendruomenė, Dr. Leri Datashvili, Valdybos pirmininkas“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt