Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.10 18:56

Europa atsiveria po karantino, bet gyvenimas miestuose jau kitoks

Jungtinės Karalystės premjeras šūkį „Likite namie“ jau pakeitė į „Likite budrūs“ ir vakare skelbs pirmuosius karantino švelninimo žingsnius labiausiai nukentėjusioje Europos šalyje. Rytoj dalį priemonių atšaukia Prancūzija ir Ispanija, taip pat Vokietija, Danija ir Belgija.

Tačiau Berlynas skelbia, kad užkrato plitimas gerokai paspartėjo, ir ekspertai sako, kad epidemija gali atsinaujinti. Tuo metu kitokią strategiją pasirinkusi Švedija pripažino, kad nesugebėjo laikytis svarbiausio prioriteto – apsaugoti senjorų.

Žinios. Šūkį „likite namie“ keičia „likite budrūs“: atšaukiant draudimus netyla ir perspėjimai apie antrąją bangą

Prasiveržimas pro uždarytą sieną iš Prancūzijos į Vokietiją – taip Europos dieną švenčia šalia miesteliai. Vokietijos kaimynės, ypač Liuksemburgas, seniai piktinasi, kad šiaip jau Europos integracijos avangarde esanti šalis iškart užvėrė sienas ir tik kitą savaitę svarstys, ar jas atverti.

„Man gėda, kad kalbame apie bendrą ateitį abiejose pusėse, o vos ateina bėda, statome barikadas“, – sako Buzenbergo miestelio meras Christofas Mulleris.

Laužo karantino draudimus ir protestuotojai Šveicarijoje, šiaip jau kruopščiai paisančioje taisyklių. Policija sako, kad skyrė baudas, o ne vaikė, nes buvo senelių ir vaikų.

Restoranus pirmoji atidarė šiaurinė Vokietijos žemė, kur užsikrėtimų mažiausia – ji pasinaudojo teise spręsti pati. Bet šalyje užkrečiamumo rodiklis nuo žemumų pašoko kone dvigubai: virusas vėl plinta. Pasak kritikų, kanclerės ir žemių vadovų susitarimas ydingas, gresia nauja banga. Mat vėl įvesti karantiną paliekama vietos valdžiai, o ji nebūtinai pajėgi aptikti protrūkius.

Bet du regionai suvaržymus jau grąžino, kai šimtais užsikrėtė skerdyklų darbuotojai, daugiausiai iš Rytų Europos, gyvenantys susigrūdę.

Dviratis Londono centre netrukus gali tapti nebe pramoga. Kai teks grįžti į darbą, dėl atstumo reikalavimų viešasis transportas, ir šiaip dažnai perpildytas, galės pervežti vos dešimtadalį keleivių.

Didmiesčiai nuo Italijos iki Amerikos dviračiams ir pėstiesiems po pandemijos skirs daugiau erdvės, daugelis šalių planuoja milijardines subsidijas dviračiams.

Ne tik naujos transporto schemos laukia ir du milijardai svarų dviračių planams. Jungtinės Karalystės premjeras šūkį „Likime namie“ keičia „Likime budrūs“ – ir šįvakar praneš apie penkių lygių perspėjimo sistemą, karantiną visiems atvykstantiems ir leidimą sportuoti lauke.

Bet kai žmonės draudimų paiso vis mažiau, JK premjeras Borisas Johnsonas pripažįsta, kad pusiausvyrą rasti sunkiausia: kol kyli į kalną, pasirinkimo nedaug, o leidžiantis – klaidų gali būti daugiau.

„Teisinga sakyti, kad perkopti COVID-19 bus palaipsnis procesas, o ne vienas šuolis į laisvę“, – salp JK transporto sekretorius Grantas Shappsas.

Tuo metu Švedija, kur aukų jau per 3200, tikina, kad mirčių ima mažėti. Bet ministrė pripažino, kad neapsaugojo senelių – tai rimtas fiasko ir pamoka.

Šalis pasirinko leisti virusui plisti tarp jaunesnių, bet saugoti pažeidžiamiausius. Tačiau 90 proc. mirusiųjų yra senjorai, pusė – slaugos namuose. Kai kuriuose mirė kas trečias.

„Manau, kad daug užsikrėtimų sukėlė personalas, ypač globos namuose. O iš pradžių, ir giminės“, – teigia slaugytoja Sonja Aspinen.

Lankymas uždraustas tik kovo pabaigoje. Slaugos namai yra dideli ir tik sunkios būklės klientams. Slaugai iš pradžių neturėjo apsaugos priemonių, nebuvo testuojami. Dalis nebėjo dirbti. Kiti, priešingai – ėjo sirgdami. Beveik pusė – laikini darbuotojai, dažnai imigrantai, be deramų įgūdžių ir negalintys sau leisti prarasti pajamų šaltinį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi