Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.26 15:02

Afganistaną, Indiją ir Pakistaną supurtė 7,6 balo žemės drebėjimas

BNS 2015.10.26 15:02

Smarkus žemės drebėjimas pirmadienį supurtė atokų regioną Afganistano šiaurės rytuose, nusinešdamas bent 17 žmonių gyvybių, o dar bent 12 žmonių žuvo kaimyniniame Pakistane, pranešė pareigūnai, perspėję, kad aukų dar gali padaugėti.

Požeminiai smūgiai buvo juntami Afganistano sostinėje Kabule, Indijos šiaurėje ir Pakistano sostinėje, kur šimtai išsigandusių žmonių išbėgo iš pastatų.

Drebėjimo židinys buvo 213 km gylyje, o epicentras – už 254 km į šiaurės rytus nuo Kabulo, atokiame Hindukušo kalnų masyve.

JAV Geologijos tarnyba iš pradžių paskelbė, kad smūgių stiprumas siekė 7,7 balo, bet vėliau pakoregavo tą vertinimą iki 7,5 balo.

Afganistano šiauriniame Talokano mieste 12 mergaičių žuvo per spūstį, kilusią panikos apimtoms moksleivėms mėginant ištrūkti iš savo mokyklos, o dar penki žmonės žuvo rytinėje Nangaharo provincijoje, sakė pareigūnai.

Daug kitų žmonių buvo sužeisti.

Šiaurės vakarų Pakistane žuvo bent 12 žmonių, įskaitant vieną auką Pešavaro mieste, nurodė vyriausybės pareigūnai.

Sužeistieji plūdo į Peševare veikiančią Ledi Reading ligoninę, sakė vienas pareigūnas.

„Priėmėme 50 sužeistųjų; čia gabenama daugiau žmonių. Sužeistieji patyrė daugybinių sužalojimų griūvant pastatams“, – sakė ligoninės atstovas Syedas Jamilas Shahas.

Kabule pastatai smarkiai siūbavo, bet pareigūnai kol kas nepateikė jokių duomenų apie nukentėjusius žmones arba padarytą žalą.

Tarptautinės pagalbos agentūros, dirbančios Afganistano šiauriniuose regionuose, nurodė, kad žemės drebėjimo paveiktose teritorijose mobilusis ryšys dar nebuvo atkurtas, praėjus valandai po požeminių smūgių.

Indijos šiauriniame Kašmyro regione buvo juntami intensyvūs ir ilgalaikiai požeminiai smūgiai, sukėlę paniką teritorijose, kurias pernai nuniokojo smarkūs potvyniai. Daug kur dingo elektra ir mobilusis ryšys, o pastatams ir keliams buvo padaryta struktūrinių pažeidimų.

Vis dėlto apie nukentėjusius žmones Indijos administruojamoje Kašmyro dalyje nebuvo pranešta.

Šis žemės drebėjimas įvyko praėjus beveik lygiai pusmečiui po to didžiausio visų laikų žemės drebėjimo Nepale, smogusio balandžio 25 dieną. Ta katastrofa ir smarkus pakartotinis smūgis gegužę pareikalavo apie 9 tūkst. žmonių gyvybių, o 900 tūkst. namų buvo sugriauti arba apgadinti.

To kalnų regiono didelį seisminį aktyvumą lemia tebesitęsiantis Indijos subkontinento judėjimas šiaurės kryptimi, dėl kurio to regiono tektoninė plokštė remiasi į Eurazijos plokštę ir nyra po ja. Staigūs tektoniniai postūmiai gali atpalaiduoti milžinišką energijos kiekį, pasireiškiantį niokojančiais žemės drebėjimais.

7,6 balo žemės drebėjimas, įvykęs Pakistano šiaurėje 2005 metų spalio 8 dieną, nusinešė apie 75 tūkst. žmonių gyvybių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi