Pasaulyje

2020.05.08 17:05

Lietuvoje pagerbtas Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto aukų atminimas

Minint Antrojo pasaulinio karo pabaigos Vakarų Europoje 75-ąsias metines, Vilniuje šiandien pagerbtos aukų bei pasipriešinusiųjų nacių režimui atminimas. Jungtinių Valstijų, Vokietijos, Izraelio ambasadoriai bei Lietuvos žydų bendruomenės nariai uždegė žvakutes nužudytiesiems per Holokaustą.

Pasak Jungtinių Valstijų ambasadoriaus, vieniems karo pabaiga reiškė pergalę, kitiems – prasidedančią kovą su kitu totalitariniu režimu.

Žinios. Nausėda dar nėra apsisprendęs, ar pasirašys įstatymą dėl išmokų senjorams

Antrasis pasaulinis karas nusinešė milijonus gyvybių. Kruvinos skerdynės palietė kone visą Europą, o aukų skaičius su kiekviena karo diena vertė abejoti žmogiškumu. Ypatingą skausmą dėl karo jaučia žydų tauta.

Sudervės žydų kapinėse šiandien uždegta žvakių. O šalia padedami ir mažyčiai akmenukai. Vien Lietuvoje nužudyta apie 200 tūkst.tuo metu gyvenusių žydų, Europoje – milijonai.

„Didžiulė padėka visiems tiems, kurie dalyvavo pasipriešinime nacizmo, visiems tiems, kurie padėjo galvas kovodami prieš nacius. Kai pagalvoji, kiek daug jaunų žmonių, ir Amerikos piliečių, Kanados, Anglijos, kitų valstybių piliečių padėjo savo galvas ir gyvybes“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Jungtinių Valstijų ambasadorius Lietuvoje sako, kad Antrasis pasaulinis karas kiekvienai valstybei reiškia skirtingus dalykus. Esą svarbu, kad prieš nacius buvo pasiekta pergalė, bet daliai Europos, o ir Lietuvai, Antrojo pasaulinio karo baigtis taikos ir ramybės neatnešė.

„Žinoma, mes prisimename Antrojo pasaulinio karo baigtį kaip pergalę prieš fašizmą. Tai buvo viena svarbiausių 20-ojo amžiaus akimirkų. Bet šioje pasaulio dalyje toji pergalė reiškia ir kitą – 45 metus trukusias sovietų represijas nuvilnijusias per dalį Europos“, – teigia JAV ambasadorius Robertas S. Gilchristas.

Rusija, kaip Sovietų Sąjungos įpėdinė, perrašo istoriją. Kremlius teigia, kad Rusija, nebe Sovietų Sąjunga, išvadavo Europą, buvo nugalėtoja, kad jokių Molotovo-Ribentroppo pakto slaptųjų protokolų, slapta naciams ir sovietams padalijusių Europą, nebuvo.

75-ųjų Antrojo pasaulinio karo metinių išvakarėse Baltijos šalių prezidentai pasirašė bendrą pareiškimą pasaulio lyderiams, ragindami atmesti bandymus perrašyti istoriją.

Vokietijos ambasadorius Lietuvoje sako, kad net ir praėjus tiek metų Vokietija nesikrato atsakomybės, tačiau Rusijos bandymai perrašyti istoriją yra matomi.

„Pastebiu, kad kai kurios šalys užsiima revizionizmu. Manau, Vokietija ir Lietuva turi šį tą bendro. Taip, šią pergalės dieną buvome išlaisvinti iš nacių teroro, bet čia Lietuvoje ir nepamirškime, dalyje mano šalies, vieną totalitarinį režimą pakeitė kitas“, – sakė Vokietijos ambasadorius Matthias Sonn.

Šalies vadovai pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukas – gėlių vainikų padėta Antakalnio kapinėse ir Panerių memoriale. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai gėlių padėjo prie Antrojo pasaulinio karo aukų memorialo, Lietuvos kariuomenės karių kapų memorialo žuvusiems už Tėvynę, Lietuvos laisvės gynėjų memorialo ir prie Lietuvos valstybės vadovo, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago kapo.

Nors Antrasis pasaulinis karas baigėsi gegužės 8-ąją, Lietuvoje prasidėjo rezistencinis pasipriešinimas – vienus okupantus pakeitė kiti.