Pasaulyje

2020.05.09 18:14

Nesulaukę valdžios, baltarusiai stoja į kovą su koronavirusu: „kas padarys, jei ne mes?“

Naujų knygų pristatymai, parodų atidarymai, baltarusių kalbos pamokos – tokia yra įprasta Gardino bendruomenės centro veikla.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Tačiau šiandien ant sulankstomų kėdžių susėdę nosis ir burnas kaukėmis pridengę savanoriai lanksto apsauginius plastikinius skydelius.

Tokiu būdu jie prisideda prie valstybės mastu veikiančios savanorių organizacijos veiklos, padedančios su koronaviruso plitimu kovojančioms ligoninėms ir medikams, kai autoritarinis šalies prezidentas ir toliau bando sumenkinti pandemijos grėsmę.

Gardino bendruomenės centre savanoriai taip pat siuva kaukes ir apsauginius drabužius.

Remiantis Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, Baltarusijoje, turinčioje apie 9,5 mln. gyventojų, buvo užfiksuota virš 20 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, iš kurių virš šimto baigėsi mirtimi – tai vienas didžiausių infekcijos atvejų skaičių vienam gyventojui.

Aliaksandro Lukašenkos oponentai teigia, kad nuo 1994 m. šalį valdantis prezidentas yra neigimo fazėje – jis nesiklauso Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos Sąjungos ir net Jungtinių Tautų raginimų ir atsisako įvesti judėjimą ribojančias ir masinius susibūrimus draudžiančias priemones.

Gegužės 9 d. Baltarusijoje rengiamas karinis paradas, skirtas 75-osioms pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare, tuo tarpu Rusija ir kitos šalys tokios minties apskritai atsisakė ar sumažino iškilmingų renginių mastą, siekdamos apsisaugoti nuo viruso plitimo.

Gegužės 3 d. įvykusio Vyriausybės posėdžio metu A. Lukašenka teigė nenorintis atšaukti parado, kad žmonės „nesakytų, kad išsigandome“.

„Svarbi kiekviena smulkmena“

Gydytojai skundžiasi, kad neturi pakankamai priemonių kovai su krize, tačiau retas kuris išdrįsta apie tai prabilti garsiai.

Gana stipriai nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusio šalies rytuose esančio Vitebsko ligoninės vyriausiasis gydytojas, pasiskundęs, kad personalui trūksta apsaugos priemonių, balandžio 30 d. buvo atleistas, nors sveikatos apsaugos ministras neigė bet kokias sąsajas.

Baltarusijoje, kur vyriausybės neprižiūrimos piliečių iniciatyvos nėra pageidaujamos, žmonės jungiasi į savanorių akciją, inicijuotą, naudojant grotažymes #bycovid19. Bendro tikslo suvienyti baltarusiai visiškai nemokamai gamina veido skydelius, apsaugines kaukes, plastikinius chalatus, ligoninės lovų atitvarus ir sanitarinius kilimėlius, nepaisant to, kad kai kurie yra praradę darbus ir praktiškai nebeturi pajamų.

„Mes neturime galimybių mokėti žmonėms, tačiau mums svarbi kiekviena smulkmena, kiekvienos 10 minučių [savanorių darbo laiko],“ – sako Gardino srityje savanorių veiklą koordinuojantis Vadzimas Sarančiukovas, suorganizavęs sutelktinio finansavimo akciją, kurios metu pavyko surinkti daugiau kaip 4 tūkst. rublių (1695 eurų).

Nėra aišku, kiek iš viso Gardine yra savanorių. Šiai akcijai skirtame forume „Telegram“ užsiregistravę daugiau kaip 600 narių. Atskiroje vairuotojams savanoriams skirtoje pokalbių svetainėje priskaičiuojama 70 narių.

„Kas tie savanoriai? Paprasti žmonės. Tai neįtikėtina,“ – RFE / RL Baltarusijos tarnybai sakė vienas iš jų, kaip ir kiti dėl galimų atgarsių paprašęs likti anonimu.

Nors akcijos dalyviai yra linkę nesiviešinti, koordinatoriai teigia, kad visa jų veikla yra atvira, visas finansavimas ir pirkimai kruopščiai dokumentuoti.

Kontraversiškas atleidimas iš darbo

Gardino ligoninėms taip pat trūksta apsaugos priemonių, tačiau ne visos jų drįsta viešai prašyti pagalbos.

„Yra ligoninių, teigiančių, kad turi pakankamai [apsauginių priemonių]. Yra ir tokių, kurios prašo mūsų pagalbos,“ – sako V. Sarančiukovas, kuris taip pat vadovauja ir opozicinės Baltarusijos partijos „Liaudies frontas“ Gardino skyriui.

Kitoje šalies pusėje balandžio 30 d. iš pareigų buvo atleistas Vitebsko miesto ligoninės vadovas Siarhejus Lazaras. Tai įvyko praėjus vos trims dienoms po to, kai jo parašytą straipsnį paskelbė didžiausias Baltarusijos internetinis naujienų portalas „Tut.by“.

Straipsnyje gydytojas aprašo darbo sąlygas vadinamosiose „purvinosiose zonose“ – perpildytose ligoninės palatose, kur gydomi koronavirusu sergantys pacientai.

Baltarusijos sveikatos apsaugos ministras neigia, kad S. Lazaro atleidimas yra susijęs su minėtu straipsniu.

Baltarusijos sveikatos priežiūros darbuotojams kova su koronavirusu brangiai atsieina – šimtai jų jau užsikrėtė šia infekcija. Balandžio 17 d. Sveikatos apsaugos ministras Uladzimeras Karanikas teigė, kad tokių yra 419.

RFE / RL Baltarusijos tarnybos skaičiavimais bent 12 medikų mirė nuo COVID-19, nors labai gali būti, kad šis skaičius yra kur kas didesnis.

Gardine mados dizainerė Sviatlana Pinčiuk koordinuoja apsaugines kaukes siuvančius savanorius, jai talkina darbo netekusios ir neįgalios moterys.

„Kas tai padarys, jei ne aš? Kai už darbą nemokama, mažai kas tuo domisi. Man būtų gėda tokiu metu sėdėti ant sofos priešais televizorių,“ – sako S. Pinčiuk.

Jana Litvinčiuk taip pat siuva, tik ne kaukes. Ji ima putplasčio gabalus ir juos sujungia, taip suformuodama grindų patiesalus, ligoninėse naudojamus vietoje sanitarinių kilimėlių.

„Jei išmirs gydytojai, kas mus gydys?“

„Pagalba visuomet gerai. Kuo daugiau, tuo geriau. Jei savanoriai gali prisidėti, atlikti paprastus darbus, pavyzdžiui, siūti kaukes, ar paaukoti 20 [Baltarusijos] rublių (7,5 eurų), kodėl gi ne? Gydytojai turėtų jausti šią paramą, suprasti, kad vertiname jų darbą, – sako J. Litvinčiuk. – Jei nepadėsime vieni kitiems, kas su mumis bus?“

Jos mintis atkartoja ir plastikinius veido skydelius bei ligoninės lovų atitvarus gaminanti Ježa Hrihenča.

„Kas tai darys, jei ne mes? Jei išmirs gydytojai, kas mus gydys? – klausia ji. – Turiu šiek tiek laiko. Kuo daugiau padarysiu, tuo daugiau prisidėsiu. Nesakau, kad esu geriausia.“

Savanoriai taip pat nupiešė ir atspausdino plakatus, kuriuose pateikiama praktinė informacija, kaip išlikti sveikiems ir išvengti koronaviruso.

Opozicinei Baltarusijos krikščionių demokratų partijai priklausantis parduotuvės savininkas Siarhejus Veramejenka teigia, kad jam nekilo jokių klausimų dėl dalyvavimo savanorių veikloje.

„Kam egzistuoja žmogus? Kam jis kvėpuoja? Kodėl reikia remti savo tėvynę, šalį, šeimą? – klausia jis. – Todėl, kad nėra kitos išeities. Tai taip pat yra ir mūsų šalies nepriklausomybės klausimas, todėl kad apskritai kyla grėsmė Baltarusijos išlikimui.“

Gardine įsikūręs prekybos automobiliais tinklalapis taip pat prisidėjo prie savanorių akcijos, paskelbdamas sutelktinio finansavimo kampaniją, kurios metu per dvi savaites pavyko surinkti apie 5 tūkst. rublių (apie 1850 eurų), skirtų Gardino srities paramedikams ir greitosios medicininės pagalbos brigadoms.

„Suprantame, kad turėdami populiarų tinklalapį, neturime moralinės teisės neprisidėti prie paramos gydytojams rinkimo, – sako tinklalapio „Auto Hrodna“ redaktorius Michailas Kuncevičius. – Būtų nusikaltimas nepasinaudoti tokia proga.“

Sunku nustatyti, ar šios pastangos padeda mažinti koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičių šalyje. Baltarusijoje reziduojanti Jungtinių Tautų koordinatorė Joanna Kazana-Wisniowiecki balandžio 28 d. išplatino kreipimąsi į šalies vyriausybę, kuriuo ragino įvesti priemones, užtikrinančias fizinio atstumo laikymąsi, pabrėždama, kad užsikrėtimų skaičius Baltarusijoje auga geometrine progresija ir atkreipdama dėmesį į tai, kad kovo 26 d. šalyje buvo užregistruoti tik 86 infekcijos atvejai.