Pasaulyje

2020.05.08 14:35

ES diplomatijos vadovas: koronavirusas susprogdino pasaulio tvarką

euobserver, LRT.lt2020.05.08 14:35

Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovas Josepas Borrellis perspėjo apie augančią įtampą tarp Kinijos ir JAV ir dėl to kylančią geopolitinę netvarką, kurią dar kursto koronavirusas.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUObserver“ originalus kūrinys.

„Koronavirusas baigia susprogdinti globalių daugiašalių valdymų modelį, kuris funkcionavo kelis pastaruosius metus“, – reporteriams ketvirtadienį sakė J. Borrellis.

„Svarbiausias veiksnys yra augantis JAV ir Kinijos rungtyniavimas – kurio pandemija nesumažino, o padidino“, – pridėjo jis.

Įtampa tarp abiejų valstybių nėra nauja, bet prasidėjus pandemijai, atsirado svaidymaisi kaltinimais, sąmokslo teorijos, dezinformacija ir kritika, kuri daugiausiai yra nukreipta į, kaip teigiama, Pekino kaltumą ir skaidrumo trūkumą.

„Abi globalios galybės vykdo tai, ką aš prieš kelias savaites pavadinau „naratyvų kova“, – sakė J. Borrellis ir pridėjo, kad Europa turėtų stovėti nuošalyje ir nesikišti.

Tačiau ES diplomatijos vadovas spėja, kad „Europai turės galimybių „naujoje pasaulio santvarkoje“, statysimoje iš globalios netvarkos, čia ES galėtų vaidinti rolę, kurią nulems vidaus vienybė“.

„Euopa negali būti stipri pasaulyje, jei neturi vidaus vienybės“, – perspėjo J. Borrellis ir nurodė, kad būtent dabar ES turi išmokti esmines pamokas, pasiryžti didesnei integracijai ir konfrontuoti su nacionalizmu, tokiu kaip „Brexitas“.

Tai nauji ES debatų žingsniai, sekę po ES–Vakarų Balkanų viršūnių susitikimo Zagrebe atidarymo šią savaitę.

J. Borrellio nuomone, susitikimas primena, kad ES turi būti „pagrindinė (Balkanų) partnerė“ – nepaisant Kinijo ir Rusijos įtakos augimo regione.

„Šių šalių ateitis yra Europoje“, – sakė J. Borrelis.

Juodkalnija ir Serbija yra pradėjusios stojimo į Bendriją derybas, Albanija ir Šiaurės Makedonija jas turėtų pradėti netrukus, bet Kosovas ir Bosnija atsilieka.

Tuo tarpu ES dėl koronaviruso pandemijos laukia anksčiau nematyto masto ekonominė recesija, kelianti riziką eurui ir bendrai rinkai.

„Europa bus vienas iš labiausiai tarptautinės ekonominės krizės paveiktų regionų, nes mes esame didieji prekiautojai su Kinija“, – sakė J. Borrelis.

Prie viso to prisideda ir naujas Vokietijos Konstitucinio Teismo sprendimas. Jį J. Borrellis pavadino „logiškai keliančiu nerimą“, nes sprendimas kvestionuoja ES institucijų nepriklausomybę ir teisinę hierarchiją Bendrijoje.

Anksčiau J. Borrellis perspėjo, kad Europoje vyksta naratyvų kova, o ES turi būti „apsiginklavusi faktais“.

Pralaimėtojai populistai

Anot ES diplomatijos vadovo, populistams ši krizė atneš pralaimėjimą, nes žmonių pasitikėjimas ekspertais ir mokslininkais augs.

„Populizmas bandė sumenkinti viruso pavojų. Bet jei mes būtume klausę populistų, o ne mokslininkų, visur turėtume daugiau mirčių“, – sakė J. Borrelis ir pridėjo, kad krizė parodė, jog šalių sveikatų sistemoms reikia didesnės europinės dimensijos.

Ar kils nauja populizmo ar nacionalizmo banga, priklausys nuo to, ką ES padarys ir ko ne.

„Baigiantis krizei, Europiečiai vertins Europą (pagal tai) ar Europa apsaugojo juos, ar ne“, – pažymėjo J. Borrellis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt