Pasaulyje

2020.05.08 12:42

Nausėda ragina Armėniją dalytis branduolinės saugos patirtimi su Baltarusija

LRT.lt 2020.05.08 12:42

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda konferenciniu skambučiu kalbėjosi su Armėnijos Respublikos ministru pirmininku Nikolu Pašinianu, su kuriuo aptarė Europos Sąjungos Rytų partnerystės darbotvarkę, reformų eigą, koronaviruso plitimo dinamiką ir kovos su ekonominiais bei socialiniais viruso plitimo padariniais planą.

G. Nausėda pasveikino su antrosiomis Aksominės revoliucijos metinėmis, po kurios N. Pašinianas tapo Armėnijos premjeru, rašoma Prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Šalies vadovas įvertino aktyvias Armėnijos pastangas įgyvendinti reformas, bendradarbiaujant su Europos Sąjunga, ypač Išsamaus ir sustiprinto partnerystės susitarimo (CEPA) kontekste. Aptarta Armėnijos teisingumo sistemos ir konkrečiai Konstitucinio Teismo reforma. Prezidentas paragino įtraukti Europos Tarybos ir Lietuvos ekspertus, siekiant dar didesnio šio proceso efektyvumo ir skaidrumo.

Pokalbio metu diskutuota branduolinės saugos tema. Lietuvos prezidentas teigiamai įvertino Armėnijos Mecamoro atominės elektrinės veiklos skaidrumo užtikrinimą – saugumo standartų ir ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimą su tarptautinių ekspertų priežiūra.

Išreikštas susirūpinimas Baltarusijos Astravo atominės elektrinės saugumu ir skuba ją paleisti, neužtikrinus ES streso testų reikalavimų įgyvendinimo, ir lūkestis, kad Armėnija pasidalytų sėkminga atominės elektrinės veiklos patirtimi su Baltarusija ir pabrėžtų ES ekspertų priežiūros užtikrinimo svarbą.

Taip pat aptartas dvišalis Armėnijos ir Lietuvos bendradarbiavimas. Lietuva, remdama demokratines reformas Rytų Europos šalyse, pasirengusi perduoti savo patirtį ir dalytis kompetencijomis su Armėnija teisės sistemos, atsinaujinančios energetikos, ekologijos, IT plėtros viešajame sektoriuje srityse.

Valstybių vadovai aptarė koronaviruso plitimo dinamiką šalyse, viruso padarinių mažinimo strategiją ir karantino atlaisvinimo priemones. Lietuvos vadovas akcentavo, kad šios beprecedentės krizės akivaizdoje ypač svarbus šalių solidarumas ir vienybė, rašoma Prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Pasveikinta Europos Sąjungos iniciatyva suteikti paramą Rytų partnerystės šalims. Mūsų šalis taip pat skyrė Armėnijai paramą medicininėmis priemonėmis iš Lietuvos gamintojų. Planuojama, kad šios jau gegužės viduryje bus pristatytos į regioną.

Pokalbis telefonu su N. Pašinianu organizuotas Armėnijos iniciatyva, ruošiantis ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimui birželio 18 dieną. Lietuvos Prezidentas kalbėjosi su visais Rytų partnerystės šalių – Ukrainos, Baltarusijos, Armėnijos, Moldovos, Azerbaidžano, Sakartvelo – lyderiais.