Pasaulyje

2020.05.08 10:55

Baltarusijos parlamentas nusprendė, kad prezidento rinkimai vyks rugpjūčio 9-ąją

atnaujinta 11.53
BNS, LRT.lt2020.05.08 10:55

Baltarusijos parlamentas penktadienį per nepaprastąjį posėdį priėmė nutarimą, kad šalies prezidento rinkimai vyks rugpjūčio 9 dieną.

„Deputatai nubalsavo, kad Baltarusijos prezidento rinkimai vyks rugpjūčio 9-ąją“, – naujienų agentūrai „Interfax“ po balsavimo sakė Atstovų Rūmų tarptautinių reikalų komisijos pirmininkas Andrejus Savinychas.

Pirmadienį šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusijos prezidento rinkimai įvyks vasarą, vėliausiai – rugpjūčio pabaigoje.

Pernai lapkritį „paskutiniuoju Europos diktatoriumi“ vadinamas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo prezidento institucijos įkūrimo 1994 metais, pranešė, kad ketina siekti naujos kadencijos.

„Deputatai nubalsavo, kad Baltarusijos prezidento rinkimai vyks rugpjūčio 9-ąją“, – naujienų agentūrai „Interfax“ po balsavimo sakė Atstovų Rūmų tarptautinių reikalų komisijos pirmininkas Andrejus Savinychas.

Pagal įstatymus eiliniai prezidento rinkimai Baltarusijoje turi įvykti iki šių metų rugpjūčio 30 dienos.

Anksčiau A. Lukašenka yra sakęs, kad perkelti rinkimus nėra priežasčių ir jie turi būti surengti laikantis Konstitucijoje numatytų terminų.

Prezidentas taip pat sakė, kad savo rinkimų programą pristatys kreipimesi į parlamentą ir tautą, kuris buvo perkeltas dėl koronaviruso pandemijos išprovokuoto pasaulinio politikos ir ekonomikos neapibrėžtumo.

Pastarieji Baltarusijos prezidento rinkimai įvyko 2015 metų spalio 11 dieną. Rinkėjų aktyvumas juose siekė 86,75 procento. A. Lukašenka, prezidento pareigas einantis nuo 1994 metų, juose surinko 83,5 proc. balsų. Tąsyk tarptautiniai stebėtojai skelbė per balsavimą užfiksavę „reikšmingų problemų“, pakenkusių rinkimų sąžiningumui.

Rudenį Baltarusijoje vyko parlamento rinkimai, kur Baltarusijos opozicijos atstovai neteko dviejų turėtų vietų, o visi 110 mandatų atiteko prezidentui A. Lukašenkai lojaliems politikams.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) užfiksavo „rimtus pamatinių teisių apribojimus“ ir „priespaudos atmosferą“, kurią patyrė politinė opozicija. A. Lukašenka šią kritiką atmetė ir pavadino politizuota.

Dar vasarį Baltarusijos liberalų demokratų partija (LDP) pranešė, kad prezidento rinkimuose kandidatu kels savo vadovą Olegą Gaidukevičių, tačiau ar jis dalyvaus rinkimuose yra neaišku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.