Pasaulyje

2015.10.26 11:37

EK pirmininkas: migrantų priėmimo centrai bus įkurti ir Balkanuose

BNS2015.10.26 11:37

Priėmimo centrai, galintys apgyvendinti apie 100 tūkst. žmonių, bus įkurti palei migrantų maršrutą Balkanuose nuo Graikijos, siekiant padėti Europos Sąjungai geriau tvarkytis su istoriniu atvykėlių antplūdžiu, pirmadienį pranešė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris.

„Apie 50 tūkst vietų bus įkurta Graikijoje, o dar 50 tūkst. – pakeliui esančiose Balkanų šalyse, tarp jų Makedonijoje ir Serbijoje“, – J.-C. Junckeris sakė po to regiono lyderių susitikimo, kuriame tartasi dėl gilėjančios krizės.

Daugiau negu 670 tūkst. žmonių atvyko į Europą nuo šių metų pradžios, o daugelis jų pabėgo nuo smurto Sirijoje, Irake ir Afganistane, sukeldami didžiausią migrantų krizę Senajame žemyne nuo Antrojo pasaulinio karo.

Jiems keliaujant per Balkanus daugelis rytinių ES šalių neįstengia susitvarkyti su šiuo srautu, o Vengrija uždarė savo sienos Serbija ir Kroatija perėjas, kad sustabdytų atvykėlių antplūdį.

Tas žingsnis sukėlė patvankos efektą kaimyninėse šalyse, o mažytę Slovėniją pastarosiomis dienomis užplūdo daugiau negu 60 tūkst. migrantų.

J.-C. Junckeris sakė žurnalistams, kad viršūnių susitikimo dalyviai susitarė dėl programos, kurią sudaro 17 „pragmatiškų ir operatyvių priemonių, turinčių užtikrinti, kad žmonės nebus palikti vieni lietuje ir šaltyje“.

Priėmimo centrai, kurie bus steigiami su Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros UNHCR pagalba, bus gyvybiškai svarbūs suteikiant pastogę ir registruojant migrantus, taip pat padės geriau reguliuoti srautus, nurodė Europos Komisijos vadovas.

„Valdyti migrantų srautus – vienintelis būdas atkurti tvarką, sulėtinti nekontroliuojamą žmonių srautą. Nekontroliuojamas žmonių srautas turi būti sustabdytas“, – pabrėžė jis.

Jau apie 3 tūkst. žmonių žuvo šiais metais, mėgindami perplaukti pavojingą Viduržemio jūrą, o sparčiai artėjant žiemai baiminamasi, kad daugiau gyvybių gali būti prarasta sausumos kelyje per Balkanus.

Daugelis pirmiausiai atvyksta į Graikiją, bet tūkstančiai žmonių, trokštančių patekti į Vokietiją ir turtingesnes Šiaurės Europos šalis, traukia toliau, nepasilikdami pirmojoje atvykimo šalyje, kur, pagal ES taisykles, turėtų būti nagrinėjami jų prašymai suteikti prieglobstį.

J.-C. Junckeris sakė, kad per viršūnių susitikimą, kuriame taip pat dalyvavo Vokietijos kanclerė Angela Merkel, ES Balkanų šalys, taip pat Bendrijai nepriklausančios Albanija, Makedonija ir Serbija, susitarė dėl virtinės kitų priemonių, sprendžiant šią problemą.

Pasak jo, svarbiausias elementas bus pastangos užtikrinti spartesnį keitimąsi informacija, koordinuojant veiksmus, ypač sienų kontrolę. kad migrantai neužplūstų kaimyninių valstybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt