Pasaulyje

2020.05.08 06:18

Naujausia informacija. AFP: pasaulyje mirčių nuo COVID-19 skaičius viršijo 270 tūkst.

LRT.lt, BNS, ELTA 2020.05.08 06:18

Italijoje koronavirusas nusinešė daugiau nei 30 tūkst. gyvybių, praneša BBC. O Italijos ekonomikos sostinė Milanas šiek tiek primena tiksinčią viruso „bombą“, teigė virusologas Massimo Galli. Dabar, kai po dviejų mėnesių karantino Italijos gyventojai vėl gali išeiti iš namų, mokslininkai primena apie naujos COVID-19 bangos grėsmę.

Atnaujinta 23.40

Oficialiai patvirtinta, kad koronavirusas nustatytas JAV viceprezidento Mike`o Pence`o atstovei žiniasklaidai Katie Miller, rašo BBC.

Baltieji rūmai pradėjo pastovų darbuotojų tyrimą dėl koronaviruso.

Atnaujinta 20.57

Turkijoje per parą naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius padidėjo 1,8 tūkstančio ir viršijo 135 tūkstantį. Tokius duomenis penktadienį pateikė šalies sveikatos apsaugos ministras Fahrettinas Koja.

„Per pastarąsias 24 valandas atlikti 33 687 testai, užfiksuoti 1 848 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Mirė 48 pacientai. Dabar bendras mirusiųjų skaičius pasiekė 3 689, o infekuotųjų – 135 569“, - patikslino jis tviteryje. Anot ministro, iš viso pasveiko 86 396 žmonės.

Atnaujinta 20.43

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį pareiškė, kad nors vienas laukinių gyvūnų turgus Kinijos Uhano mieste suvaidino reikšmingą vaidmenį atsirandant naujajam koronavirusui, uždaryti tokių vietų visame pasaulyje nerekomenduojama.

PSO maisto saugos ir gyvūnų ligų ekspertas Peteris Benas Embarekas pranešime spaudai nurodė, kad gyvų gyvūnų turgūs yra labai svarbus maisto ir pragyvenimo šaltinis milijonams žmonių visame pasaulyje. Jis pridūrė, kad valdžios institucijos turėtų sutelkti dėmesį į šių vietų tobulinimą, o ne draudimą, nepaisant to, kad jos kartais gali sukelti epidemijas tarp žmonių.

„Užtikrinti maisto saugą tokioje aplinkoje gana sunku, todėl nenuostabu, kad tokie įvykiai kartais įvyksta turguose“, – sakė P. Benas Embarekas.

Jo teigimu, daugeliu atvejų galima sumažinti ligų perdavimo gyvūnų žmonėms pavojų šiose neretai perpildytose turgavietėse gerinant higienos ir maisto saugos standartus, pavyzdžiui, atskiriant gyvus gyvūnus nuo žmonių.

Atnaujinta 20.26

JAV viceprezidento Mike`o Pence`o darbuotojui diagnozuotas koronavirusas. Tai penktadienį pranešė televizijos kanalai CNBC ir CNN.

Oficialūs M. Pence`o atstovai kol kas nepatvirtino šios informacijos. Pasak kanalų, dėl šio įvykio maždaug valandai buvo atidėtas viceprezidento skrydis į Ajovos valstiją. Paskutinėmis minutėmis prieš pakylant lėktuvui buvo nuspręsta, kad keli JAV viceprezidento aparato darbuotojai kartu su juos neskris. Pranešimų, ar M. Pence`as kontaktavo su užsikrėtusiu darbuotoju, kol kas negauta.

Ketvirtadienį buvo sužinota, kad koronavirusas diagnozuotas vienam kariškiui iš JAV karinių jūrų pajėgų dalinio, kurio nariai tarnauja Baltuosiuose rūmuose. Po to JAV administracija pranešė, jog Donaldas Trumpas ir M. Pence`as buvo patikrinti, ar jie nėra užsikrėtę, nustatyta, kad prezidentas ir viceprezidentas sveiki.

D. Trumpas penktadienį interviu televizijos kanalui „Fox News“ sakė, kad kai kurie Baltųjų rūmų darbuotojai pradėjo dėvėti apsaugines kaukes.

Atnaujinta 20.04

Pasaulyje mirčių nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 skaičius penktadienį viršijo 270 000, rodo naujienų agentūros AFP iš oficialių šaltinių renkami duomenys.

Daugiau kaip 85 proc. visų mirties atvejų tenka Europai ir JAV.

Iš viso pasaulyje patvirtinti 3 877 772 COVID-19 atvejai ir 270 927 mirtys.

Europa yra labiausiai nuo koronaviruso nukentėjęs žemynas, kur užregistruoti 1 678 485 užsikrėtimo ir 153 367 mirties atvejai.

Jungtinės Valstijos pirmauja tarp šalių pagal mirčių nuo COVID-19 skaičių; ten mirė 75 781 žmogus. Antrą vietą užima Jungtinė Karalystė (31 421 mirties atvejis), trečią – Italija (30 201 mirtis), ketvirtą – Ispanija (26 299 mirtys), o penktą – Prancūzija (25 987 mirties atvejai).

Atnaujinta 19.42

Britų pareigūnai pranešė, kad mirčių nuo COVID-19 skaičius pasiekė 31241. Šioje šalyje per praėjusią parą mirė 626 žmonės.

Be kita ko, Anglijoje patvirtinta šešių savaičių kūdikio mirtis. Be COVID-19 jis sirgo ir kita liga, skelbia Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba (NHS).

Britų pareigūnų skelbiami duomenys apima visus tuos, kurių COVID-19 testas buvo teigiamas, tačiau koronavirusas minimas daug daugiau mirties liudijimų.

Nacionalinės statistikos biuro (ONS) duomenys, surinkti iki balandžio 25 dienos, rodytų, kad Britanijoje daugiau nei 32 000 mirčių buvo susijusios su koronavirusu.

Atnaujinta 19.19

Europos Komisija penktadienį paragino Šengeno šalis nares pratęsti laikiną nebūtinų kelionių į bloką apribojimą dar mėnesiui iki birželio 15 dienos, skelbiama pranešime.

Nepaisant Europos Sąjungoje pradėtų švelninti kovos su koronavirusu priemonių, „padėtis tiek Europoje, tiek visame pasaulyje tebėra pažeidžiama“, sakoma pranešime.

Atnaujinta 19.17

COVID-19 aukų Italijoje skaičius viršijo 30 tūkst ir ši valstybė tapo pirmąja tokį aukų skaičių pasiekusia valstybė Europos Sąjungoje.

Daugiau mirusiųjų nuo COVID-19 yra tik JAV ir Jungtinėje Karalystėje.

Atnaujinta 18.35

Medžiagų, reikalingų tyrimų dėl koronaviruso testams, trūkumas išlieka „kritinis“, penktadienį paskelbė Jungtinių Tautų laboratorija, ruošianti testų dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 rinkinius įvairioms šalims.

Vis dar trūksta cheminių reagentų testams, nurodė Giovanni Cattoli, vadovaujantis Gyvulininkystės ir sveikatos laboratorijai, kurią bendrai kontroliuoja JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) ir Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA).

„Pasaulio rinkoje tikrai trūksta kai kurių prekių, konkrečiai – reagentų, nes paklausa jiems yra visame pasaulyje“, – sakė G. Cattoli naujienų agentūros AFP žurnalistams, šią savaitę apsilankiusiems už 40 kilometrų nuo Vienos esančioje Zeibersdorfo laboratorijoje.

„Padėtis tebėra kritinė, – sakė jis. – Mes dirbame,.. kad pagreitintume įsigijimą ir ieškome alternatyvių reagentų.“

Laboratorijoje gaminami testai sukurti pagal atvirkštinės transkripcijos lizdinės polimerazės grandininės reakcijos (AT-PGR) technologiją, kuri dabar dažnai naudojama koronaviruso nustatymui ir per kelias valandas parodo tyrimo rezultatus.

Pasak G. Cattoli, krizė pamokė, kad „mes negalime pasikliauti vieno tipo testais, o turime turėti testų ir reagentų portfelį, kad turėtume planą B ir galbūt planą C, galėtume reaguoti greitai ir efektyviai“. 119 valstybių pateikė prašymus TATENA aprūpinti testavimui reikalinga įranga daugiau nei 200 laboratorijų, pridūrė G. Cattoli.

Iš jų 18 jau sulaukė įrangos, dar daugiau jau išsiųsta ir yra pakeliui. Kiekvieno įrangos paketo vertė – maždaug 100 tūkst. eurų.

„Kai kurios laboratorijos kai kuriuose pasaulio rajonuose neturi reikalingos įrangos. Jos neturi reikalingų reagentų ir priemonių greitam viruso nustatymui“, – kalbėjo G. Cattoli.

Testavimo įrangos jau yra gavusios Bosnija ir Hercegovina, Burkina Fasas, Iranas, Kenija, Latvija, Libanas, Lesotas, Malaizija, Juodkalnija, Marokas, Nigerija, Šiaurės Makedonija, Peru, Filipinai, Senegalas, Šri Lanka, Tailandas ir Togas.

Atnaujinta 17.58

Portugalijoje per parą naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius padidėjo 553 – iki 27 268. Tai penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

Jos duomenimis, per 24 valandas mirčių skaičius šalyje padidėjo 9 – iki 1 114. Iki šiol Portugalijoje pasveiko 2 422 žmonės. Daugiausia infekuotųjų nustatyta šalies šiaurėje – per 15 tūkstančių.

Portugalijoje gegužės 2 d. baigėsi nepaprastosios padėties galiojimas. Nuo gegužės 4 d. šalyje palaipsniui švelninamos dėl pandemijos įvestos ribojamosios priemonės. Vyriausybės plane numatyti keli režimo švelninimo etapai, padėtis bus vertinama kas 15 dienų. Pirmadienį atnaujino darbą nedidelės parduotuvės, kirpyklos, knygynai.

Atnaujinta 17.46

Baltarusijoje, oficialiai valdžios duomenimis, per praėjusią parą užfiksuoti 933 nauji užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejai ir penkios mirtys nuo šios ligos, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

„Per visą infekcijos plitimo laikotarpį šalies teritorijoje mirė 121 (iki gegužės 7-osios – 116) pacientas, sirgęs virtine lėtinių ligų ir koronavirusine infekcija“, – sakoma ministerijos pranešime.

Iš viso Baltarusijoje užregistruotas 21 101 užsikrėtimo COVID-19 atvejis. Penktadienio duomenimis, iš ligoninių išrašyti 5 484 pasveikę pacientai.

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, iš viso Baltarusijoje atlikti 240 146 COVID-19 testai, 8,7 proc. jų rezultatai buvo teigiami.

Stebėtojai mano, kad tikrasis užsikrėtimų koronavirusu ir mirčių nuo infekcijos skaičius gali būti didesnis, nei skelbia Minskas.

Atnaujinta 16.11

Šiauriniame Lombardijos regione esantis miestas yra laikomas šios ligos protrūkio epicentru. Pagal užsikrėtimo atvejų ir mirčių skaičių Italija yra viena iš labiausiai koronaviruso paveiktų šalių Europoje.

Remiantis oficialiais duomenimis, Lombardijoje užregistruota iš viso 80 tūkst. užsikrėtimo atvejų. Tai beveik 40 proc. visų Italijoje patvirtintų užsikrėtimų. Tačiau šiame regione pasveikusiais laikomi tik 33 tūkst. žmonių.

Regiono sostinė Milanas „truputį primena bombą“, – teigė M. Gallis, Milane įsikūrusios Sacco ligoninės Užkrečiamųjų ligų skyriaus vadovas.

„Yra tikrai didelis skaičius į normalų gyvenimo ritmą sugrįžtančių užkrėstų asmenų“, – interviu dienraščiui „Repubblica“ sakė jis. Gegužės 4 d. paskelbus karantino priemonių švelninimą, mieste gerokai padaugėjo žmonių.

Dienraštyje buvo išspausdintos nuotraukos su išilgai Milano kanalo sėdinčiais jaunais žmonėmis, besidžiaugiančiais gėrimais ir saule. Iš pagrindiniuose Italijos dienraščiuose spausdinamų nuotraukų matyti, kad gana daug žmonių nedėvi kaukių, nesilaiko saugaus atstumo.

M. Gallis tvirtino esąs įsitikinęs, kad karantino švelninimas „gali atnešti nemažai bėdų“.

Milano meras Giuseppe Sala pasmerkė apribojimus pažeidusių prie kanalo susirinkusių žmonių elgesį, teigdamas, kad tai „gėdingi poelgiai“. Meras pagrasino uždaryti krantinėje įsikūrusią populiarią gėrimų vietą, jei gyventojai ir toliau nepaisys rekomendacijų.

Lombardijos regione nuo COVID-19 mirė maždaug 15 tūkst. žmonių, šis skaičius sudaro pusę visų nuo protrūkio pradžios Italijoje užregistruotų 30 tūkst. mirties atvejų.

Atnaujinta 14.27

Ispanijoje pastarąją parą koronaviruso aukomis tapo mažiausiai 229 žmonės. Tai penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

Gegužės 7 d. buvo užregistruota 213 mirčių. Mirštamumo antirekordas šalyje buvo užfiksuotas balandžio 1 d. – tada per parą mirė 950 pacientų.

Ispanijoje nuo koronaviruso plitimo pradžios jo aukomis jau tapo 26 299 žmonės.

Nustatytų užsikrėtimo atvejų skaičius Ispanijoje per parą padidėjo 1 095. Bendras infekuotųjų skaičius išaugo iki 222 857. Jau pasveiko 131 148 pacientai, šis rodiklis per 24 valandas išaugo 2 637.

Ispanija yra viena iš labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių pasaulio šalių. Nuo kovo vidurio čia galioja aukštesnio lygio parengties režimas. Gyventojų judėjimas šalyje ribojamas.

Atnaujinta 13.59

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka penktadienį pareiškė, kad jo šalis jau po mėnesio bus pamiršusi koronavirusą, jei ir toliau laikysis anksčiau parengtų kovos su juo priemonių.

„Mes pasirinkome savo kelią. Ir esu šiandien įsitikinęs, kad pasielgėme teisingai. Neįvedėme nepaprastosios padėties. Jei ir toliau eisime šiuo keliu, būtinai po mėnesio užmiršime koronavirusą“, – sakė A. Lukašenka, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

Pasak valstybės vadovo, „Viešpats padės visoje šalyje įveikti šią nelaimę ir bėdą“.

Tačiau Baltarusijoje apsilankiusi Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomendavo šalies valdžiai imtis griežtesnių judėjimą ribojančių priemonių, nes koronavirusas šalyje plinta taip, kaip labiausiai infekcijos paveiktose valstybėse.

A. Lukašenka ekspertų nuomones atmetė, nors priėmė Europos Sąjungos siunčiamą pagalbą šaliai. Stebėtojų nuomone, Baltarusija nenori stabdyti žmonių judėjimo dėl itin silpnos šalies ekonominės padėties.

A. Lukašenka priminė, kad „Baltarusijoje ne ėjo frontu, o kovoja su infekcija taškuose ir židiniuose“. Jis pabrėžė, kad svarbiausia gelbėti žmonių gyvybes: „Privalome kovoti dėl kiekvieno žmogaus ir mokame tai daryti.“

„Visuomet rūpindavomės sveikatos apsauga, neatidavėme jos į privačias rankas. Taip, mums nebuvo paprasta. Nesame turtinga šalis, mums tai brangiai kainavo. Užtat daugeriopai atsipirks“, – pridūrė jis.

Iki gegužės 7-osios Baltarusijoje mirė 116 COVID-19 pacientų, užregistruoti 20 168 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Per parą buvo patvirtinta 913 naujų užsikrėtimo atvejų. Tačiau ekspertai abėjoja oficialiais Minsko pateikiamais duomenimis.

Atnaujinta 13.45

Kinija pareiškė paremsianti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimą dėl globalios reakcijos į koronaviruso pandemiją. Tyrimas turi vykti „atvirai, skaidriai ir visapusiškai“, kai virusas bus įveiktas, sakė Užsienio reikalų ministerijos Pekine atstovė.

Pastaruoju metu augo tarptautinis spaudimas Pekinui leisti Kinijoje atlikti tarptautinį tyrimą dėl naujojo koronaviruso kilmės. Viruso kilmės klausimą ypač akcentuoja JAV.

Virusas pirmą kartą buvo nustatytas milijoniniame Kinijos Uhano mieste ir tada išplito visoje planetoje. Labiausiai pandemijos paveikta šalis šiuo metu yra JAV, čia nustatyta 1,25 mln. infekcijos atvejų, 75 500 žmonių mirė.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra pareiškęs įtarimus, kad virusas išplito iš laboratorijos Uhane ir pagrasino reikalausiąs kompensacijos. Tačiau įtarimų įrodymų jis nepateikė.

Atnaujinta 12.50

Estijoje per paskutines 24 valandas patvirtinti penki nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai, o ligoninėse gydomų pacientų skaičius sumažėjo iki 58, penktadienį paskelbė Sveikatos taryba, praneša Estijos portalas err.ee.
Naujų mirties atvejų neužfiksuota.

Iki šios dienos Estijoje nuo infekcijos mirė 56 žmonės, 277 pasveiko.

Šalyje iš viso jau buvo atlikti 61 767 testai dėl koronaviruso. 1 725 (2,8 proc.) testų rezultatai buvo teigiami.

Atnaujinta 11.16

Latvijoje patvirtinta dar 19 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Bendras patvirtintų infekcijos atvejų skaičius šalyje penktadienį išaugo iki 928. Naujų mirties atvejų neužfiksuota, praneša Latvijos visuomeninis transliuotojas LSM.

Ligų prevencijos ir kontrolės centras (SPKC) nurodo, kad per pastarąsias 24 valandas šalyje atlikti 1 947 testai dėl koronaviruso, o nuo vasario pabaigos ištirta 73 016 žmonių.

Ligoninėse gydomi 30 COVID-19 pacientų, dviejų žmonių būklė sunki. 464 susirgę asmenys laikomi jau pasveikusiais. Nuo ligos iki šios dienos Latvijoje mirė 18 žmonių.

Šalyje dėl COVID-19 įvesta nepaprastoji padėtis ketvirtadienį buvo pratęsta iki birželio 9 d., tačiau šiek šiek švelninamos šiuo metu galiojančios griežtos ribojamosios priemonės. Apie tai pranešta ketvirtadienį po ministrų kabineto susitikimo.

„Mes toliau būsime atsakingi ir galvosime vieni apie kitus,“, – susitikimo pabaigoje sakė premjeras Krišjanis Karinis.

Nuo gegužės 12 d. bus leidžiami susibūrimai iki 25 žmonių su sąlyga, kad tarp žmonių bus palaikomas mažiausiai dviejų metrų atstumas. Uždarose patalpose rengiamų renginių trukmės limitas bus 3 valandos. Po gegužės 12 dienos atsidarys muziejai, bibliotekos.

Kitas svarbus pokytis yra tas, kad viešajame transporte bus privaloma prisidengti burną ir nosį, bet nebūtinai medicinine apsaugine kauke. Vietoje kaukės leidžiama naudoti skaras ar nosines.

O kasdien fiksuojamų naujų koronaviruso infekcijų skaičius Japonijoje pirmą kartą per kelias savaites nukrito žemiau 100. Japonijos televizijos stotis NHK penktadienį pranešė, kad trečioji pagal dydį pasaulio ekonomika per pastarąją parą užregistravo 96 naujus atvejus. Tai yra pirmas kartas nuo kovo 30 dienos, kai atvejų yra mažiau nei 100.

23 nauji atvejai patvirtinti sostinėje Tokijuje. Iš viso šalyje nustatyta daugiau kaip 16 200 infekuotųjų, 603 žmonės mirė. Tarp jų yra 712 asmenys, užsikrėtę kruiziniame laive. 13 laivo keleivių mirė.
Dėl pandemijos ik 2021 metų teko atidėti Tokijo vasaros olimpines žaidynes.

Atnaujinta 10.41

Rusijos valdžia praneša per parą užfiksavusi 10669 naujus užsikrėtimus COVID-19, tai jau penkta diena iš eilės, kai Maskva praneša apie virš 10 tūkst. naujų užsikrėtimų kasdien.

Bendras užsikrėtimų skaičius Rusijoje viršija 187 tūkst., rašo „Dožd“.

Atnaujinta 09.36

Ukrainoje per pastarąsias 24 val. buvo patvirtinti 504 nauji užsikrėtimai COVID-19, bendras užsikrėtusiųjų skaičius viršija 14 tūkstančių. Nuo infekcijos Ukrainoje mirė 361 žmogus, praneša „Kyiv Post“.

Atnaujinta 09.34

Vokietija penktadienį pranešė apie 1 209 naujus koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejus. Bendras užsikrėtusiųjų skaičius Vokietijoje išaugo iki 167 300, rodo Roberto Kocho instituto duomenys.

Šalyje patvirtinti 147 nauji mirties nuo COVID-19 atvejai. Iš viso Vokietijoje mirė jau 7 266 žmonės.

Naujausiais duomenimis, visame pasaulyje koronavirusu užsikrėtė daugiau kaip 3,9 mln. žmonių, daugiau kaip 270 tūkst. užsikrėtusiųjų mirė.

Atnaujinta 09.25

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, ketinantis artimiausiu metu išdėstyti, kaip bus galima švelninti karantino priemones, ketvirtadienį savo ministrams sakė, kad vyriausybė laikysis „maksimalaus atsargumo“.

B. Johnsonas sekmadienį kreipsis į šalies gyventojus ir išdėstys kovo pabaigoje įvestų socialinio atstumo taisyklių švelninimo „gaires“, bet nemanoma, kad jis padarys kokių nors didelių pakeitimų.

Nors pareigūnai sako, kad naujojo koronaviruso plitimas Didžiojoje Britanijoje reikšmingai sulėtėjo, šalies oficialus COVID-19 aukų skaičius yra antras didžiausias pasaulyje. Ketvirtadienį pranešus apie 539 naujus mirties atvejus bendras aukų skaičius padidėjo iki 30 615.

Tačiau šią savaitę paskelbti platesni oficialūs duomenys rodo, kad iki balandžio pabaigos mirė daugiau kaip 32 tūkst. žmonių, įskaitant 107 sveikatos apsaugos ir 29 slaugos darbuotojus.

„Perėjome piką, tačiau tai labai trapus ir... labai pavojingas momentas, tad mums tikrai reikia tęsti atsargiai“, – per kasdienę spaudos konferenciją Dauningo gatvėje sakė užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

„Virusas dar nenugalėtas. Jis lieka mirtinas ir užkrečiamas“, – pridūrė jis.

Pasak D. Raabo, B. Johnsonas sekmadienį išdėstys „gaires kitai fazei“, tarp kurių bus „tinkamos priemonės, taikytinos tinkamais etapais“, ir „griežtos sąlygos su griežtu stebėjimu“.

Ministro pirmininko atstovas anksčiau sakė, kad jis per vyriausybės posėdį pavartojo frazę „maksimalus atsargumas“.

Žiniasklaida ketvirtadienį pranešė, kad pradėjus švelninti suvaržymus bus leista be apribojimų sportuoti ir rengti iškylas.

Tuo tarpu Anglijos bankas ketvirtadienį perspėjo, kad JK ekonomika dėl koronaviruso gali smukti 14 proc., nors kitais metais turėtų augti 15 procentų.

B. Johnsono atstovas sakė, jog „blogiausia, ką galime padaryti“, tai sušvelninti suvaržymus ir sudaryti sąlygas antrai susirgimų bangai, dėl kurios reikėtų naujų, ekonomiką dar labiau paveiksiančių priemonių.

Atnaujinta 08.56

„Pandemija toliau kelia neapykantos ir ksenofobijos, atpirkimo ožių ieškojimo ir panikos kėlimo cunamį“, – rašoma JT vadovo išplatintame pareiškime.

„Internete ir gatvėse juntamas sustiprėjęs nusistatymas užsieniečių atžvilgiu. Pasklido antisemitiškų sąmokslo teorijų, pasitaikė su COVID-19 susijusių išpuolių prieš musulmonus“, – rašo A. Guterresas.

Pasak jo, migrantai ir pabėgėliai „juodinami kaip užkrato šaltinis ir neturi galimybės gauti gydymo paslaugų“.

Tuo tarpu „pasirodė niekingų memų“, esą vyresnio amžiaus žmonės, viena iš labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių, „taip pat yra mažiausiai reikalingi“, sakė JT vadovas.

Be to, „žurnalistai, informatoriai, sveikatos priežiūros profesionalai, pagalbos darbuotojai ir žmogaus teisių gynėjai puolami už tai, kad tiesiog atlieka savo darbą“, pažymėjo jis.

Atnaujinta 08.54

Danijoje atidaromi parduotuvių centrai

Danijoje nuo gegužės 11-osios bus leista dirbti parduotuvių centrams, o dar po savaitės jau galės dirbti aukštosios mokyklos, restoranai, maldos vietos, ketvirtadienį paskelbė pareigūnai.

Premjerė Mette Frederiksen spaudos konferencijoje sakė, kad profesionalūs futbolininkai taip pat galės iškart atnaujinti treniruotes.

„Dabar galime rimtai atsidaryti pirmiausia todėl, kad vadovavomės sveikatos apsaugos pareigūnų patarimais laikytis atstumo ir dezinfekuoti rankas“, – sakė premjerė.

Suvaržymai švelninami drauge pateikiant virtinę instrukcijų, ypač pabrėžiant būtinybę laikytis 2 m atstumo tarp žmonių.

Atnaujinta 08.50

JAV per parą nuo COVID-19 mirė beveik pustrečio tūkstančio žmonių.

Jungtinėse Valstijose per praėjusią parą nuo koronaviruso infekcijos COVID-19 mirė 2 448 žmonės, rodo ketvirtadienį Johnso Hopkinso universiteto paskelbti duomenys.

Baltimorėje įsikūręs universitetas nurodė, kad bendras koronavirusinės infekcijos aukų skaičius šalyje išaugo iki 75 543.

Jungtinės Valstijos pagal mirties atvejų skaičių yra smarkiausiai pandemijos paveikta šalis.

Šalyje nustatyta iš viso 1 254 750 COVID-19 atvejų.

Atnaujinta 08.21

PSO: Afrikoje koronavirusas gali pražudyti iki 190 000 žmonių

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas penktadienį paragino dėti „visas įmanomas pastangas“, kad būtų sustabdytas koronaviruso pandemijos išprovokuotas „neapykantos ir ksenofobijos cunamis“, tačiau konkrečių šalių neįvardijo.

Jei „žlugs priemonės koronavirusui suvaldyti“, pirmaisiais pandemijos metais Afrikoje gali mirti iki 190 000 žmonių, rodo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimas. Pirmaisiais metais koronavirusu gali užsikrėsti iki 44 mln. gyventojų, ketvirtadienį Brazavilyje pranešė PSO regioninis biuras. PSO prognozės apima 47 šalis su milijardu gyventojų.

PSO spėja, kad virusas Afrikoje plis lėčiau nei kitose pasaulio dalyse. Be to, manoma, kad sunkūs ligoniai vidutiniškai bus jaunesni nei likusiame pasaulyje ir mirštamumas bus mažesnis. Tačiau virusui lėčiau plintant, pandemija truks ilgiau, įspėja ekspertai.

Agentūros AFP skaičiavimu, iki ketvirtadienio Afrikoje virusas patvirtintas 53 000 žmonių, mažiausiai 2 065 mirė. Virtinė Afrikos šalių ėmėsi priemonių pandemijai suvaldyti. Tačiau kai kurios valstybės, pavyzdžiui, Nigerija ir Pietų Afrika, vėl pradėjo priemonių švelninimą.

Atnaujinta 08.20.

Lotynų Amerikoje patvirtinta daugiau kaip 300 tūkst. koronaviruso infekcijų

Lotynų Amerikoje sparčiai auga koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičius. Naujienų agentūros AFP skaičiavimu, iki ketvirtadienio čia, žinybų duomenimis, koronavirusas patvirtintas daugiau kaip 300 000 žmonių, daugiau kaip 16 000 mirė.

Labiausiai pandemijos paveikta Brazilija, kur Covid-19 sukeliantis virusas patvirtintas 125 000 žmonų, daugiau kaip 8 500 mirė. Nepaisant to, prezidentas Jairas Bolsonaras ir toliau perdėtais ir žalingais ekonomikai vadina griežtus ribojimus.

Ypač mirtį virusas sėja Meksikoje. Čia patvirtinta tik 27 600 infekcijų, o mirčių yra 2 700. Mažą infekcijų skaičių gali lemti mažos testavimo apimtys šalyje.

Atnaujinta 06.43

Per parą Kinijoje nenustatytas nė vienas mirties nuo COVID-19 atvejis

Kinijos nacionalinė sveikatos komisija penktadienį pranešė apie tik vieną naują koronaviruso atvejį, kuriuo užsikrėsta šalies viduje, ir jokių naujų mirčių, susijusių su virusu, rašo CNN.

Komisija taip pat pranešė apie 16 naujų besimptomių atvejų.

Nuo balandžio 15 dienos Kinijoje nepranešta apie jokias mirtis nuo viruso.

Duomenys iš Pekino:

Bendras patvirtintų atvejų skaičius: 82 886

Pacientai, kurie pasveiko ir buvo išrašyti: 77 993

Mirties atvejų skaičius: 4633

Besimptomiai pacientai, vis dar stebimi medicinos darbuotojų: 854