Pasaulyje

2020.05.07 15:18

Ekspertas apie koronavirusą Baltarusijoje: medikai priešinasi bravūriškai Lukašenkos retorikai

atnaujinta 16.09
Simona Vasiliauskaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.05.07 15:18

Rusijoje jau ketvirtą dieną pranešama apie daugiau kaip 10 tūkst. naujų užsikrėtimų COVID-19 infekcija, tačiau tikrasis pandemijos mastas veikiausiai yra gerokai didesnis. Situacija Baltarusijoje taip pat neramina stebėtojus. Abi šalys neskubėjo reaguoti į pandemiją, bet šiandien Maskvos veiksmai jau kitokie, nei Minsko.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas dr. Vytis Jurkonis LRT RADIJUI sakė, kad Rusija turi resursų skelbti karantino priemones ir riboti žmonių judėjimą. O Baltarusija, dėl savo silpnos ekonomikos, to daryti negali.

„Būtent todėl mes matome tam tikrą diskursą, kuomet valstybės vadovas Aliaksandras Lukašenka iš pradžių neigė COVD-19, po to iš jo šaipėsi, o dabar lyg ir pripažįsta. Tai prašo tam tikros pagalbos iš tarptautinės bendruomenės, bet kartu kitų siūlomą pagalbą atmeta. Baltarusijoje tie signalai tikrai labai prieštaringi“, – teigia ekspertas.

ES siunčia pagalbą su koronavirusu kovojančiai Baltarusijai, bet kai padėti pasiūlė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, A. Lukašenka atsisakė.

Kokia yra tikroji užsikrėtimų padėtis Baltarusijoje – neaišku. Oficialiais Minsko duomenimis, šalyje koronavirusu yra užsikrėtę virš 20 tūkst. žmonių, per per praėjusią parą patvirtinta 913 naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų. Pats A. Lukašenka skelbia besitikintis, kad užsikrėtimų skaičius ims mažėti jau artimiausią mėnesį, rašo Baltarusijos naujienų agentūra Lenkijoje „Belsat“.

Anot V. Jurkonio, Baltarusijos medikų ir kitų specialistų retorika nėra tokia bravūriška, o nepaisant A. Lukašenkos neigimų apie mirtis nuo COVID-19, jos yra fiksuojamos net ir oficialioje Minsko statistikoje. Paramą medikams taip pat suteikia Baltarusijos verslas.

„Galima matyti tam tikrą ekspertų ar medikų bendruomenės pasipriešinimą. Dėl to, kad šiaip ar taip jie yra kovos su pandemija priešakinėse linijose, labiausiai rizikuoja“, – pasakoja V. Jurkonis.

Tačiau A. Lukašenka atsisako atšaukti šeštadienį turintį vykti „Pergalės dienos“ karinį paradą Minske, kur Rusija ir Baltarusija mini Sovietų Sąjungos ir sąjungininkų pergalę Antrajame pasauliniame kare prieš nacistinę Vokietiją.

(...) Situacija ten yra sudėtinga, bet (...) labiausiai neramina, kad visi tie vieši renginiai nėra uždrausti, nėra ribojami. Tai kelia didžiausią nerimą, nes Baltarusija dar toli gražu nėra pasiekusi susirgimų piko“, – LRT RADIJUI sakė V. Jurkonis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kaip ir jo Baltarusijos vadovas, irgi iš pradžių neigė pandemijos grėsmę. Anot V. Jurkonio, taip jis elgėsi ir bandydamas apsaugoti balandžio 22-ąją žadėtą rengti Konstitucijos pataisų referendumą, kuriame būtų anuliuotos V. Putino kadencijos. Vėliau V. Putinas renginius atšaukė, bet kovą su pandemija perdavė regionų politikams.

Ketvirtadienį Maskvos meras Sergejus Sobianinas pranešė, kad šalies sostinėje infekuotųjų skaičius gali būti triskart didesnis nei rodo oficiali statistika. Anot jo, iš tikrųjų naujuoju virusu galimai užsikrėtė 300 000 žmonių.

Oficialiais Maskvos duomenimis, Rusijoje infekuotųjų yra per 177 000. Vien per praėjusią parą nustatyta daugiau kaip 11 200 atvejų – tiek jų per vieną dieną dar nėra buvę. Mirusiųjų yra 1 625.

„Tai tapo regionų atsakomybe ir, iš principo, vaizdas labai skirtingas. Viena, ką matome Maskvoje, kita ką matome regionuose. Yra tam tikros parodomosios ligoninės, kaip „Komunarka“, kur ir aparatūra yra, ir medikai yra apsaugoti, ir priemonių yra. Ir yra regionai, kur situacija gerokai kitokia“, – pasakojo V. Jurkonis.

Žiniasklaida taip pat pranešė apie medikų patiriamą spaudimą dirbti sudėtingomis sąlygomis, o V. Jurkonis pabrėžia, kad spaudimą patiria ir apie pandemiją pranešantys Rusijos žurnalistai.

„Tiek viena, tiek kita valstybė dar neatėjo į piką ir tikrai dar jokiu būdu ne į mažėjimą. Reikia pasakyti, kad abiejose valstybėse mes matome pagal oficialius duomenis tik ledkalnio viršūnę, o apie visą mastą pandemijos ir ypač mirčių skaičių, deja, mes tikslių duomenų neturime“, – apibendrino V. Jurkonis.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.