Pasaulyje

2020.05.07 11:02

Linkevičius pripažino, kad Lietuvos ambasada paskelbė Pekino cenzūruotą ES laišką, bet jį jau pakeitė

atnaujinta 13.44
LRT.lt, Reda Gilytė, LRT TELEVIZIJA2020.05.07 11:02

Europos Sąjungos (ES) pastangos bendradarbiauti su Kiniją patyrė dar vieną smūgį, kai atviras Bendrijos diplomatų laiškas su ES tarnybos sutikimu buvo redaguotas atsižvelgiant į Kinijos cenzūros reikalavimus, skelbia „Politico“.

Trečiadienį Kinijos komunistų partijos oficiozinis leidinys anglų kalba „China Daily“ paskelbė ES valstybių ambasadorių atvirą laišką, kuriame kviečiama labiau bendradarbiauti su Pekinu.

Laiške nebeliko nuorodų į tai, kad koronavirusas prasidėjo Kinijoje ir iš čia paplito po visą pasaulį. ES išorės veiksmų tarnybos (EEAS) atstovas pranešė, kad Briuselis apgailestauja, jog „China Daily“ nepaviešino pilno laiško“, bet laišką leidinys galėjo paskelbti tik su Kinijos Užsienio reikalų ministerijos (URM) sutikimu.

Tačiau reikšdamos nepasitenkinimą, Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos ambasados Pekine paskelbė pilną laišką, su nuorodomis į koronaviruso pradžią Kinijoje.

Lietuvos ambasada savo tinklalapyje iš pradžių buvo paskelbusi cenzūruotą laiško versiją, o ketvirtadienio rytą tinklalapyje jau paskelbtas originalus laiško tekstas. Tai LRT TELEVIZIJAI patvirtino užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, nors jis šio laiško nesureikšmino ir pavadino „viena iš žinių“.

„Buvo painiavos su įdėjimu į tinklalapį, iš pradžių buvo kupiūruotas variantas, tada pasitaisyta, kai buvo apsižiūrėta“, – sakė L. Linkevičius.

Ketvirtadienį originalus laiško tekstas buvo paskelbtas ir EEAS bei kitų ES valstybių ambasadų Pekine tinklalapiuose.

Cenzūros išimtame sakinyje rašoma: „(...) koronaviruso protrūkis Kinijoje, ir jo tolesnis išplitimas po visą pasaulį pastaruosius tris mėnesius“. O EEAS Azijos ir Ramiojo vandenyno skyriaus direktorius Gunnaras Wiegandas tviteryje pasidalino redaguota laiško versija.

EEAS pripažino, kad leido išimti sakinį „itin nenoriai“ ir nusileido tik dėl to, kad manė, jog svarbu pabrėžti ES–Kinijos bendradarbiavimą „klimato kaitos, tvarumo, žmogaus teisių, daugiašališkumo ir globalaus atsako į koronavirusą“ klausimais, rašo „Politico“.

Tačiau laiške, net ir kalbant apie žmogaus teises, neminimos Kinijos priverstinio kalinimo stovyklos Sindziange, prodemokratinių protestų Honkonge malšinimas ir įvairių informatorių dingimai.

EEAS atstovas pabrėžė, kad „ES toliau propaguoja spaudos laisvę ir kitas žmogaus teises bei laisves“. Anot „Politico“, atrodo, kad laišku bandoma užpildyti kovos su pandemija lyderystės vakuumą, kurį paliko JAV.

Anot L. Linkevičiaus, Kinijos cenzūra pirmiausiai rodo Kinijos nepagarbą ir nepasitikėjimą šalies piliečiais: „Neigiamai vertinu, taip neturėtų būti. Jei tai įprasta praktika Kinijoje, mums tai neturėtų būti įprasta praktika“.

Laiške ES ir Kinija yra kviečiamos kartu kovoti su globalia koronaviruso pandemija ir skatinti ekonomikos atsigavimą.

Gegužės pabaigoje buvo kilęs kitas skandalas, kai Vakarų žiniasklaida pranešė, kad ta pati EEAS sušvelnino analitinę ataskaitą apie Kinijos ir Rusijos dezinformacinę veiklą, susijusią su COVID-19, nes patyrė diplomatinį spaudimą iš Pekino.

Tada ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrelis sakė, kad Kinija iš tiesų spaudė ES pakeisti ataskaitos formuluotes, tačiau jis tai vadino normalia praktika ir sakė, kad vidinis Bendrijos dokumentas skyrėsi nuo paviešinto internete dėl įprastos darbo praktikos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.