Pasaulyje

2020.05.07 10:37

Nutekintas dokumentas rodo, kad ES susitarė dėl Rytų partnerystės šalių ateities

Po dvi savaites trukusių ES diplomatų derybų 27 bloko narės pasiekė susitarimą dėl Rytų kaimynių narystės „siekių“ ir ekonominės „integracijos“.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Tekstas, dėl kurio gegužės 5 d. susitarė visų 27 ES valstybių narių atstovai ir su kuriuo RFE / RL pavyko susipažinti, yra atsakymas į kovo mėnesį pateiktą Europos Komisijos komunikatą dėl Rytų partnerystės. Manoma, kad dokumentas bus viešai paskelbtas per keletą ateinančių dienų.

Rytų partnerystės programa buvo inicijuota 2009 m. kaip galimybė priartinti Armėniją, Azerbaidžaną, Baltarusiją, Sakartvelą, Moldovą ir Ukrainą prie bloko, konkrečiai nepasiūlant galimos narystės.

Nuo to laiko Sakartvelas, Moldova ir Ukraina pasirašė Asociacijos sutartį, apimančią ir laisvos prekybos susitarimus, tačiau kai kurios valstybės narės nenoriai leidžiasi į atviras diskusijas apie galimą šių šalių narystę.

Europos Taryba „primena 2017 m. Rytų partnerystės viršūnių susitikimo deklaraciją, kuria pripažįstami šių Rytų partnerių europiniai siekiai ir Europos krypties pasirinkimas,“ – rašoma galutiniame dokumente, dėl kurio sutarė ES narių atstovai.

Jame taip pat teigiama, kad Rytų partnerių „nuolatinis lygiavimasis į ES vidaus rinką ir laipsniška ekonominė integracija“ šiuo metu yra „ypatingos svarbos“ klausimas.

Šių dviejų sakinių stilius labai primena ankstesnių ES dokumentų stilių.

Keli pareigūnai anksčiau yra RFE / RL sakę, kad kelių pietinių ES valstybių narių palaikoma Prancūzija reikalavo, jog šios dvi frazės būtų rašomos skliaustuose, kas reiškia, kad dėl jų formuluotės nebuvo vieningai sutarta.

Kitos dokumento dalys buvo šiek tiek sušvelnintos.

Pavyzdžiui, frazėje, teigiančioje, kad Taryba „patvirtina bendrą įsipareigojimą kurti bendrą demokratijos, klestėjimo ir stabilumo zoną“, praleistas žodis „saugumo“.