Pasaulyje

2015.10.25 23:18

Lenkijoje vyksta parlamento rinkimai

ELTA2015.10.25 23:18

Lenkijoje sekmadienį vyksta naujo parlamento rinkimai. Balsavimo teisę juose turi daugiau kaip 30 mln. žmonių.

Apklausos rodo, kad daugiausiai balsų naujajame Seime turės dešinioji Teisės ir teisingumo partija (PiS). Ji į premjero postą yra numačiusi Beatą Szydlo. Tačiau, ar euroskeptiškai buvusio ministro pirmininko Jaroslawo Kacynskio partijai užteks balsų vienai sudaryti vyriausybę, neaišku. Kad turėtų absoliučią daugumą, partija turi iškovoti 231 mandatą iš 460.

Tačiau, jei ir nelaimės absoliučios balsų daugumos, PiS neturėtų būti sunku rasti sąjungininkų vyriausybei formuoti. Konservatorių grįžimas į valdžią Lenkijoje gali turėti padarinių ir Europos Sąjungos (ES) politikai.

Penktadienį paskelbti apklausų rezultatai rodo, kad PiS gali tikėtis nuo 32 iki 40 proc. balsų. Dabartinės premjerės Ewos Kopacz liberaliai Piliečių platformai (PO) prognozuojama tik 24–28 proc. balsų.

Realiausia PiS partnere laikoma buvusio rokerio Pawelo Kukizo partija „Kukiz`15“. Partijos lyderis gegužę vykusiuose prezidento rinkimuose netikėtai surinko 20 proc. balsų. Tada favoritu laikytą prezidentą Bronislawą Komorowskį įveikė praktiškai nežinomas PiS kandidatas Andrzejus Duda. Prie PiS galėtų prisijungti ir Valstiečių partija PSL, dabar sudaranti koaliciją su PO.

Rinkimų kovoje PiS kandidatė į premjero postą B. Szydlo žadėjo mažinti mokesčius ir didinti socialines išmokas. Partijos lyderis J. Kacynskis tuo metu griežtais žodžiais įspėjo dėl pabėgėlių pavojaus. Abu jie nepavargo kartoti, kad, jei valdžioje liks liberalai, šaliai gresia „chaosas“.

Nors Lenkijos ekonomika solidžiai auga, o nedarbas yra santykinai mažas, vyriausybei nepavyko to išnaudoti per rinkimų kampaniją. Ekspertai mano, kad PO susilpnėjo, kai premjeras Donaldas Tuskas buvo paskirtas Europos Vadovų Tarybos pirmininku. Be to, partijai žalos padarė praėjusių metų pasiklausymo skandalas.

Pirmųjų rinkimų prognozių tikimasi 21.00 val. uždarius rinkimų punktus. Pirmieji oficialūs rezultatai turėtų būti paskelbti pirmadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt