Pasaulyje

2020.05.07 09:01

Po dujų nuotėkio chemijos gamykloje Indijoje auga žuvusiųjų skaičius, šimtai atsidūrė ligoninėje

atnaujinta 17.26
BNS, LRT.lt, ELTA2020.05.07 09:01

Indijoje žuvo 11 žmonių, dar šimtai buvo nuvežti į ligonines po to, kai Andra Pradešo valstijoje esančioje gamykloje ketvirtadienį paryčiais įvyko dujų nuotėkis. Nutekėjus dujoms, gatvėse sukniubo daug sąmonę praradusių žmonių.

Dujos prieš aušrą nutekėjo iš dviejų 5 tūkst. t talpyklų „LG Polymers India“ komplekse. Gamykla buvo sustabdyta, o jos rezervuarai buvo palikti be priežiūros dėl Indijoje kovo pabaigoje įvesto karantino koronaviruso plitimui stabdyti.

„LG Polymers India“ patronuoja Pietų Korėjoje įsikūrusi chemijos kompanija „LG Chem“.

Indijos televizijos parodė žmones, tarp jų moteris ir vaikus, gulinčius Višakhapatnamo – pramoninio Andhra Pradešo valstijos uostamiesčio – gatvėse.

Rajono ligoninių koordinatorius B. K. Naikas sakė, kad patvirtinta septynių žmonių žūtis ir kad iš pradžių į skirtingas ligonines buvo nusiųsta mažiausiai tūkstantis nukentėjusiųjų.

„Tai katastrofa“, – naujienų agentūrai AFP sakė B. K. Naikas.

Vis dėlto dieną šimtai žmonių iš ligoninių buvo išleisti ir po pietų B. K. Naikas sakė, kad ligoninėse dar gydoma maždaug 600 pacientų, bet nė vieno iš jų būklė nėra kritinė.

Naujienų agentūros AFP nuotraukose, ketvirtadienį ryte padarytose Karaliaus Jurgio ligoninėje Višakhapatname, matyti po du ar tris pacientus kiekvienoje lovoje. Tarp pacientų buvo daug vaikų ir daug žmonių be sąmonės. Kai kurie pacientai buvo pusnuogiai.

Maldos

„Meldžiuosi už visų saugumą ir gerovę Višakhapatname“, – tviteryje parašė Indijos premjeras Narendra Modi.

Gamykla, kurioje įvyko nuotėkis, yra Višakhapatnamo pakraštyje. Mieste ir aplink jį gyvena maždaug 5 mln. žmonių.

„LG Chem“ ketvirtadienį priešpiet Pietų Korėjoje paskelbė pareiškimą, kuriame sako, kad dujos jau nebepatenka į aplinką.

„Situacija jau valdoma, aiškinamės visus būdus, kaip suteikti greitą gydymą tiems, kas nukentėjo įkvėpę nutekėjusių dujų“, – sakoma pareiškime.

Gamyklos darbas buvo sustabdytas dėl karantino, sakė Višakhapatnamo policijos komisaro pavaduotoja Swaroop Rani.

"[Dujos] ten buvo paliktos įvedus karantiną. Tai nulėmė cheminę reakciją, talpyklose ėmė kilti temperatūra ir dėl to nutekėjo dujos“, – AFP sakė S. Rani.

„Skambučio iš vietos kaimų gyventojų sulaukėme šiandien maždaug 3 val. 30 min. ryto. Jie sakė, kad ore yra kažkokių dujų“, – sakė ji.

„Iškart ten nuvykome. Ore buvo galima jausti dujas, nė vienas iš mūsų negalėjome išbūti ten ilgiau nei kelias minutes. Pasirengę gelbėtojai pradėjo dirbti maždaug nuo 4 valandos“, – nurodė pareigūnė.

„LG Chem“ patvirtino, kad polistirolo produktus gaminanti gamykla nedirbo dėl karantino, bet sakė, kad joje buvo prižiūrinčių darbuotojų.

„Tiesa, kad gamykla nedirbo, nes dėl karantino buvo uždaryta, bet viduje buvo priežiūros darbuotojų, – Seule AFP sakė kompanijos atstovas. – Vienas naktinės pamainos darbuotojas aptiko nuotėkį ir apie jį pranešė.“

Bėrimai, akių perštėjimas

Kaip pranešė laikraštis „The Times of India“, mirusiųjų tikriausiai yra mažiausiai 10, įskaitant aštuonerių mergaitę, o apsinuodijo 5 tūkst. žmonių.

Incidentas sukėlė vietos gyventojų paniką 3 km spinduliu aplink gamyklą, daug žmonių be sąmonės gulėjo keliuose, rašė laikraštis. Kitiems žmonėms buvo sunku kvėpuoti, jie skundėsi kūno bėrimu ir akių perštėjimu.

Vyriausybės pareigūnas R. Brahma, dalyvaujantis pagalbos ir gelbėjimo operacijoje, sakė, kad paveiktame rajone purškiamas vanduo dujų poveikiui neutralizuoti.

Pareigūnai patarė žmonėms vilkėti drėgnus drabužius ir nešioti kaukes, nevalgyti maisto, kuris buvo neuždengtas.

Tviteryje pareigūnai taip pat patarė valgyti bananų ir gerti pieno, kad būtų „neutralizuotas dujų poveikis“.

Incidentas Višakhapatname priminė 1984 metų gruodį Indijoje įvykusią vieną didžiausių pramoninių nelaimių per visą istoriją, kai nutekėjo dujos iš pesticidų gamyklos centriniame Bhopalo mieste.

Maždaug 3,5 tūkst. žmonių, daugiausia lūšnose aplink „Union Carbide“ gamyklą, mirė per kelias dienas po nuotėkio, o dar tūkstančiai – per kelerius metus. Šios nelaimės padarinius žmonės jaučia iki šiol.

Vyriausybės duomenys rodo, kad mažiausiai 100 tūkst. žmonių, gyvenančių prie šios „Union Carbide“ gamyklos, serga lėtinėmis ligomis. Jie turi kvėpavimo takų ir inkstų problemų, hormoninių ir psichikos sutrikimų, serga vėžiu.

Naujas kartas susargdino užterštas gruntinis vanduo ir motinų pienas. Iki šiol vaikai tame rajone dėl jų motinas apnuodijusių metilo izocianato dujų gimsta su tokiais apsigimimais kaip suaugę pirštai, silpna imunine sistema, pasižymi žemu ūgiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt