Pasaulyje

2020.05.07 08:34

Jungtinės Tautos patvirtino, kad Libijoje kovoja Rusijos „Wagner“ samdiniai

BNS 2020.05.07 08:34

Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner Group“, laikomos artima prezidentui Vladimirui Putinui, samdiniai kovoja Libijoje, trečiadienį nurodė Jungtinių Tautų diplomatai, remdamiesi ekspertų ataskaita apie šaliai taikomo ginkluotės embargo būklę.

JT pirmąkart patvirtino pareiškimus, pirmiausiai paskelbtus JAV žiniasklaidos, kad „Wagner“ remia Libijos maršalą Khalifą Haftarą, kovojantį su tarptautinės bendrijos pripažįstama Tripolio vyriausybe. Maskva savo ruožtu neigia atsakomybę už šios organizacijos veiklą.

Manoma, kad tūkstančiai „Wagner“ kontraktininkų dalyvauja įvairiuose konfliktuose užsienyje, įskaitant Siriją, Ukrainą ir Centrinės Afrikos Respubliką.

Vienas JAV Valstybės departamento aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad ši grupė Libijoje yra „Kremliaus politikos įrankis“.

„Komisija nustatė ČVK [privačios karinės kompanijos] „Wagner“ karinių veikėjų buvimą Libijoje nuo 2018 metų spalio“, – sakoma JT ataskaitoje, kurią naujienų agentūrai AFP citavo keli diplomatai, pageidavę, kad jų vardai nebūtų skelbiami, nes naujasis dokumentas dar nėra paviešintas.

„Wagner“ teikė techninę pagalbą remontuojant karines mašinas, dalyvavo kovinėse operacijose ir užsiėmė įtakos operacijomis“, – sakoma JT dokumente.

Be kita ko, samdiniai taip pat dalyvavo vykdant „labiau specializuotas karines užduotis, pavyzdžiui, veikdami kaip artilerijos priešakiniai stebėtojai ir priešakinės linijos oro dispečeriai, elektroninio trikdymo priemonių ekspertai, taip pat veikdami kaip snaiperių grupės“, nurodė ataskaitos autoriai.

„Jų dislokavimas tapo veiksmingu galios daugikliu“ Kh. Haftaro pajėgoms, pridūrė ekspertai.

Ataskaitos autoriai rašo negalintys nepriklausomai patvirtinti, kiek iš viso „Wagner“ samdinių veikia Libijoje, bet apytikriai skaičiavimai rodo, kad jų ten yra 800–1 200.

Vis dėlto ataskaitoje, balandžio 24-ąją pateiktoje JT Saugumo Tarybai, sakoma, kad „Wagner“ ir Kh. Haftaro pajėgų vadovybės santykiai yra įtempti.

Šis dokumentas yra gruodį pateiktos ekspertų grupės kasmetinės ataskaitos atnaujinta versija. Ankstesnėje ataskaitoje nurodoma, kad Libijos konflikte dalyvauja ginkluotų grupių ir Čado ir Sudano, bet „Wagner“ nebuvo paminėta.

Naujoje versijoje taip pat patvirtinama, kad Libijoje veikia kita privati Rusijos karinė grupė – „Rossijskie Sistemy Bezopasnosti“ (RSB). Anot ekspertų, ji „užsiima karinių orlaivių technine priežiūra ir remontu“.

Ataskaitoje sakoma, kad stebėtojai tebesiaiškina pranešimus, jog Libijoje veikia kitos dvi privačios organizacijos – „Moran Security Group“ ir „Schit Security Group“.

Kh. Haftarui ištikimos pajėgos nuo praeitų metų balandžio siekia užimti sostinę Tripolį, kontroliuojamą Nacionalinės santarvės vyriausybės (NSV).

Užsienio karinis įsitraukimas dar labiau aštrina šį konfliktą. Jungtiniai Arabų Emyratai ir Rusija Libijoje remia Kh. Haftarą, o Turkija – NSV.

Sausį tarpininkaujant Turkijai ir Rusijai paskelbtos paliaubos buvo ne kartą pažeidinėjamos.

Apie „Wagner“ dalyvavimą šiame konflikte praeitais metais pirmiausiai paskelbė JAV dienraščiai „The New York Times“ ir „The Washington Post“. „The New York Times“ vertinimais, Libijoje veikia apie 200 šios grupės samdinių, o „The Washington Post“ rašė, kad jų gali būti net keli tūkstančiai.

JT ataskaitoje neteikiama rekomendacija paskelbti sankcijų konflikte dalyvaujančioms privačioms grupėms, taip pat nesiūloma imtis jokių veiksmų prieš jų dalyvavimą.

Antradienį Saugumo Tarybai pateiktoje JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso ataskaitoje, su kuria susipažino AFP, irgi minimos užsieniečių samdinių grupės, bet jos konkrečiai neįvardijamos, taip pat nesiūloma imtis prieš jas kokių nors veiksmų.