Pasaulyje

2020.05.07 08:01

Izraelio parlamentas patvirtino Netanyahu ir Gantzo vyriausybę

atnaujinta 12.53
BNS 2020.05.07 08:01

Izraelio įstatymų leidėjai ketvirtadienį patvirtino sprendimą suformuoti vienybės vienybės vyriausybę, priimtą premjero Benjamino Netanyahu ir jo politinio varžovo Benny Gantzo, atveriančio kelią iš ilgiau kaip metus trukusios aklavietės.

Knesetas koalicijos sutartį patvirtino 71 balsu prieš 37, sakoma pranešime.

Planuojama, kad remiantis abiejų lyderių valdžios pasidalijimo susitarimu suformuota Vyriausybė bus prisaikdinta ateinančią savaitę.

Teismas leido formuoti

Izraelio Aukščiausiasis Teismas trečiadienį pritarė premjero Benjamino Netanyahu ir buvusio jo politinio priešininko Benny Gantzo koaliciniam susitarimui, atverdamas kelią ateinančią savaitę prisaikdinti vienybės Vyriausybę.

Šalies aukščiausios instancijos teismas šią savaitę per posėdį išnagrinėjo aštuonias atskiras peticijas, kurias pateikė susitarimo oponentai.

Visgi Teismas nusprendė, kad „nėra teisinių priežasčių neleisti suformuoti vyriausybės“, vadovaujamos B. Netanyahu.

Teismui paskelbus sprendimą, B. Netanyahu dešiniojo sparno partija „Likud“ ir B. Gantzo vadovaujamas aljansas „Mėlyna ir balta“ išplatino bendrą pareiškimą, kuriame nurodė, kad naujoji vyriausybė bus prisaikdinta gegužės 13 dieną.

Izraelis be stabilios vyriausybės gyvena nuo 2018 metų gruodžio, kai žlugo vėliausia B. Netanyahu koalicija.

Šalyje per trumpesnį nei vienerių metų laikotarpį įvyko treji aiškaus nugalėtojo neiškėlę rinkimai, o B. Netanyahu ir buvusiam kariuomenės vadui B. Gantzui nepavyko suformuoti koalicijos.

Praėjusį mėnesį buvę politiniai priešininkai sutarė suvienyti jėgas ir sudarė susitarimą, pagal kurį B. Netanyahu pusantrų metų vadovaus vyriausybei, o tada jį premjero poste pakeis B. Gantzas.

Susitarimo oponentai tvirtino, kad B. Netanyahu negali vadovauti vyriausybei, nes jam yra oficialiai pareikšti kaltinimai.

Premjeras trijose atskirose bylose kaltinamas korupcija, pradedant tūkstančių dolerių vertės dovanų priėmimu ir baigiant siūlymais keisti galiojančius įstatymus mainais į palankų nušvietimą žiniasklaidoje.

B. Netanyahu visus kaltinimus kategoriškai neigia. Jo teismas turi prasidėti gegužės 24 dieną.

Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad pritardamas koaliciniam susitarimui „jis nesiekia sumenkinti B. Netanyahu pareikštų kaltinimų sunkumo“, tačiau mano, kad dėl jų turi spręsti teismas ir tai neturėtų užkirsti kelio paskirti naują vyriausybę.