Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.06 23:44

Lenkija atideda gegužės 10 dieną turėjusius vykti prezidento rinkimus

atnaujinta 09.37
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2020.05.06 23:44

Lenkijos valdančiosios partijos atstovai praneša, kad pasiekė susitarimą atidėti gegužės 10 dieną turėjusius vykti prezidento rinkimus, skelbia naujienų agentūra AFP.

„Reuters“ skelbia, kad nauja rinkimų data dar neišrinkta, ji bus paskelbta artimiausiu metu. Tai sakoma išplatintame partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) ir jos koalicijos partnerės pranešime.

PiS lyderis Jaroslawas Kaczynskis parijos „Twitter“ paskyroje sako, kad artimiausiu metu parlamento pirmininkas turėtų paskelbti naują rinkimų datą.

Apklausos rodo, kad perrinkimo siekiantis dabartinis šalies vadovas Andrzejus Duda galėjo būti išrinktas dar per pirmąjį turą.

LRT.lt primena, kad buvo svarstomas variantas rinkimus rengti paštu, tam prieštaravo opozicijos atstovai, dalis visuomenės ir medikai. Kritikai teigė, kad dėl koronaviruso grėsmės neįmanoma užtikrinti, kad rinkimai vyks saugiai.

Nauja rinkimų data kol kas neaiški.

Gegužės 10-osios data buvo paskirta prieš daug mėnesių, bet koronaviruso pandemija ir vyriausybės įvestas karantinas sutrikdė pasirengimą sekmadienio balsavimui. Įnirtingi valdančiosios partijos ir jos politinių oponentų ginčai sutrukdė rasti alternatyvą.

Opozicija ir netgi kai kurie PiS nariai spaudė atidėti balsavimą. Šią savaitę taip pat tapo akivaizdu, kad surengti rinkimus balsuojant paštu būtų neįmanoma dėl techninių ir teisinių priežasčių.

Rinkimams ateinantį sekmadienį priešinosi kai kurie PiS įstatymų leidėjai, todėl buvo iškilęs pavojus, jog vyriausybė neužsitikrins pakankamai balsų, kad paskutinę minutę būtų priimtas įstatymas dėl balsavimo paštu.

Ši nesėkmė taip pat būtų sukėlusi grėsmę PiS turimai nedidelei daugumai Seime.

J. Kaczynskio ir J. Gowino nesutarimai taip pat galėjo virsti didesne politine krize. Jų bendras pareiškimas rodytų, kad krizės išvengta.

Pagal jų planą, po sekmadienio Aukščiausiasis Teismas paskelbs rinkimus negaliojančiais dėl to, kad jie neįvyko, o tada parlamento pirmininkė Elzbieta Witek paskelbs naują rinkimų datą.

Pagal konstitucijoje numatytus terminus, paskutinė įmanoma data prezidento rinkimams 2020 metais būtų gegužės 23-ioji. Bet politikai sakė, kad pataisys įstatymą dėl 2020 metų rinkimų, o tai galėtų reikšti vėlesnę datą. Balsavimas turėtų vykti paštu.

Apklausos rodo, kad PiS remiamas dabartinis prezidentas Andrzejus Duda gali laimėti rinkimus per pirmąjį ratą, surinkęs daugiau kaip 50 proc. balsų.

Opozicija, argumentuodama, kad laisvo, sąžiningo ir saugaus balsavimo neįmanoma surengti dėl tebetaikomų karantino priemonių, reikalavo, kad rinkimai būtų atidėti.

Kritikai taip pat atkreipė dėmesį, kad dėl COVID-19 pandemijos nebuvo įmanoma surengti demokratiškų debatų ir rinkimų kampanijos.

Dėl suvaržymų opozicijos kandidatai negalėjo susitikinėti su rinkėjais, bet prezidentas A. Duda eidamas oficialias pareigas turėjo galimybę agituoti.

PiS rinkimus paštu pasiūlė prieš kelias savaites, nurodydama, kad pandemijos metu tai būtų saugus pasirinkimas. Tačiau balsavimo metodų pakeitimui turi pritarti parlamentas.

Įstatymo projektas balandį buvo priimtas žemuosiuose parlamento rūmuose, bet Senatui prireikė viso mėnesio jam apsvarstyti, o antradienį senatoriai jį atmetė. Įstatymo projektas buvo grąžintas žemiesiems rūmams, bet iki sekmadienio nebeužteko laiko balsalapiams parengti ir rinkėjams į pašto dėžutes išsiuntinėti.

Lenkijos rinkimų komisijos pirmininkas Sylwester`as Marciniakas antradienį sakė, kad tai buvo „neįmanoma dėl teisinių ir organizacinių priežasčių“.

Taip pat buvo nerimaujama, kad siekiant balsavimo gegužės 10-ąją rinkimų komisija nustumiama į šoną.

J. Gowinas ir J. Kaczynskis pareiškime nurodo sutarę, kad būsimą balsavimą organizuos rinkimų komisija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi