Pasaulyje

2020.05.06 17:32

JAV ekspertė perspėja – Rusija gali bandyti pakirsti pasitikėjimą vakcina, kai ši taps prieinama

Julija Šakytė, LRT.lt 2020.05.06 17:32

Pandemijos akivaizdoje pasauliui tenka kovoti ne tik su viruso grėsme, bet ir Rusijos bei Kinijos skleidžiama dezinformacija bei propaganda, siekiant išnaudoti sudėtingą situaciją savo politiniams tikslams. JAV ekspertės teigimu, Kremlius gali nusitaikyti ir į visuomenės pasitikėjimą vakcina, kai ji bus sukurta.

„Yra didelė tikimybė, kad Rusijos dezinformacijos mašina ims griauti pasitikėjimą vakcina nuo COVID-19, kai ji taps prieinama. (...) Yra daugybė pavyzdžių, kai Rusija skleidė dezinformaciją apie ankstesnes sveikatos problemas. Taigi tai yra žinoma taktika“, – trečiadienį telekonferencijoje sakė „Global Engagement Center“ koordinatorė, JAV specialioji pasiuntinė Lea Gabrielle.

L. Gabrielle atkreipia dėmesį, kad dabartinės pasaulinės sveikatos krizės akivaizdoje grėsmę kelia dezinformacijos ir propagandos kampanija, vykdoma „piktybinių veikėjų“. Anot jos, skleidžiama melaginga informacija naudojama kaip įrankis savo tikslams pasiekti.

JAV ekspertės teigimu, tiek vyriausybės, tiek visuomenė iš tikrųjų turi būti susipažinę su tiesioginėmis grėsmėmis. Pirmiausia, ji išskyrė Rusiją, kurios dezinformacijos tinklas jau sukelia painiavą demokratinėms visuomenėms.

„Remiantis tuo, ką žinome iš istorijos, yra didelė tikimybė, kad Kremlius ir toliau vykdys dezinformacijos kampaniją. Pavyzdžiui, Rusijos Federacija ir anksčiau skleidė dezinformaciją sveikatos klausimais. Galime pažvelgti į Ebolos ar Zikos atvejus, kai Rusijos dezinformacijos ekosistema, kurią Kremlius padėjo sukurti, nuosekliai skleidė baimę ir sumišimą arba nepakankamai nušvietė problemą tiek kuriant, tiek plečiant pavojingus naratyvus. Visa tai dokumentavo JAV Vyriausybė ir jos partneriai“, – pasakoja ekspertė.

Jos teigimu, JAV Valstybės departamentas nuo pat pirmųjų COVID-19 protrūkio dienų dirbo siekiant atskleisti Rusijos taktikas ir kitus veikėjus, skleidžiančius dezinformaciją. Vis dėlto, L. Gabrielle pažymi, kad vis dar sunku numatyti taktikų naudojimą, nes „tai prieštarauja mūsų vertybėms“.

Ji taip pat išskyrė, kad stebima ir Kinijos dezinformacija apie COVID-19 sklaidą. L. Gabrielle teigia, kad Pekinas stengiasi išsisukti nuo galimos kaltės dėl koronaviruso pandemijos paplitimo pasaulyje bei sukurti idėją, kad galbūt išvis neįmanoma išsiaiškinti tiesą. „Kinija taip pat bando paskleisti pasakojimą, kad yra pranašesnė už Vakarus, kovojant su virusu“, – sako ji.

Jungtinių Valstijų diplomatas ir valstybės sekretoriaus padėjėjas Philipas T. Reekeris atkreipė dėmesį, kad nepaisant pandemijos, toliau vystomi transatlantiniai santykiai, pavyzdžiui, Šiaurės Makedonijos prisijungimo prie NATO klausimas. Jis taip pat priminė, kad po daugiau nei dešimtmečio JAV paskirtas ambasadorius Baltarusijoje, taip pat neužmirštami Europos Sąjungos plėtros klausimai.