Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.09 11:45

Nelegalai iš Šiaurės Korėjos slapstosi Kinijoje: sučiupus, namuose laukia mirties bausmė

LRT.lt 2020.05.09 11:45

Su korėjiečių bendruomene dirbančių misionierių teigimu, Kinijoje besislepiantys nelegalūs migrantai iš Šiaurės Korėjos baiminasi neišvengiamų žiaurių represijų, jei būtų grąžinti į tėvynę, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Nepaisant pastaraisiais metais vis griežtėjančios sienos kontrolės, nenustatytam Šiaurės Korėjos piliečių skaičiui vis dar pavyksta apsigyventi, mokytis ir dirbti Kinijos pusėje, daugiausia Liaoningo provincijoje.

Anot paramos paslaugas migrantams teikiančių pastorių ir misionierių, gyvendami Kinijoje, jie labai rizikuoja, nes repatriacija ir pakliuvimas į kitoje tilto pusėje esančių pareigūnų rankas reikštų neišvengiamus kankinimus ir mirtį.

Valdžios institucijos abiejose pusėse pastaraisiais metais sustiprino fizines užkardas ir elektroninį pasienio zonos stebėjimą, o valdančioji Kinijos komunistų partija taip pat kliaujasi ir raudonus raiščius ant rankovių ryšinčių šalies piliečių būriu, registruojančiu nelegalius migrantus ir apie juos pranešančiu atitinkamoms tarnyboms.

Paulo Zhango vardu prisistatęs misionierius teigia, kad repatrijuoti migrantai yra laikomi nelojaliais Šiaurės Korėjos režimui.

„Kiekvienas, paslapčia palikęs šalį, yra laikomas išdaviku,“ – RFA sakė P. Zhangas.

Anot jo, taip pat pasakojama ir apie žiaurų elgesį, kurio liudytojais tapę Kinijos pasieniečiai, kaip teigiama, protestuodami net meta tarnybą.

Pabėgti kur kas sunkiau

P. Zhango teigimu, nelegaliems migrantams iš Šiaurės Korėjos pasislėpti Kinijoje taip pat tapo kur kas sudėtingiau.

„Pasienio kaimeliuose visur pilna raudonus raiščius ryšinčių žmonių, – aiškina jis. – Nebėra kur slėptis, nes visuose Kinijos kaimuose pilna raudonraiščių ir stebėjimo kamerų, todėl atitinkamos tarnybos žino, kada į miestelį atvyksta migrantai. Visi per pastaruosius metus į Kiniją atvykę migrantai perduodami šalies valdžiai.“

Su bažnyčia pasienio Dandongo mieste siejamas krikščionis Li teigia, kad P. Zhango pasakojimas atitinka jo girdėtas pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos istorijas, rašo RFA.

„Mano draugai teigia, kad visi sugauti [šiaurės korėjiečiai] grąžinami į tėvynę, – pasakoja Li. – Jie būna pasmerkti dar net neperėję sienos. Pakliuvimas valdžiai į rankas jiems reiškia mirties nuosprendį... tokia šiuo metu situacija.“

P. Zhango teigimu, Dandongo bažnyčioje glaudžiasi keletas pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos vaikų, kurių abu tėvai buvo sugauti.

„Kai lankiausi Dandongo bažnyčioje, mačiau [migrantų] paliktus vaikus, –pasakoja jis. – Kai kurie jų savo akimis matė, kaip sieną pereiti mėginę jų tėvai buvo negyvai uždaužyti. Jiems pavyko pabėgti kartu su motinomis, tačiau jų motinas sugavo Kinijos policija ir grąžino atgal, o juos priglaudė bažnyčia.“

Baimingas paklusnumas

2020 m. sausį paskelbtoje ataskaitoje Niujorke įsikūrusi žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ rašo: „Siekiant išlaikyti baimingą gyventojų paklusnumą, Šiaurės Korėjoje naudojamos įkalinimo stovyklos ir priverstinis darbas, grasinama egzekucijomis ir žiauriomis bausmėmis, gyventojams draudžiama išvykti už šalies teritorijos ir palaikyti ryšį su išoriniu pasauliu.“

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad Šiaurės Korėjos vyriausybė bando užkardyti piliečių išvykimą iš šalies, pasienio zonose slopindama Kinijos mobiliojo ryšio operatorių signalus, sulaikydama asmenis, palaikančius ryšius su užsienio piliečiais arba bandančius išvykti iš šalies, ir viešindama sulaikytiesiems taikomas bausmes, rašo RFA.

Teigiama, kad Kinija jėga grąžina jos sieną kirtusius asmenis, kurie tėvynėje yra tardomi, kankinami ir įkalinami prievartinio darbo stovyklose.

Anot P. Zhango, Kinijoje veikia slaptas Šiaurės Korėjos pabėgėliams padedančių misionierių tinklas, tačiau visi jo nariai yra prisiekę tylėti, kad nepakenktų savo globotiniams, rašo RFA.

„Tai reiškia, kad jei nepriklausote šiam tinklui, negalite žinoti, kas iš tiesų vyksta, – aiškina jis. – Mes apie tam tikrus dalykus sužinome tik po to, kai tai įvyksta, tačiau negalime iš anksto žinoti, kas įvyks.“

Daugelis prieglobsčio Kinijoje prašantiems Šiaurės Korėjos piliečiams padedančių organizacijų yra Pietų Korėjoje ar Jungtinėse Valstijose įkurtos ir šių šalių finansuojamos bažnyčios. Pabėgėliai, kuriems pavyksta prasprūsti per sieną, dažniausiai išsiunčiami į Pietų Korėją.

„Yra įkliuvusių ir Pietų Korėjos piliečių, – pasakoja P. Zhangas. – Tokiu atveju jie teisiami Kinijoje arba perduodami Šiaurės Korėjai. Jei sugaunamas amerikietis, jis teisiamas Kinijoje.“

„Visi Šiaurės Korėjai perduoti asmenys sulaukia griežtesnių bausmių, – aiškina jis. – Kartais jie panaudojami politiniams susitarimams su Pietų Korėja ir JAV ir paleidžiami už kokią nors paslaugą.“

Teisininkas iš Kinijos pavarde Li teigia, kad bet koks su Šiaurės Korėjos piliečiais susijęs darbas yra labai rizikingas, rašo RFA.

„Jei neužsitikrinsi reikiamo saugumo lygio, greitai būsi areštuotas, – aiškina jis. – O sugautas gali būti baudžiamas kaip už šnipinėjimą.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi