Pasaulyje

2020.05.06 14:13

Lietuva išsiuntė Baltarusijai notą, ragindama stabdyti Astravo elektrinės paleidimą

LRT.lt, BNS2020.05.06 14:13

Trečiadienį Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kalbėjo telefonu su Baltarusijos kolega Vladimiru Makejumi dėl Minsko paskelbtos informacijos apie atvežtą branduolinį kurą į Astrave statomą atominę elektrinę. 

Pokalbis įvyko L. Linkevičiaus iniciatyva, rašoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime žiniasklaidai.

„Dar kartą akcentavau, kad tarptautinių institucijų rekomendacijos susijusios su elektrinės saugumu privalo būti įgyvendintos iki elektrinės darbo pradžios. Tad raginame Baltarusiją nekrauti branduolinio kuro kol nebus įgyvendintos visos tarptautinių ekspertų pateiktos rekomendacijos. Sutarėme visais šiais klausimais nuolat konsultuotis“, – sakė L. Linkevičius.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija Baltarusijai taip pat išsiuntė notą, kurioje kaimyninė šalis raginama teikti pirmenybę saugai, o ne statybų grafikui ir nekelti grėsmės nei savo, nei kitų šalių gyventojams.

Atitinkamai konstruktyvus žingsnis šia kryptimi, kurio tikisi Lietuva ir Europos Sąjunga, būtų sustabdyti paleidimo darbus ir skubiai organizuoti Baltarusijos nacionalinio veiksmų plano dėl Baltarusijos AE streso testų rekomendacijų įgyvendinimo oficialią ES ekspertų peržiūrą bei nedelsiant priimti tarptautinių ekspertų grupę proceso monitoringui užtikrinti, URM rašo pranešime žiniasklaidai.

Pokalbio metu L. Linkevičius taip pat išsakė susirūpinimą dėl COVID-19 spartaus plitimo Baltarusijoje.

„Su nerimu stebime situaciją dėl koronaviruso plitimo. Primygtinai raginame atsižvelgti į visas Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas – ir dėl karantino įvedimo, ir dėl planuojamo gegužės 9-osios parado Minske. Be to, Baltarusija prašo finansinių institucijų paramos kovojant su COVID-19, todėl tas lėšas būtent šiam tikslui būtina ir tinkamai panaudoti. Tai svarbu ne tik Baltarusijos piliečiams, tai svarbu ir viso regiono koronaviruso pandemijos suvaldymui“, – sakė L. Linkevičius.

Gegužės 6 d. duomenimis, Baltarusijoje per paskutinę parą nustatyti 905 nauji COVID-19 atvejai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt