Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.06 17:56

LRT trumpai. Pasaulyje atidaromos mokyklos: matuos vaikų temperatūrą, neliko kūno kultūros ir muzikos pamokų

UNESCO skaičiuoja, kad dėl koronaviruso pandemijos į mokyklas šiuo metu neina 177 šalių moksleiviai. Į klases leista grįžti valstybėse, švelninančiose karantiną, tačiau net ir atnaujinus mokymo procesą, privaloma laikytis atsargos priemonių.

Vietname po trijų mėnesių pertraukos mokyklos ir vėl pilnos. Dar vasario pradžioje mokymosi procesas buvo į internetinę erdvę, todėl mokiniai džiaugiasi, kad pagaliau gali vėl laiką leisti su klasės draugais.

„Labai smagu, kad galiu grįžti į mokyklą, susitikti su mokytojais ir bičiuliais“, – pasakoja vienas moksleivis.

Mokyklas nuspręsta atidaryti po to, kai Vietname beveik 3 savaites iš eilės neužregistruotas nei vienas naujas COVID-19 atvejis.

Tačiau pamokų ritmą pandemija gerokai pakeitė – prieš įžengiant į mokymosi teritoriją, pamatuojama mokytojų ir mokinių temperatūra. Taip pat privaloma dėvėti kaukes, laikytis atstumo.

Mokytojai tikina, kad imasi visų priemonių, kad mokyklos nevirstų COVID-19 židiniais: „Mokykloje pripildytos dezinfekcinio skysčio talpyklos. Moksleivių temperatūra matuojama ir prie mokyklos, ir klasėje. Vaikų sveikatos būklė nuolat registruojama.“

Izraelyje į dalį mokyklų grįžo 1–3 klasių moksleiviai bei vyresnieji – 11 ir 12 klasių moksleiviai. Tikimasi, kad namuose dar likę vaikai į mokyklas grįš dar mėnesio pabaigoje.

Izraelio mokyklų atidarymas – kol kas savanoriškas. Dalis savivaldybių ir miestų, pavyzdžiui, Tel Avivas dėl galimos rizikos nusprendė mokymosi proceso dar neatnaujinti.

Pirmąją mokslo dieną, sekmadienį, į atidarytas mokyklas atvyko 60 proc. moksleivių. Dalis tėvų nusprendė neskubėti, tikina, kad vaikus į mokyklas leis tik tada, kai bus visiškai suvaldytas COVID-19 protrūkis.

Kiti, atvedę į pamokas mažuosius, sako, kad svarbu tiesiog tinkamai pasiruošti: „Mes ir džiaugiamės, ir nerimaujame, bet privalome žengti pirmuosius žingsnius. Jeigu visi tik bijosime, niekaip negrįšime į įprastą gyvenimą. Prieš pamoką su dukra kalbėjome apie rankų plovimą, atstumo laikymąsi. Į mokyklą ji nešasi dezinfekcinio skysčio, servetėlių, kaukę. Svarbu laikytis atstumo ir tikimės, kad viskas bus gerai.“

Europoje karantiną švelninančios valstybės taip pat planuoja atidaryti mokyklas. Dalis Norvegijos, Danijos, Austrijos bei Vokietijos mokymo įstaigų jau atnaujino darbą. Pavyzdžiui, Vokietijoje mokiniai pamokas lanko pamainomis. Siekiant sumažinti vaikų kontaktą, atsisakyta kūno kultūros ir muzikos pamokų.

Prancūzija dalies darželių ir pradinių mokyklų duris planuoja atverti kitą savaitę. Veiks tik toks mokyklos, kurios nepriklauso vadinamosioms „raudonosioms zonoms“, t. y. regionuose, kuriuose koronaviruso atvejų – itin daug. Prancūzijos mokyklose taip pat bus draudžiami visi sporto užsiėmimai, kuriuose neįmanoma išvengti kontakto, bei žaidimai su kamuoliu. Visus daiktus, kuriuos liečia daugiau nei vienas moksleivis, bus privaloma nuolat dezinfekuoti. Pamokos, kaip ir Vokietijoje, vyks pamainomis, klasėje galės būti ne daugiau kaip 15 mokinių.

Tačiau net paskelbus mokyklų atidarymo gaires, dalies miestų merai pasipriešino. Tikina, kad koronaviruso protrūkis dar nesuvaldytas, todėl per anksti atidarius mokyklas yra rizikuojama vaikų sveikata: „Kaip vaikams pasakyti, kad jie laikytųsi vienas nuo kito per metro atstumą? Arba, pavyzdžiui, nekištų pirštų į burną. Tai labai sudėtinga kontroliuoti.“

Kol kas mokyklų atidarymas Prancūzijoje yra savanoriškas. Todėl Prancūzijos miesto Graso mokymo įstaigos, įvertinus riziką, kitą savaitę dar neatnaujins darbo. Dalis miestų tėvų taip pat tikina, kad net mokykloms pradėjus veikti, į jas vaikų neleistų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi