Pasaulyje

2020.05.06 19:30

Vengrijos premjerą kaltina autoritarizmu ir valdžios užgrobimu, jis tai vadina melagienomis

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.05.06 19:30

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas apkaltino savo politinius oponentus ir Vengrijos priešininkus melagingų naujienų skleidimu apie šioje ES valstybėje narėje priimtą koronaviruso įstatymą, leidžiantį Vyriausybei neribotą laiką valdyti dekretais.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Vengrijos parlamentas, kur V. Orbano dešiniosios pakraipos partija „Fidesz“ yra užsitikrinusi „patogią“ daugumą, kovo 30 d. pritarė naujajam įstatymui, suteikusiam ministrui pirmininkui reikšmingų papildomų galių laikotarpiu, kol šalyje dėl COVID-19 pandemijos yra paskelbta ekstremali padėtis ir, greičiausiai, po to.

Šį žingsnį lydėjo ES ir Jungtinių Valstijų politikų kritikos banga.

„Pastarąsias keletą savaičių stebime precedento neturintį Vengrijos puolimą ir prieš šalį nukreiptą dezinformacijos kampaniją, – gegužės 5 d. laiške centro dešinės Europos liaudies partijos (EPP) nariams, sudarantiems gausiausią grupę Europos Parlamente, rašė V. Orbanas. – Tai yra pati ciniškiausia ataka, kokią tik man yra tekę matyti, nes visiškai nepaisoma Vyriausybės, prieš kurią ji yra nukreipta, pastangų gelbėti žmonių gyvybes.“

Paaštrėjus nerimui, kad Vengrijoje pažeidžiamas teisės viršenybės principas, ir dėl nuolatinių išpuolių prieš Europos komisiją, 2019 m. kovą EPP suspendavo „Fidesz“ priklausančių asmenų narystę savo gretose. Vasarį, dar prieš Vengrijos įstatymų leidėjams suteikiant V. Orbanui neribotas galias, suspendavimo terminas buvo pratęstas neapibrėžtam laikui.

Savo laiške V. Orbanas teigia, kad parlamento sesija vyksta nuo tada, kai šis įstatymas buvo priimtas, ir priduria, kad „kompetencija atšaukti pavojaus (ekstremalią) padėtį valstybėje ar bet kokį kitą Vyriausybės dekretą buvo perleista parlamentui“.

Visgi įstatymą išanalizavusi pilietinių teisių stebėjimo organizacija Vengrijos Helsinkio komitetas pastebi, kad šiame paaiškinime praleistas vienas svarbus aspektas: nors parlamentas gali anuliuoti Vyriausybei suteiktas papildomas prerogatyvas, Vengrijos Konstitucija būtent Vyriausybei suteikia teisę valstybėje atšaukti pavojaus padėtį, kaip Vengrijoje vadinama ekstremali padėtis.

V. Orbanas užsipuolė savo kritikus, teigdamas, kad „mūsų oficialūs politiniai oponentai, bet, kas dar labiau neramina, taip pat ir kai kurie EPP politikai, aktyviai skleidžia melagingas naujienas“.

Praėjusį mėnesį keletas Europos centro dešinės politinių lyderių nusiuntė bendrą laišką EPP pirmininkui Donaldui Tuskui, ragindami iš frakcijos pašalinti „Fidesz“ narius. Šį laišką pasirašė Belgijos, Čekijos, Danijos, Suomijos, Graikijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Norvegijos, Slovakijos ir Švedijos politikai.

Nors kovo 31 d. Europos Komisija įspėjo, kad pandemija neturėtų būti naudojama kaip dingstis apriboti demokratiją, kol kas nuo tiesioginės V. Orbano kritikos ji susilaiko.

Tačiau JAV kongreso nariai tuo metu neužtruko sureaguoti į V. Orbano žingsnį.

Kongreso užsienio reikalų komiteto pirmininkas Eliotas Engelis (Niujorko valstiją atstovaujantis demokratas) ir Senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas senatorius Jimas Rischas (Aidaho valstiją atstovaujantis respublikonas) kovo 31 d. sakė, jog labai didelį susirūpinimą kelia tai, kad NATO sąjungininkė ir ES narė priima, E. Engelio žodžiais tariant, „akivaizdų valdžios užgrobimą“ sankcionuojantį įstatymą, pagal kurį V. Orbanui bus leidžiama „kaip kokiam diktatoriui valdyti dekretais“.

E. Engelis taip pat pridūrė, kad „baisiausia yra tai, jog V. Orbanas savanaudiškais tikslais bando pasinaudoti savo bendrapiliečių kančiomis“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.