Pasaulyje

2020.05.06 11:01

Žvalgyba neigia, kad Kim Jong Unui buvo atlikta operacija, jis gavo medalį iš Putino

atnaujinta 13.23
LRT.lt, BNS2020.05.06 11:01

Pietų Korėjos žvalgyba teigia, jog gandai apie Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno sveikatą yra nepagrįsti ir nėra duomenų, kad jam buvo atlikta širdies operacija, rašo BBC.

Kim Jong Unas neseniai nesirodė viešumoje 20 dienų, praleido savo senelio ir šalies įkūrėjo gimtadienį, kuris yra svarbiausia Šiaurės Korėjos šventė. Viešumoje sklandė gandai, kad galbūt jis sunkiai serga ar net yra miręs, todėl buvo spekuliuojama, kas jį pakeistų valdžios viršūnėje.

Bet tada jis pasirodė trąšų gamykloje.

Pietų Korėjos žvalgybos vadovas Suh Hoon trečiadienį šalies parlamentui sakė, kad nėra jokių duomenų, kad gandai būtų buvę pagrįsti, rašo BBC.

Vienas parlamento komiteto narys spekuliavo, kad Kim Jong Unas galėjo būti dingęs iš viešumos dėl COVID-19 protrūkio šalyje. Oficialiai Šiaurės Korėja nepranešė apie nė vieną užsikrėtimą koronavirusu, bet užsienio žiniasklaida, pasiremdama šaltiniais ir gyventojų liudijimais, rašė, jog vietos pareigūnai žmonėms aiškino apie kelis COVID-19 židinius skirtingose Šiaurės Korėjos vietovėse.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė naują valstybinį apdovanojimą Kim Jong Unui, apie kurį antradienį pranešė Rusijos ambasada Pchenjane.

„(...) Kim Jong Unui buvo įteiktas „75-ųjų Pergalės didžiajame 1941–1945 m. patriotiniame kare metinių“ atminimo medalis dėl jo asmeninio indėlio pagerbiant sovietinius piliečius, kurie pražuvo ir buvo palaidoti Korėjos Liaudies Demokratinėje Respublikoje, ir už jų palaidojimo vietų ir sovietinių karių memorialų priežiūrą“, – ambasados pranešimą cituoja Baltarusijos naujienų agentūra Lenkijoje „Belsat“.

Pats Kim Jong Unas nedalyvavo apdovanojimo įteikime, medalį atsiėmė Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ir Yong Ho.

Paniškas pirkimas

Koronaviruso pandemija tikriausiai labai paveikė Šiaurės Korėją, priversdama lyderį Kim Jong Uną vengti viešumos, o paprastus gyventojus – paniškai pirkti kasdienio vartojimo prekes, trečiadienį Pietų Korėjos parlamentą informavo šios šalies žvalgybos agentūra.

Nors Šiaurės Korėja ėmėsi griežtų karantino priemonių, ji tvirtina, kad jos teritorijoje užsikrėtimo atvejų nėra. Daug užsienio ekspertų skeptiškai vertina šiuos pareiškimus ir perspėja, kad epidemija Šiaurės Korėjoje būtų labai skaudi dėl sveikatos apsaugos sistemos trapumo.

Pietų Korėjos žvalgybos tarnyba nurodė negalinti atmesti viruso protrūkio Šiaurės Korėjoje tikimybės, nes eismas prie Kinijos ir Šiaurės Korėjos sienos buvo intensyvus prieš tai, kai Pchenjanas sausio mėnesį uždarė sienos perėjas bandydamas stabdyti viruso plitimą, sakė Kim Byung Kee.

Nacionalinė žvalgybos tarnyba laikydamasi savo politikos nekomentuoti parlamentui pateikiamos informacijos, atsisakė patvirtinti jo komentarus. Kim Byung Kee nesakė, kaip žvalgyba gavo tokią informaciją.

Žvalgybos teigimu, pandemija Šiaurės Korėjos ekonomikai kenkia pirmiausia dėl sienos su Kinija – didžiausia prekybos partnere ir pagalbos teikėja – uždarymo.

Prekyba su Kinija sudaro 90 proc. Šiaurės Korėjos užsienio prekybos apyvartos.

Prekybos tarp Šiaurės Korėjos ir Kinijos apimtis pirmąjį šių metų ketvirtį buvo 230 mln. dolerių (212 mln. eurų) – 55 proc. mažesnė nei tą patį praėjusių metų laikotarpį. Kovo mėnesį dvišalės prekybos apimtis smuko 91 proc., nurodė žvalgybininkai, kuriuos citavo Kim Byung Kee.

Dėl šių priežasčių importuojamų maisto produktų, tokių kaip cukrus ir prieskoniai, kainos smarkiai išaugo, rodo Kim Byung Kee perpasakoti žvalgybos duomenys. Pasak parlamentaro, žvalgybos tarnyba taip pat pranešė, kad Pchenjano gyventojai neseniai puolė į parduotuves prisipirkti būtiniausių kasdienių prekių atsargų ir laukė ilgose eilėse.

Nurodyta, kad kainos Šiaurės Korėjoje „truputį stabilizuojamos“, valdžiai ėmus taikyti priemones prieš prekes supirkinėjančius žmones, televizijos transliuotoje spaudos konferencijoje sakė Kim Byung Kee.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.