Pasaulyje

2020.05.05 22:47

Baltarusija gali būti nauja koronaviruso plitimo grėsmė Lietuvai

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.05 22:47

Kasdien fiksuojant mažiau susirgimų koronavirusu, specialistai perspėja dėl grėsmių iš Baltarusijos.

Iš čia atvykstantys tolimųjų reisų vairuotojai, kol būna Lietuvoje, nors ir draudžiama, lankosi parduotuvėse, laisvai juda po miestus. Kaimyninėje šalyje sergančiųjų skaičiui artėjant prie 20 tūkst., perspėjama, kad dėl to Lietuvoje gali atsirasti naujų COVID-19 židinių.

Sveikatos apsaugos ministras atkerta, kad prie kiekvieno vilkiko policininko nepastatys, o apie pažeidimus ragina pranešti pareigūnams.

Mažėjant susirgimų nuo COVID-19, specialistai perspėja dėl grėsmių iš Baltarusijos: vairuotojai nesilaiko saviizoliacijos

Įvedus karantiną siena su Baltarusija liko atvira tik kroviniams. Tačiau ne vien vilkikais, bet ir lengvaisiais automobiliais, pėsčiomis, Lietuvos-Baltarusijos sieną be didesnių problemų kasdien kertą šimtai tolimųjų reisų vairuotojų.

Tačiau vėl gavę iškvietimus iš darbdavių Lietuvoje, vairuotojai pasakoja, kad kaskart grįžus į Baltarusiją, privalu laikytis 2 savaičių izoliacijos. Bet, pavyzdžiui, kirtus kad ir dviračiu Lietuvos sieną, tokių reikalavimų nėra, vykstantiems į reisą izoliuotis neprivaloma.

„Aš dirbu vairuotoju lietuviškoje įmonėje, izoliavausi namuose, dabar vėl galiu grįžti į darbą vairuotojas“, – pasakojo vairuotojas.

„Mašina manęs jau laukia, vyksiu gal į Norgvegiją, Švediją“, – sakė vilkiko vairuotojas.

Iš Baltarusijos, Rusijos, Kazachstano krovinius į Lietuvą atgabenę vairuotojai neslepia, kad kai kada mūsų šalyje užtrunka ir ne po dieną. Todėl lankosi ne tik parduotuvėse, bet ir išeina pasivaikščioti.

„Anksčiau tai nebuvo leidžiama, bet šiandien įvažiuojant paklausiau, tai sakė, kaip ir galime“, – tvirtina sieną kirtęs vairuotojas.

Transporto įmonės vairuotojams ne iš Lietuvos, kol vilkikai kraunami, privalo suteikti gyvenamąsias patalpas. Iš jų išeiti iki kito reiso draudžiama. Tačiau visuomenės sveikatos centro atstovai pripažįsta, kontroliuoti, kaip laikomasi reikalavimų beveik neįmanoma. Iki šiol nubausti vos keli vairuotojai.

„Žinoma, kad prie kiekvieno vilkiko apsaugos niekas nepastatys. Net gi jie. be būtino reikalo neturi iš automobilio išeiti, tie, kurie kerta šalį. Tranzitu jau nešnekant apie kažkokius vaikščiojimas po parduotuves. Bet, kaip ir sakiau, teoriškai galima apie bet ką šnekėti, bet jeigu yra žinoma tokių dalykų, kad yra pažeidimų apie juos tiesiog reikėtų pranešti. Ir tada būtų taikoma atsakomybė tiems žmonėms“, – pažymi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Specialistai perspėja, kad dėl atvykstančiųjų iš Baltarusijos gali nueiti perniek Lietuvos pastangos kovoje su koronavirusu. Pabrėžiama, kad vien temperatūros tikrinimo ir apklausos, kaip jaučiasi, pasienyje neužtenka.

„Ddauguma COVID-19 atvejų yra besimptominės formos. Ir reikėtų plačiau testuoti laboratorinių tyrimų metodais ir manau, kad čia galėtų būti taikomi įvairūs tyrimo metodai ir PGR, ir greitieji metodai, ir greitieji antigeno, greitieji antikūnų tyrimo metodai, kurie leistų geriau ir operatyviau išsiaiškinti situaciją. Šita grėsmė yra iš Baltarusijos kol kas tikrai labai reali. Tai tokie atvykstantys žmonės gali tapti naujų židinių pradžia“, – nurodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas.

„Testas nelabai ką sprendžia. Prie sienos matuojant temperatūrą yra neįleidžiami tiesiog karščiuojantys, tai čia yra jau tokia konkreti priemonė, kuri leidžia saugotis, o vėliau jau yra visos kitos saugumo priemonės. Testai nieko neišspręstų“, – teigia A. Veryga.

Baltarusijoje karantinas nepaskelbtas, dalis gyventojų ribojimų laikosi savo noru. Pasaulio sveikatos organizacija ragina ruoštis blogiausiam scenarijui, tačiau šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka, pranešęs, kad užsikrėtusiųjų jau per 18 tūkst., atšaukti masinių renginių nekeltina ir pandemiją vadina psichoze.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.