LRT FAKTAI
Koronavirusas Izraelyje ir Palestinoje

Pasaulyje

2020.05.05 20:35

LRT FAKTAI. Juos kaltina ir dėl koronaviruso: kodėl 2020 metais dar neišnyko neapykanta žydams?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.05.05 20:35

Apie sąmokslo teorijas, kad koronavirusas neva buvo sukurtas Uhano laboratorijose, girdėjo daugelis, tačiau toliau išvystytos jų versijos skelbia ir apie tai, kad prie pandemijos esą prisidėjo ir Izraelis.

LRT FAKTAI aiškinasi, kas skleidžia tokias žinutes ir kokios priežastys lemia, kad šiandien pasaulis dėl problemų vis dar kaltina žydus.

Įtakingas ir turtingas – vadinasi, sionistas

Dauguma socialiniuose tinkluose skleidžiamų žinučių abstrakčiai sako, kad koronavirusą neva sukūrė „sionistai žydai“ arba „sionistinė masonų mafija“. Vienos teigia, kad Izraeliui esą talkino Vašingtonas, o kitos tvirtina, kad žydai dabar bendradarbiauja su Kinija ir siekia kartu užvaldyti pasaulį. Sąmokslo teorijos apie tai, kad pasaulį valdo žydai, – beveik žanro klasika, tačiau pastaraisiais mėnesiais jas papildė ir koronaviruso tema.

Konkretumo pramanams suteikia turtingų ir įtakingų žmonių įtraukimas į kuriamas schemas, ir taip konspiracijos teorijos apie žydus persidengia su kitomis: neretai minimas „Faceboko“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas ir „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas, nors pastarasis judaizmo neišpažįsta, kaip ir su žydais iš tikrųjų nėra susijusi dažnai greta sąmokslo teorijų linksniuojama Rockefellerių šeima.

Žydų bankininkų Rothschildų šeimą, pavyzdžiui, vienas lietuvis komentatorius „Facebooke“ kaltina dėl sąsajų su Pasaulio sveikatos organizacija – taigi ji esanti atsakinga ir už „viruso panikos skleidimą“. Jau minėtas Billas Gatesas siejamas ne tik su „sionistaisׅ“, bet ir su vakcinų kūrėjais dėl savo filantropinės ir edukacinės veiklos – būtent per jį konspiracijos teorijose žydai siejami ir su vakcinų bei farmacijos verslu, kuris, kaip jau ne kartą rašė ir LRT FAKTAI, taip pat siejamas su tariamu siekiu valdyti pasaulį ir kontroliuoti gyventojus.

Izraelis ruošiasi ne tik susirgimams, bet ir išpuoliams prieš žydus

Politologo, Europos žydų instituto Stokholme stažuotojo Isandrijaus Linkaus teigimu, žydų kaltinimas sukėlus pandemijas ir nelaimes siekia laikus, kai, Europoje pradėjus plisti marui, kaltų ieškota tarp kitatikių.

„Krizės metu labiausiai pažeidžiamos yra mažumos, todėl jos imamos kaltinti. Žydai visuomet patenka į konspiracijų teorijų akiratį, ne išimtis ir koronavirusas“, – teigia Izraelio ekspertas.

I. Linkus sako, kad Izraelyje COVID-19 protrūkio baiminamasi dvigubai: ne tik kaip viruso, bet ir kaip preteksto kilti antisemitizmo bangai, kuri ir sklinda būtent dėl konspiracijos teorijų apie žydus. Tai šiais metais skelbė ir Tel Avivo universiteto studija: didžiausias pavojus esą kyla žydų ortodoksų bendruomenėms, kurių nariai išsiskiria apranga ir gyvenimo būdu.

„Jau kovo mėnesį teoriją, kad koronavirusas yra išgalvotas žydų, pradėjo platinti Jungtinių Amerikos Valstijų baltųjų viršenybės (angl. „white supremacism“) grupės, kurios anksčiau sakė, kad žydai sukūrė, išgalvojo holokaustą arba klimato atšilimą“, – sako ekspertas.

Jis pastebi, kad būtent amerikiečių kraštutinių dešiniųjų idėjas per socialinius tinklus perima ir lietuviai, kartojantys amerikietiškas konspiracijos teorijas apie koronavirusą. Tačiau I. Linkus teigia, kad atakos prieš žydus Lietuvoje ne tokios dažnos, kaip Vakarų Europoje bei JAV, ir kyla dėl skirtingų priežasčių.

„Lietuvoje antisemitinės atakos dažniausiai siejamos su holokaustu, jo neigimu, siekiu kitaip pateikti istorinius įvykius, tai toks, galima pavadinti, tradicinis Rytų Europos antisemitizmas. Lietuvoje nebūna antisemitinių atakų, kurias nulemtų Izraelio politika, dabartiniai įvykiai“, – pastebi politologas.

Kursto senus konfliktus

Kol socialinių tinklų vartotojai dalijasi sąmokslo teorijomis, kai kuriose valstybėse teiginiai, kad Izraelis yra atsakingas už viruso išplitimą, sklinda valstybinėse žiniasklaidos priemonėse, iš politikų lūpų.

„Iranas, Turkija, Jordanija, Alžyras yra pareiškę, kad koronavirusą sukūrė Izraelis ir JAV, kad įgytų dar daugiau galios pasaulyje“, – I. Linkus sako, kad tokia retorika Izraeliui priešiškose valstybėse yra įprasta. Koronavirusas tapo pretekstu ir toliau skleisti antiizraelietiškas idėjas.

Besitęsiant konfliktui Vakarų Krante, dezinformacijos ir manipuliavimo viruso baime nestinga ir pačiame Izraelyje. I. Linkaus teigimu, pandemijos protrūkio pradžioje kai kurie Izraelio politikai rimtai išsakė baimę dėl to, kad virusas sukels bioterorizmo bangą: esą ekstremistai – tiek arabai, tiek žydai – gali imtis misijų tyčia užkrėsti priešininkus. Šiuo metu į Izraelio teritoriją uždrausta keliauti palestiniečių darbininkams; skaičiuojama, kad kelios dešimtys tūkstančių jų iki šiol kasdien keliaudavo tarp Izraelio ir Vakarų Kranto. I. Linkaus teigimu, apribojimai stiprina nežinią ir naują įtampą.

„Buvo raginimas, kad neva palestiniečiai geriau jau turėtų užsikrėsti koronavirusu, tačiau jokiu būdu nesileistų vakcinuojami Izraelyje sukurtais skiepais <...> Izraelio boikoto organizacijos buvo išsakiusios mintį, jog taip, kaip JAV nuo koronaviruso labiau nukenčia juodaodžiai, taip ir Izraelyje nuo jo smarkiausiai nukentės arabai“, – vardijo I. Linkus. Vis dėlto, jo pastebėjimu, konfliktuojanti Izraelio ir Palestinos valdžia, medikai pandemijos suvaldymo klausimu dirba kartu.

I. Linkaus teigimu, nėra pagrindo koronavirusą sieti ir su tariamu kinų bei žydų sąmokslu – esą šios valstybės nėra sąjungininkės, ir mažai tikėtina, kad Izraelis greitu metu nusigręš nuo JAV.

„Izraelis ieško sąjungininkų, kurie pripažintų Jeruzalę jo sostine. Nemanau, kad Kinija taip padarytų, nes ir pati turi teritorinių problemų, konfliktų“, – sako jis.

Antisemitizmo tyrėjai taip pat dažnai mini, kad senieji krikščionių platinti prietarai apie žydus, esą jie gyvena nehigieniškai ir dėl to šiose bendruomenėse kyla ligos, yra išlikę iki šių dienų. Vis dėlto I. Linkaus teigimu, per šią pandemiją Izraelis pasirodė kaip viena greičiausiai sureagavusių valstybių ir ėmėsi griežtesnių priemonių nei kitose valstybėse: iš karto uždarė sienas, uždraudė keliauti šalyje ne darbo tikslais, įvedė griežtas karantino taisykles, taip pat pradėta svarstyti apie visuotinį gyventojų sekimą.

Sąmokslo teorijos

Sąmokslo teorijos apie pasauliui valdyti koronavirusą sukūrusius žydus yra ne naujos, o greičiau senųjų mitų interpretacijos bei tęsinys. Paaiškėjo, kad „žydais“, „sionistų mafija“ ir panašiais epitetais neretai pavadinami net ir su judaizmu visai nesusiję žmonės. Tuo metu Izraelyje baiminamasi, kad koronaviruso pandemija ir su ja plintantys gandai ateityje pakurstys išpuolius prieš žydų bendruomenes visame pasaulyje, o ekspertai pabrėžia, kad žydai istoriškai visuomet buvo sąmokslo teorijų kūrėjų akiratyje. Be to, šiuo metu koronavirusą su Izraeliu susieti bando ir jam priešiškos vyriausybės, o įtampą informaciniame konflikte didina ir seni nesutarimai Vakarų Krante.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra