Pasaulyje

2020.05.05 11:11

ES ligų kontrolės vadovė: Europa pergyveno COVID-19 piką, bet nusiraminti negalime

EurActiv, LRT.lt2020.05.05 11:11

Daugumoje Europos Sąjungos (ES) valstybių pastebimas „ryškus (COVID-19 atvejų) sumažėjimas“, o vienintelėje Bulgarijoje koronaviruso užsikrėtimų skaičius auga, pirmadienį nurodė ES ligų kontrolės agentūros direktorė.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Kalbėdama Europos parlamento (EP) aplinkos ir visuomenės sveikatos komitete, dr. Andrea Ammon, kuri vadovauja Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui (ECDC), nurodė, kad Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Švedijoje „per pastarąsias 14 dienų nepastebima ryškių pokyčių“.

Minėti duomenys apie Bulgariją yra pasenę. Gegužės 4-osios duomenimis, Bulgarijoje iš viso buvo fiksuota 1652 užsikrėtimai koronavirusu, jis nusinešė 78 žmonių gyvybes. Tai antras mažiausias skaičius Bendrijoje po Slovakijos. Šalis pergyveno piko balandžio 20–26 dienomis, o dabar kasdien užfiksuojama ne daugiau kaip 50 naujų užsikrėtimų.

Tačiau JK mirčių skaičius yra antras didžiausias Europoje, sudėjus Vyriausybės statistiką, fiksuojančią mirtis įvairiose rūpybos institucijose, ir mirtis ligoninėse.

„Pikas praėjo ir mes esame žemyn krintančioje kreivėje“, – praėjusią savaitę sakė JK premjeras Borisas Johnsonas. Jis atmetė kaltinimus, kad JK reagavo per lėtai įvedant judėjimo suvaržymus ir pažymėjo, kad „kalbant apibendrintai, mes elgėmės teisingai tinkamu metu.“

Švedijoje veikiantis ECDC yra atsakingas už ES pasirengimą kovoti su infekcijomis. Dr. A. Ammon gynė agentūros darbą patariant Europos Komisijai dėl koronaviruso grėsmės, ji EP nariams sakė, kad ECDC sužinojo apie „nepaaiškinamą pneumonijos atvejų židinį“ Uhano regione.

Anot vadovės, agentūra paskelbė pirmuosius viruso grėsmių ir rizikų vertinimus dar sausio 9 ir 17 dienomis. Ji taip pat perspėjo dėl pavojaus vertinti Vyriausybių darbo veiksmingumą, remiantis tik mirčių skaičiumi.

„Žinant, kaip neverta pasitikėti mirčių skaičiaus duomenų tikslumu, manyčiau, kad tai nėra labai patikimas būdas skirstyti šalis“, – sakė dr. A. Ammon.

Manoma, kad tikrasis užsikrėtimų ir mirčių skaičius Europoje yra gerokai didesnis, nei pranešama.

„Testai lemia, kas yra pranešama. (...) Mes turime suprasti, kad daug žmonių mirė nuo COVID-19, nors jiems nebuvo atlikti tyrimai“, – dr. A. Ammon sakė europarlamentarams.

Daugelyje Bendrijos narių planuojama atlikti visuomenės apklausas ir tyrimus, siekiant nustatyti, kiek žmonių buvo užsikrėtę virusu.

Manoma, kad įvesti griežti ribojimai Europoje leido sumažinti viruso perdavimą 45 proc., palyginus su balandžio 8 diena.

Gegužės 4-osios duomenimis, ES/EEA erdvėje ir JK iš viso buvo fiksuota virš 1,1 mln. užsikrėtimų.

Dauguma Bendrijos narių fiksuoja nuolat mažėjantį užsikrėtimų skaičių, o Vyriausybės dabar užsiima karantino priemonių švelninimu. Dėl to dr. A. Ammon išreiškė susirūpinimą, kad kaukių dėvėjimas „gali suteikti žmonėms nepagrįstą saugumo jausmą“.

„Nėra daug įrodymų, kad veido kaukės dėvėjimas sumažina infekcijos riziką ir tai tikrai negali būti naudojama kaip vienintelė priemonė“, – sakė ekspertė ir pridėjo, kad kaukės dėvėjimas gali būti tik papildomas veiksmas, naudojamas kartu su atstumo laikymusi, rankų plovimų ir kontaktų vengimu.

Dr. A Ammon taip pat perspėjo, kad Vyriausybės ir individai neturėtų nusiraminti, o „žmonėms turi būti primenama, kad šis virusas nedings, kol mes neturėsime vakcinos“.

Ji taip pat perspėjo, kad koronavirusu užsikrėtę žmonės neturėtų manyti, jog yra saugūs nuo pakartotinių užsikrėtimų ateityje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.