Pasaulyje

2015.10.23 14:57

JAV prezidentas B. Obama vetavo 612 mlrd. dolerių vertės gynybos finansavimo planą

BNS2015.10.23 14:57

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį vetavo 612 mlrd. dolerių gynybos finansavimo planą, sakydamas, kad šis dokumentas neleis uždaryti Gvantanamo kalėjimo ir švaistys pinigus nereikalingoms programoms.  

B. Obama, kuris retai taip viešai kritikuoja teisės aktus, sakė, kad respublikonų kontroliuojamo Kongreso priimtas projektas „turi apmaudžių trūkumų“ svarbiose srityse.

Prezidentas aiškino, kad tas dokumentas numato „virtinę gerų dalykų“, tokių kaip kariškių pensijų reforma ir kibernetinio saugumo programų finansavimas, bet jame taip pat „nusileidžiama iki triukų“ ir nepageidaujamų programų finansavimo.

Jis sutelkė dėmesį į punktus, kurie suvaržytų Gvantanamo kalėjime Kuboje laikomų asmenų perkėlimą į Jungtines Valstijas.

„Šis teisės aktas specifiškai suvaržo mūsų galimybę uždaryti Gvantanamą, – pabrėžė B. Obama. – Gvantanamas yra vienas iš pagrindinių mechanizmų džihadistų verbavimui, todėl mums laikas jį uždaryti. Jis pasenęs ir brangus.“

B. Obama, kuris jau seniai žada uždaryti tą įstaigą, pastaruoju metu suintensyvino pastangas šioje srityje.

Vis dėlto, siekdamas išpildyti šį svarbų priešrinkiminį pažadą, prezidentas susiduria su vidiniu pasipriešinimu ir būtinybe imtis nemalonių kompromisų.

B. Obamos pastangas trikdo nesutarimas, kaip elgtis su kaliniais, kuriuos paleisti būtų pernelyg pavojinga, o nuteisti – pernelyg sudėtinga.

Administracija svarsto galimybes perkelti tuos kalinius į karinius kalėjimus, tokius kaip Fort Levenvorto kalėjimas Kanzase arba Karinių jūrų pajėgų kalėjimas Čarlstono mieste Pietų Karolinoje.

Tačiau Kongresas nori kontroliuoti visus kalinių perkėlimus ir užtikrinti, kad jiems nebūtų suteikiamos teisės, kurias turi amerikiečiai civiliai.